Ve sportovním outdoorovém oblečení se samozřejmě potíme. A to neprospívá funkčním membránám používaným zejména u tolik populárních větrovek – nezateplených, větru a voděodolných a zároveň více či méně prodyšných svršků. Lidské tělo při vysoké aktivitě kromě vody vylučuje také soli a tuky, které takovou membránu znečišťují a postupem času snižují její funkční vlastnosti. Citlivé jsou v tomto ohledu hlavně porézní membrány, protože tuky ucpávají jejich póry.

Bez aviváže!

Praní oblečení s membánou chce trochu zkušeností, samozřejmě vždy respektujte návod výrobce. Svrchní materiály outdoorových bund se od sebe vzájemně liší a mohou někdy vyžadovat odlišnou péči.

Silně zašpiněná místa zkuste nejprve odstranit praním v ruce s pomocí odstraňovače skvrn. Když dojde na pračku, je potřeba zvolit vhodný prací přípravek. Obecně platí, že funkční oblečení ze syntetických i přírodních materiálů je třeba prát ve speciálním tekutém pracím prostředku a hlavně do praní nepřidávat aviváž! Na pračce zvolte program na 30 °C, bez ždímání.

Na sušení nespěchejte

Po praní je nutno oblečení dobře vymáchat v čisté vodě. V případě potřeby klidně máchání opakujte, zbytky pracího prostředku je třeba dokonale vyplavit.  

Ručně oblečení neždímejte, mohli byste poškodit membránu. Nedoporučuje se ani sušit v bubnové sušicce. Po praní bundu prostě pověste na věšák, nechte odkapat a usušit. Může to sice trvat i několik dnů, ale je to to nejlepší řešení.


Žehlička

Po prvním roce nebo dvou můžete po vyprání oživit funkčnost vnější ochranné vrstvy teplem, tedy přežehlením žehličkou. Pomáhá to obnovení prodyšnosti a vodoodpudivosti materiálu, ale pozor, vždy žehlit přes přiloženou textilii!


Impregnace

I když budete dodržovat všechny zásady a oblečení správně prát, na věky membrána stoprocentně funkční stejně nevydrží. Až zjistíte, že už voděodpudivost bundy není, co bývala, měla by přijít na řadu impregnace. Na trhu jsou impregnační přípravky pro použití přímo v pračce anebo impregnace v rozprašovači. Přípravky do pračky se snad zdají na použití jednodušší, ale z hlediska obnovení funkčnosti jsou méně vhodné.

Doporučuje se používat spíš impregnace v rozprašovači. Nástřik provádějte po předchozím vyprání ze vzdálenosti 10 až 15 centimetrů a opakujte jej nejlépe po každé sezóně. Nové oblečení není třeba impregnovat.

Prát se dá i peří

Péřové bundičky a vestičky, kde bychom bez nich byli… Řada z nás už se bez nich neobejde, jak je rok dlouhý, a nejraději bychom v nich i spali. No na podzim se v nich vlastně i spí… Takže dostávají pořádně zabrat a prát se prostě musí, i když se vám hezky naducanou, ale možná už notně zašpiněnou vestičku do pračky házet nechce. Ideální je praní v ruce, ale ani pračka není zapovězena. Na některých můžete najít zvláštní program pro praní peří, pokud ho tedy na své pračce nenajdete, perte při 30 až 40 °C. A pořiďte si speciální prací prostředek, ideálně přímo pro peří, jako je třeba Fibertec Down Wash. Zcela zásadní je nepoužít v pracím cyklu vysokootáčkové odstředění nebo snad ždímání. Odstředění nastavte na co nejnižší otáčky, nebo jej vypněte úplně. Vodu z bundy po vyprání prostě vymačkejte.

Péřovky neždímejte, nechte vyschnout!

Sušení péřových bund je trochu složitější a zdlouhavější proces. Pokud nemáte sušičku, doporučuje se sušit ve větraném prostoru na sušáku v horizontální poloze. Při tom je čas od času potřeba peří v komorách natřepávat, třepáním rozmisťovat v komorách a ručně jej oddělovat ze schnoucích hrudek. Takto je sušení péřovky zdaleka nejšetrnější.

Druhou variantou je sušení v sušičce, chce to ale sušičku s velkým objemem. Sušte ovšem maximálně při 30 °C. Do bubnu sušičky se také doporučuje přidat dva až tři prací míčky, které napomůžou natřepání a rovnoměrnému rozmístění peří.


Jak prát péřovky v pračce:

1) zapnout suché zipy
2) hodit do pračky/přidat tenisáky pro lepší rozmístění peří do komor
3) přidat prací prostředek vhodný pro peří
4) zapnout na šetrný program (do 40°C)
5) neždímat
6) vyndat, protřepat, nechat schnout
7) načechrat
8) nechat schnout
9) načechrat
10) nechat schnout