Třeba tak, jak to pojal test organizovaný společností Outdoor Content Hub (OCH). Ten přizval nejlepší oborové autority, aby odborně porovnaly základní parametry vybraných lyžařských bot právě podle svých specializací. Časopis SNOW je partnerem OCH pro náš jazykový region, takže se nyní můžete dočíst, jak test probíhá i jeho výsledky: jak jsou jaké boty objemné, jak tuhé, jak ochrání před zimou či jak odvádějí pot.

Výsledky testu skialpových bot 2019/20

Test skialpových vázání 2019/20

Test stoupacích pásů 2018

Základem testu skialpinistických bot společnosti Outdoor Content Hub je rozšířený laboratorní test ve spolupráci s Technickou Univerzitou v Mnichově vedený Prof. Sennerem, test komfortu pak vedl Prof. Bernhard Kurz. Paralelně byl také proveden dvoudenní terénní test, zaměřený více na uživatelské vlastnosti bot. Laboratorní test sledoval především výkon bot, tedy jejich mechanické vlastnosti v různých podmínkách (tuhost), a vedle toho i bezpečnost a pohodlí.

Jak se měří tuhost

Tuhost zapnuté boty hraje důležitou roli pro výkon při sjezdu. Je také důležitým bezpečnostním prvkem při ochraně kotníku. Moc měkké boty chrání nohu méně i proto, že pohlcují více sil, které se tak nepřenesou do vázání, a zpozdí tak reakci jeho bezpečnostní funkce. Příliš tvrdé boty zase omezují rozsah pohybů. Chování boty při ohybu bylo měřeno na mechanické noze, která simulovala reálné síly vznikající při lyžování.


Měření tuhosti probíhá ohybem mechanickou nohou při botě upnuté do podstavce


Tento test byl prováděn v klimakomoře čtyřikrát za různých teplot:

  • 22 °C – pokojová teplota
  • 5 °C – teplota při jarních túrách
  • 0 °C - referenční hodnota pro změření úhlu flexe při maximálním momentu sil 200 Nm
  • -10 °C – teplota při zimních túrách

Křivka znázorňuje, jakou silou je třeba působit, aby se komín boty ohnul o určitý stupeň. S rostoucím úhlem bota klade větší odpor a tvoří tak noze lepší oporu. U většiny bot platí, že s klesající teplotou roste tuhost. Stabilnější jsou boty z grilamidu a karbonu

Jak změřit tvar

Základem analýzy tvaru je detailní sken vnitřního prostoru boty, rozděleného do zón: palcová, metatarzní, patní zóna a holeň. Tvar je rozhodující pro přenos sil při sjezdu, pro přesné obepnutí a pohodlí nohy při výstupu (zamezení puchýřům a odřeninám), pro bezpečnost a komfort a také pro zajištění dobré mikrocirkulace krve, která rozhoduje o tom, zda bude noze teplo nebo zima.

Pro testování tvaru byly provedeny u každého modelu dva odlitky nohy ve skeletu (s nejtěsnějším a nejvolnějším) uzavřením přezek, jejich tvar byl pak naskenován. Z něj vychází výsledné hodnoty jako šířka nebo výška nártu. Zajímavým bonusem je porovnání tvaru při volných a utažených přezkách.


Odlitek umožňuje podrobné prozkoumání tvaru boty při rozepnutých a zapnutých přezkách. Kromě délky a šířky v různých částech chodidla lze odečíst také celkový objem – většinou platí, že čím větší objem, tím pohodlnější bota a čím menší objem, tím pevněji je noha fixována a má lepší oporu při sjezdu

Komfort – lze vůbec změřit?

Začátečník i profesionál vyžaduje od bot komfort. V laboratoři se proto také měřila kapacita zateplení botičky, absorpce vlhkosti a rychlost jejího vysoušení. Zateplení bylo testováno ochlazením boty, ve které byl vložena vak s vodou o teplotě 37 °C, z pokojové teploty na -10 °C, přičemž se zaznamenávala teplota z čidel, umístěných na vnější straně skeletu, mezi skeletem a botičkou a uvnitř boty.

Absorpce vlhkosti byla měřena před a po vložení speciálního přístroje, tzv. potící se nohy, která simuluje uvolňování tepla a vlhkosti. Po změření, kolik vlhkosti botička vsákne, se zaznamenával čas, po který botička vysychala.


*Kromě množství vlhkosti, kterou botička pojme, a doby, po kterou vysychá, lze také zjistit, ve kterých místech botička nejhůř ventiluje. Čidla měří rozdíl teploty uvnitř boty (vyhřáto na 37 °C), mezi botičkou a skeletem, a vně skeletu. Čím menší jsou rozdíly mezi teplotami, tím lepší má bota izolační schopnosti *

Terénní test

Čtyři zkušení testeři testovali každou botu v následujících situacích:

  • Chůze po rovině a do kopce
  • Sjezd v terénu a na sjezdovce
  • Komfort obouvání
  • Komfort ovládání s a bez rukavic

Testéři vyplňovali standardizované formuláře. Na každý model bylo pohlíženo z hlediska jeho cílové skupiny a škály použití.