Článek je průběžně aktualizován (poslední aktualizace k 22. 1. 2021). Sledujte také semafor lyžaře, který informuje o aktuálních omezeních cest z Česka do zahraničí a platných opatřeních.


Aktuality:

- ve Francii sezóna pravděpodobně vůbec nezačne
- Rakousko prodlužuje lockdown do 7. 2., ale hotely a restaurace zůstanou nejspíš uzavřené až do konce února
- Itálie odsouvá začátek sezóny na 15. 2., ale ani tento termín není jistý
- polská lyžařská střediska se otevřou nejdříve 1. 2.
- příjezd do Švýcarska z Česka je od 15. 1. podmíněn 10denní karanténou
- lyžařská střediska jsou otevřená v Bulharsku, přičemž návštěva země není podmíněna testem


Na lyže do Alp se čeští lyžaři ještě několik týdnů jen tak nedostanou. Rakousko prodlužuje lockdown do 7. 2., ovšem hotely a restaurace mají být uzavřené až do konce února. V Itálii se začátek sezóny odsouvá nejdříve na polovinu února. Německo uvažuje o prodloužení nejtvrdších opatřeních, mezi něž patří i faktický zákaz turistických cest, až do Velikonoc. Je také otázkou, kolik lyžařských středisek bude mít v Alpách zájem být v provozu, pokud se budou muset obejít bez německých hostů. Lyžuje se ve Švýcarsku, kde jsou otevřené i hotely, ovšem kvůli vysokému počtu nových případů v Česku je příjezd do Švýcarska podmíněn 10denní karanténou, kterou nelze zkrátit negativním testem (při cestě ze Slovenska je Švýcarsko přístupné bez omezení).

V Česku se předpokládá znovuotevření lyžařských areálů koncem ledna, v Polsku pak od začátku února - žádné termíny ale nejsou jisté.

Jedinou volně přístupnou zemí, kde fungují lyžařská střediska včetně ubytování, je v současnosti Bulharsko.

V následujícím rozcestníku najdete nejpodstatnější informace o tom, kdy a kde jsou nebo budou otevřena lyžařská střediska.

Česko

Lyžařská střediska: uzavřena od 27. 12.

Kvůli zhoršení epidemické situace jsou areály od 27. 12. mimo provoz. Obnovení provozu se předpokládá na přelomu ledna a února, uvažuje se také o dodatečných podmínkách (nošení respirátoru FFP2, antigenní test ap.).

Slovensko

Lyžařská střediska: uzavřena od 1. 1.

Návštěvníci mohli do 31. 12. využívat lyžařská střediska v případě, že se prokázali negativním PCR nebo antigenním testem ne starším než 72 hodin. Antigenní testy slovenským občanům hradí zdravotní pojišťovna, čeští občané musí podstoupit test ještě na území ČR. Od 1. 1. je provoz lanovek a vleků zastaven, a to předběžně do 24. 1.

Polsko

Lyžařská střediska: uzavřena

Od 28. 12. do 31. 1. je provoz lyžařských středisek zakázán.

Rakousko

Lyžařská střediska: otevřena pro domácí obyvatele

Lanovky a vleky jsou pro domácí obyvatele ve většině středisek v provozu, mnohde ale jen o víkendech. Zahraniční návštěvníci se do nich totiž nedostanou, jsou totiž zavřené hotely a navíc platí zpřísněný režim přechodu hranic (bezpodmínečná karanténa). Třetí rakouský lockdown, při němž nejsou v provozu ani restaurace, je prodloužen do 7. 2. Hotely a restaurace mají být uzavřeny nejspíš až do konce února. Kvůli německému lockdownu, který by měl trvat až do Velikonoc, uvažují některá střediska o předčasném konci sezóny. Pro cesty z Česka bude Rakousko bez karantény nepřístupné pravděpodobně až do 31. 3. 2021.

Německo

Lyžařská střediska: uzavřena

Předpokládané otevření lyžařských středisek není známo, současná opatření platí do konce ledna. Uvažuje se o prodloužení tvrdého lockdownu až do Velikonoc. Sasko již oznámilo, že lyžařská sezóna tam ani nezačne.

Itálie

Lyžařská střediska: uzavřena nejméně do 14. 2.

Do poloviny února platí zákaz cesty mezi regiony a do té doby budou také mimo provoz lanovky a vleky pro lyžaře, je ale možné, že uzávěra bude prodloužena až do začátku března. Některé hotely jsou ovšem otevřeny a turisté mohou vyrazit třeba na běžky nebo skialpy.

Švýcarsko

Lyžařská střediska: otevřena

Většina lyžařských středisek je v provozu za zpřísněných proticovidových opatření (roušky, rozestupy ap.). O jejich plošném uzavření se neuvažuje, rozdíly ale jsou v jednotlivých kantonech - každý z nich rozhoduje o provozu středisek podle aktuální situace a stavu vytížení nemocnic rozhoduje o jejich dalším provozu. Uzavřené jsou restaurace, je možný pouze prodej přes okénko. Od 15. 1. je pro přijíždějící z Česka povinná 10denní karanténa.

Pravidelně aktualizované podrobné informace k plánování lyžařského pobytu ve Švýcarsku a cestě tam najdete také na MojeSvycarsko.com!

Francie

Lyžařská střediska: uzavřena (možné jen ubytování)

Lyžařská střediska mohou ubytovávat hosty, ale provoz lanovek a vleků není dovolen. K uvolnění může dojít tehdy, až počet nových případů klesne pod 5 000 denně. Lanovky a vleky se proto nerozjedou od 1. 2., jak bylo plánováno, a nejspíš ani později v této sezóně.

Bulharsko

Lyžařská střediska: otevřena

Z exotičtějších destinací je aktuálně bez omezení přístupné Bulharsko a bulharská lyžařská střediska jsou v provozu. Tranzit přes Maďarsko a Srbsko je možný, je však nutné splnit příslušné byrokratické podmínky (více čtěte v Mapě cestovatele ministerstva zahraničí).

Bosna a Hercegovina

V provozu je olympijské lyžařské středisko Jahorina, pro cestu tam i zpět je vyžadován negativní test.