Ne vždy platí pravidlo, že nejdražší produkt musí být vždy ta nejlepší volba. Při výběru si položte několik základních otázek. K jakým všem sportům hodinky využiji a umí mnou vybraný model tyto sporty změřit a zaznamenat? Chci je používat jen na sport nebo i k běžnému nošení? Pokud i k běžnému nošení, jsou dostatečně odolné, anebo elegantní k mému způsobu života, práce a oblékání? Mezi další důležité parametry výběru patří samozřejmě i cena a výdrž hodinek na jedno nabití.

Sportovní funkce

Běháte, jezdíte na kole, na lyžích, plavete, hrajete golf nebo snad patříte k příznivcům triatlonu? Moderní, sportovní, chytré GPS hodinky jsou schopné změřit téměř všechny sportovní aktivity. Při výběru hodinek myslete na všechna potenciální využití. Hodinky fungují opravdu jako účinná motivace, v řadě případů vás přesvědčí, abyste zkusili i nové, dosud nepoznané sporty. Absence některých funkcí by vás mohla později mrzet.
Specialistou na sportovní hodinky je americká značka Garmin, která má nejen nejširší sortiment produktů, ale nabízí i špičkový tréninkový deník Garmin Connect, pomocí kterého je možné záznamy z hodinek prohlížet, vyhodnocovat a případně i sdílet s trenérem nebo přáteli. Novější modely sportovních hodinek nabízí funkci virtuálního běžeckého trenéra, který vám může připravit individuální běžecký trénink, včetně otestování výkonnosti na začátku tréninkové sady.

Celodenní využití

Inovace v konstrukci a vzhledu je společným znakem vývoje chytrých, sportovně zaměřených hodinek v posledních letech. Již neplatí pravidlo, že chytré, sportovní hodinky musí působit plastovým dojmem a současně přestává platit, že jeden, univerzální design hodinek vyhovuje všem. Na základě pohlaví, velikosti zápěstí a dalších osobních preferencí si každý může vybrat hodinky, které mu budou vyhovovat nejen rozměry a barvou, ale i použitými materiály. Chytré hodinky se tak stále více přibližují trhu klasických hodinek.

Funkce chytrých hodinek

Chytrým funkcím a propojení s chytrými telefony se dnes nevyhnete ani u sportovních hodinek. Chytré funkce nejsou nezbytné, sportovní hodinky by měly být ideálně schopné fungovat samostatně i bez telefonu. Chytré funkce je u sportovních hodinek možné brát jako bonus navíc. Mezi ty nejpoužívanější a tedy ty, které má cenu hledat, patří vestavěný hudební přehrávač a bezkontaktní platby. Hudební přehrávač umožňuje k hodinkám napřímo připojit Bluetooth sluchátka a případně i stáhnout playlisty ze služeb, jako je například Spotify. Bezkontaktní platby, kupříkladu Garmin Pay, umožňují do hodinek zadat údaje o vaší platební kartě a dále ji při platbách nahradit. Důležitou vlastností je pak výdrž hodinek na jedno nabití a kompatibilita s vaším operačním systémem telefonu. Zatímco řada výrobců telefonů nabízí chytré hodinky, které podporují především vlastní operační systém, sportovní značky hodinek se snaží o maximální kompatibilitu jak pro Android, tak i pro iOS telefony.

Modely, které nás zaujaly:

Garmin Forerunner 45 a Forerunner 45S, cena 3990 Kč
Dvojice základních sportovních GPS hodinek. Lehké tělo, snadné ovládání a překvapivá výkonnost. Hodinky s přehledem zvládají změřit a vyhodnotit většinu běžných sportů a přidávají velmi slušnou výdrž a odolnost. K dispozici jsou ve dvou velikostech, pro větší a menší zápěstí. Díky vestavěnému GPS přijímači jsou hodinky schopné zaznamenat běžecké i sjezdové lyžování, na rozdíl od dražších modelů ale nemají k dispozici mapy sjezdových areálů nebo automatické počítání statistik jednotlivých sjezdů.

Garmin Forerunner 45

Garmin vívoactive4 a vívoactive4S, cena od 6990 Kč
Elegantní, sportovní GPS hodinky vhodné pro celodenní nošení i v kombinaci s formálnějším oblečením. Široká nabídka sportovních funkcí. Podpora bezkontaktních plateb Garmin Pay, vestavěný hudební přehrávač s podporou streamovacích služeb jako je Spotify nebo Deezer. Dvě velikosti a více barevných kombinací vhodných pro muže i ženy. Skvělý poměr cena/výkon. Modely vívoactive4/4S obsahují specializované funkce pro sjezdové lyžování. Díky nim umí automaticky pozastavit stopky při jízdě lanovkou, počítat podrobné statistiky jednotlivých sjezdů a také poskytnout celková denní data.

Garmin Vivoactive4

Garmin fénix6, cena od 13 990 Kč
Kultovní, sportovně-outdoorové GPS hodinky. Robustní tělo, vysoká odolnost a dlouhá výdrž na jedno nabití. Vestavěný barometr, kompas a teploměr. Vyšší modely dokážou zobrazit podrobné mapy a mohou mít dokonce i solární hybridní nabíjení. Podpora bezkontaktních plateb Garmin Pay. Vhodné pro většinu sportovních i outdoorových aktivit. Modely řady fénix6 nabízejí podrobné statistiky pro sjezdové i běžecké lyžování, včetně podrobných map sjezdařských areálů.

Garmin fénix6