Tisková zpráva SLČR


Švancer v uplynulé sezoně zazářil především na Olympijských hrách mládeže ve švýcarském Lausanne, kde vybojoval zlato v Big Airu. Další cenný kov mu navíc jen těsně unikl, když ve slopestylu skončil na čtvrtém místě. Čerstvě šestnáctiletý freestyle lyžař už má na kontě tři prvenství v Evropském poháru, poprvé v něm triumfoval už ve svých čtrnácti letech. Dvakrát už stačil nakouknout také do elitního seriálu Světového poháru, kde v obou případech bodoval.

„Byla to pro mě další skvělá sezona. Moc jsem si ji užil a výsledkově se mi dařilo, ale že po ní budu mezi nejlepšími pěti mladými sportovci Evropy, by mě nikdy nenapadlo,“ uvedl Švancer. „Vnímám to jako ocenění za výsledky, které mám za sebou, ale zároveň to je pro mě velká motivace do další práce,“ dodal.

Český supertalent je ve finálové pětici nejlepších mladých sportovců Evropy společně rakouskou sdruženářskou Lisou-Marií Hirnerovou, italskou biatlonistkou Lindou Zingerleovou a dvojicí sáňkařů Jessicou Degenhardtovou z Německa a Ginstem Berzinem z Lotyšska.

Slavnostní předávání pětici nejlepších mělo proběhnout na květnovém semináři Evropského olympijského výboru, který se kvůli světové pandemii koronaviru neuskutečnil. Jednotliví sportovci si tak budou muset na rozhodnutí o konečném pořadí počkat na podzim, kdy by se měl konat seminář v novém termínu. Všichni nominovaní v TOP 5 získají trofej a stipendium na podporu jejich sportovní kariéry a zlepšení přípravy. O finálním pořadí rozhodne volba Evropských olympijských výborů, v níž hlasují všechny členské státy.

Cena pro nejlepšího mladého sportovce Evropy se uděluje od roku 2011 na počest Piotra Nurowského, předsedy Polského olympijského výboru, který zahynul při leteckém neštěstí v roce 2010. Cílem jejího udělování je podpořit mladé sportovce při jejich cestě na vrchol a zároveň inspirovat budoucí generace.

Švancer je vůbec prvním českým zimním sportovcem, který se dostal mezi nejužší pětici nominovaných. V roce 2015 cenu získal dráhový cyklista Jiří Janošek, do TOP 5 se v minulosti dostali také střelec Filip Nepejchal a další dráhový cyklista Jakub Šťastný.