Odlehčené univerzální freeridovky

Freeridové boty jsou velmi univerzální modely, které kombinují vlastnosti freeridových, sjezdových a touringových bot – dají se proto používat nikoli pouze pro freeride, nýbrž mají i silný potenciál zpříjemnit i lyžování konvenčního lyžaře. Například jak je příjemné si čas od času, v kabině lanovky, v restauraci či při pochodu na skibus přepnout režim ski na walk. Nebo jak opěvované jsou pryžové podrážky, které šetří klouby, dělají chůzi o mnoho komfortnější a bezpečnější na sněhu a ledu. A nízká hmotnost? Tu oceníme zdaleka nejen při chůzi na skialpech.

Čistě hypoteticky by se dalo říci, že pokud se podobný koncept boty podaří dotáhnout k dokonalosti, budeme mít nekompromisní lyžáky na všechny aktivity na lyžích, které si dokážeme představit. Tuhostí a flexí mohou korespondovat i s výkonnými lyžemi, budou kompatibilní se všemi myslitelnými systémy vázání, po odemčení umožní pohodlnou chůzi… Nejen freerider by logicky po takové botě sáhnul.

Pro značnou část lyžařů už je ovšem tento sen realitou už nyní, byť vesměs stále s jistými kompromisy a omezeními. Takřka všechny námi testované „freeridové“ boty se velmi často skvěle hodí pro potřeby běžných sportovních lyžařů – pro někoho překvapivě, pro redakci SNOW ale zcela logicky. I proto jsme se rozhodli si tuto kategorii bot trochu více osahat.

Výhody freeridových bot pro všechny lyžaře:

 • Dostatečná výkonnost
 • Režim ski/walk
 • Pryžové podrážky
 • Široká kompatibilita s vázáními
 • Nízká hmotnost

Filozofie výběru značek

Hledí našeho zájmu nemířilo na tradiční skialpové značky (Dynafit, Scarpa, Scott, La Sportiva…), ale naopak jsme řešili otázku, jak si poradily s touto novou výzvou klasičtí výrobci přezkáčů pro sjezdové lyžování. Jsou totiž nositeli širokého a dlouhodobého know-how, znají velmi dobře sjezdovou scénu včetně té vrcholné a oproti skialpovým specialistům nabízejí i třeba technologie tepelného tvarování. Co se týče modelů, klíčem pro náš výběr bylo, aby boty splňovaly tyto požadavky: byly to tzv. freeridové boty určené nejen na sjezd, tedy s přepínáním režimu SKI/WALK, s inserty pro stoupací vázání a pokud možno odlehčené. U některých značek (Dalbello, Tecnica) jsme sáhli po příbuzném modelu zejména vzhledem k dostupnosti na českém trhu. Dynafit Hoji Pro Tour jsme zařadili jako jediný produkt čistě skialpových firem pro obecné porovnání.

Testované modely

Testované modely ve velikosti 26,5 s výjimkou Dalbello Lupo a Salomon QST (27,5), flex index nejvyšší v řadě, většinou 130. Všechny boty mají gumovou podrážku, případně GripWalk ap., naopak nemají canting pro úpravu bočního sklonu komínu.

 1. Salomon QST Pro 130 TR
 2. Fischer Ranger Free 130 Walk Dyn
 3. Head Kore 2
 4. Dalbello Lupo Air 13
 5. Atomic Hawx Ultra XTD 130
 6. K2 Mindbender 130
 7. Rossignol Alltrack Elite 130 LT
 8. Tecnica Zero G Tour PRO
 9. Nordica Strider PRO 130 Dyn
 10. Dynafit Hoji Pro Tour
 11. Full Tilt Ascendant GW

Testovaná kritéria

Cílem testu není vědecké poznání a exaktní srovnání, jako spíš uživatelský dojem z jednotlivých modelů. Přesným měřením hmotnosti jsme přesto podrobily jak skelety, tak botičky. Odchylky od výrobcem udávaných hodnot jsou často způsobené faktem, že jsme boty vážili včetně stélek, spoilerů a tkaniček, tedy tak, jak bychom si je vzali na svah.


Z vážení vyplynulo, že někteří výrobci dohání konkurenci tím, že odlehčí vnitřní botičku, což se ne vždy zdá jako ideální, protože od freeridových bot vyžadujeme pohodlí při celodenním pohybu jak vzhůru, tak dolů.


Tuhost bot jsme porovnávali mezi jednotlivými modely, z nichž většina má udávaný Flex Index 130. Rozdíly jsme zaznamenali zejména v plynulosti ohybu, některé modely byly s větším zatížením tužši a tužší, jiné byly zpočátku velmi volné a v určitém bodě se prudce zapevnily a nepustily do náklonu – to považujeme spíše za nevýhodu, odpor by pro ideální přenos sil měl být plynule se zvětšující.

Velmi velké rozdíly byly v režimech chůze. Některé modely mají subtilní přepínání a rozdíl mezi chůzí a sjezdem téměř není poznat, u jiných je při chůzi komín příjemně volný vpřed i vzad, jinde jen vzad... Potenciál režimu chůze mají tyto boty nejen pro stoupání na lyžích, ale i pro chůzi bez lyží, třeba na aprés-ski.


Neméně důležitý aspekt je ovládání bot, tedy komfort výstupu a nástupu a manipulace s přezkami a přepínáním režimu SKI/WALK.

Boty k testování zapůjčili oficiální importéři a Snowpanic.cz

Výsledky testu freeridových botPartnerem redakčního testu freeridových bot je specializovaný freeski obchod Snowpanic.cz