Decathlon Mountain Store v Passy nedaleko Sallanches je srdcem globálně rozprostřené značky. Vývojové centrum s obří sportovní prodejnou se rozkládá na ploše 3 000 m2 a ukrývá specializovaná oddělení, kde se tvoří budoucnost jednotlivých sportovních odvětví včetně lyžování. Tam vznikají prototypy, které se testují na okolních sjezdovkách masívu Mont Blanc.

Kouzlo ceny

Produkty z Decathlonu obecně zaujmou rozumnou cenou a není to výjimka ani u lyžařského sportu. Ještě víc však potěší, že fungují přinejmenším tak, jak zákazník očekává – a mnohdy i překvapivě lépe. Kouzlo nízkých cen a slušné kvality tkví v tom, že produkty vznikají ve vlastních vývojových odděleních, kde se na kvalitu systematicky dbá. Cenu udržuje na rozumné úrovni hlavně skutečnost, že výrobky proudí z továren přímo na prodejny bez prostředníků a velkoobchodníků. Modelové řady lyží Wedze se inovují obvykle po dvou letech, což je další krok umožňující optimalizovat náklady a potažmo finální ceny. Takže například skialpinistickou sadu lyží včetně pinového vázání Dynafit a stoupacích pásů si můžete pořídit už za 12 999 Kč, nový top model freeridové boty za 6 499 Kč atp. Nejdražší sjezdovková lyže značky, slalomka s titanalem, stojí 9 499 Kč.

Tři řady Wedze

Lyžařské produkty pro síť Decathlon nesou tradiční značku Wedze a od letoška jsou členěny do tří skupin podle cílového uživatele: začátečníci si vyberou z množiny produktů řady Evolution, středně dobří lyžaři mají svou sérii Comfort a nejnáročnější zákazníci sítě Decathlon zase sérii Precision. Kolekce lyží na sezónu 2020/21 je nabitá novinkami, lyže nesou základní označení Boost – což jsou lyže na upravenou sjezdovku – a allmountainy Cross na širokou škálu podmínek a terénu. Každý model nese i číselné označení – čím vyšší je, tím je lyže sportovnější. V každé z řad si najdou specifické lyže i dámy. Náročnější lyžaři, typicky tedy čtenáři našeho časopisu, hledejte lyže začínající devítkou.

Lyže Wedze na sněhu

Celou kolekci pro sezónu 2020/21 měli odborní partneři Wedze možnost otestovat v nedalekém Argentiére. Podmínky nebyly snadné, na zamrzlém podkladu leželo několik centimetrů nového uježděného sněhu, takže se střídaly tvrdé plotny a brzdivý přemrzlý sníh. Situace, kdy lyže nic neošidí. Jak se lyže líbily?

Wedze Boost 580

Sjezdovková univerzálka, na rozdíl od modelu 500 má sidewall téměř po celé své délce, rozuměj tedy sportovnější konstrukci. Přesto jsou na poměry sportovního lyžaře velmi snadno ovladatelné, lehké na řízení i nošení. Odlehčená špička jim dodává vysokou manévrovatelnost, na druhé straně mají poměrně nízký rychlostní limit, takže je lze doporučit zejména pro začátečníky, seniory a nenáročné lyžaře, kteří potřebují neagresivní a tolerantní lyže. Titíž lyžaři i nejlépe využijí jejich výtečnou schopnost točit krátký smýkaný oblouk.


Wedze Cross 950+

Poctivá, těžká a široká univerzálka made in Česká republika. Nese významný rocker, který je při jízdě znát a jinak tuhou lyži snadno rozhýbe. Preferuje měkčí vodivý terén, v něm je lyže harmonická a dovolí kroužit na hraně takřka jako slalomka. Je ale cítit, že je širší, lyžař, který na to není připraven, se jí může leknout.


Wedze Boost 900

Ani tato lyže nepatří mezi lyže náročné a pro náročné. Měkčí špička usnadňuje zahájení oblouku, naopak tužší pata nekope a poskytuje klid a stabilitu. I v délce 177 cm jim velmi sluší krátký oblouk a agresivita jim je spíše na škodu. Klidné a snadno ovladatelné lyže tak ocení klidnější lyžaři bez vyšších sportovních ambicí.


Wedze Cross 550+

Snadno ovladatelná univerzálka, poddajná, bez úsilí zahajuje oblouk, jednoduše se otáčí. Při jízdě na hraně naráží na nevysoký rychlostní limit a i fakt, že raději smyká (krájí spíš na mírném a měkkém) dává jasně najevo, že jde o lyži pro nenáročné lyžaře vyžadující snadno ovladatelnou a bezpečnou lyži pro celý den.


Wedze Boost 980

Již známe z dřívějška, přesto stojí za zmínku, protože to je možná nejzábavnější lyže kolekce. Fajn spolehlivá slalomka se snadno zařezává, spolehlivě drží na hraně a harmonicky přechází z hrany do smyku. Poskytne i jemný rebound, v délce 165 lze počítat i s přesahem ke středním obloukům. Poctivá lyže (jako jediná ze sjezdovkové kolekce s titanalem) pro sportovní lyžaře.


Wedze FR 500 Patrol 95

S 95 mm pod botou tvoří poctivý sendvič, jehož výsledkem je tuhá sportovní lyže pro výborné lyžaře lyžující zdaleka nejen na sjezdovce. Na tvrdém se neztratí, ale doma je v měkčím. Má až obřačkový charakter, na hraně drží, ale je pak pekelně rychlá. Jsou kupodivu překvapivě manévrovatelné a v pohodě dokážou i krátký smykaný oblouk. Své dovednosti nejlépe předvedou na odměklé, široké a volné pistě či na prašanových pláních.


Do divokých hor

Dost možná domácí prostředí značky ležící doslova na dohled nejvyššího vrcholu Alp, lokální sportovní kultura, ale i obecný boom freeridu a skitouringu zapříčinily, že Wedze je velmi aktivní i na těchto sportovních polích. Již dva roky nabízí skialpové sety za skvělé ceny, podobně i freeridové lyže Wedze jsou přinejmenším ideálním vstupem do světa těchto prašanových sportů. Decathlon dnes nabízí takřka kompletní sortiment vybavení i pro tyto na materiál nejnáročnější aktivity: oblečení, batohy, lavinové lopaty a sondy, hole… Letos přináší kompletní novou kolekci freeridových lyží a čtyři nové modely bot. Vrcholem freeridové nabídky jsou lyže FR 900 POW, které v setu vyjdou na 12 999 Kč.


Wedze a freeridové lyže

Kde jinde než pod Mont Blankem může kvést kultura freeridu… A těží z toho i Decathlon, s nímž spolupracují tamní freeridoví nadšenci a sběratelé lyží. Celá spolupráce začala před třemi lety, kdy vlastníci 240 párů ikonických freeridových modelů přidali své ruce a hlavy k dílu. Dnes může Wedze představit jejich první plody – šest modelů s označením FR.

Celý příběh najdete v článku VÝVOJ FREERIDOVÉ LYŽE OD A DO Z: WEDZE OD MYŠLENKY PO REALIZACI