Na podzim se na trhu po dlouhých letech objevily lyžařské boty se zadním nástupem. Na svědomí je měl Atomic, který pod názvem Savor přivedl na svět celou kolekci vybavení pro „starší generaci“. Rozuměj pro ty, které nikdy neoslovily vykrojené lyže, kteří mají z různých důvodů potíže s nazouváním a zapínáním klasických vícepřezkových lyžařských bot. Argument je to nakonec pochopitelný. V určitém věku a bez pravidelného pohybu je opravdu hybnost našeho těla omezena natolik, že i ohnout se k botám, rozevřít skelet, nastoupit do nich a zapnout přezky může být problém. Přesto je tělo stále připraveno na klidné pomalé lyžování.

Na Youtube najdeme hned několik lyžařů ve věku 90+, kteří si v pohodě a s úsměvem na rtech krouží po širokých dálnicích amerických středisek. Jenže kolik takových lyžařů je? Jaká je kupní síla takové skupiny? Dlouhodobé statistiky ukazují, že lyžování je nejoblíbenějším sportem pro střední generaci. Nejvíce lyžařů najdeme ve věkové skupině 40–49 let, křivka pak po padesátce prudce klesá, nicméně se stále drží na stejné úrovni jako skupina lyžařů ve věku 20–29 let. Boty se zadním nástupem jsou dobře využitelné i pro půjčovny a úplné začátečníky, byť se zatím nezdá, že by všechny současné modely dokázaly výrazně konkurovat cenou standardním vícepřezkovým modelům. Kdo je tedy bude kupovat, pro koho vlastně jsou a jak dlouho se na trhu udrží, se můžeme zatím jen dohadovat.

Nordica HF - lyžařské boty se zadním nástupem

Čerstvým přírůstkem do rodiny bot se zadním nástupem je Nordica HF. Vtipná zkratka HF odkazuje na bezproblémový nástup do bot i jejich další ovládání – „hands free“. Boty byly představeny v posledním lednovém týdnu na výstavě ISPO v Mnichově a po internetu dokonce koluje video, jak Felix Neureuther naskakuje do otevřených bot a následně zapíná patami jedinou přezku, která botu stáhne v oblasti kolem lýtka. Takže opravdu „hands free“? Pojďme se podívat na realitu.

Nordica HF má velmi pohyblivou zadní část komínu, který se dokáže otevřít o celých 40 stupňů. Vstup do bot je tak opravdu velmi snadný. Vnitřní botička je pak klíčem k úspěchu. Kromě zateplení Primaloftem má i technologii Cork Fit, díky které se velmi dobře přizpůsobí zejména v oblasti kotníků a achilovky. Tedy tam, kde by mohla bota se zadním nástupem logicky nejvíce plavat. Skelet pak uzavře masivní přezka Wonder Lock umístěná za lýtkem v zadní, pohyblivé části komínu. Tu lze ovládat i třeba za pomoci lyžařské hole. Skelet je tepelně tvarovatelný, má podešev Gripwalk a prémiové modely označené Elite mají dokonce vestavěné vyhřívání vnitřní botičky ovládané přes Bluetooth pomocí aplikace v mobilním telefonu.

Parametry

  • šířka: 102 mm
  • velikosti: dámské 23,5 – 27,5, pánské 24,5 – 31
  • flex: 85 a 110

Modely:

  • HF Elite a HF Elite W – flex 110, vyhřívané vnitřní botičky, podešve Grip Walk Michelin
  • HF 110 a HF 85 W – standardní pánský model s flex indexem 110 a dámský s flexí 85