Článek bude v průběhu podzimní a zimní lyžařské sezóny 2020/21 a v případě zásadních změn doplňován a aktualizován (poslední aktualizace k 13. 10. 2020).

Opatření proti šíření nemoci covid-19 mají v různých zemích více či méně odlišnou podobu, která navíc podléhá častým úpravám. Níže proto naleznete rozcestník s odkazy na aktuálně platná nařízení v jednotlivých lyžařských oblastech, který vám může ušetřit případná překvapení při plánování pobytu - zkrátka aby do vašich lyžařských plánů nebyly vhozeny (co)vidle.

Seznam zemí podle míry rizika nákazy (Ministerstvo zdravotnictví ČR)

Od pondělí 14. 9. 2020 nelze cestovat do Švýcarska, které po příjezdu vyžaduje 10denní karanténu. Obyvatelé Česka nesmějí bez negativního testu na covid na Slovensko ani do Německa, nepřerušený tranzit přes Německo však možný je. Povinnost negativního testu nebo karantény platí při cestách do Rakouska od 28. 9. 2020 pro obyvatele Prahy. Nově je celé Česko na seznamu rizikových zemí zařazeno také v Itálii, vyžadován je negativní test ne starší než 72 hodin. Do karantény musí čeští občané ve Slovinsku s výjimkou průjezdu, pokud trvá méně než 12 hodin.

Seznam rizikových zemí (tzv. semafor) zohledňuje pouze stanovisko českého ministerstva zdravotnictví k návratu ze zahraničí, nicméně pro turistické cesty jsou stěžejní podmínky dané cizí země.

Sledujte proto také mapu cestovatele z ministerstva zahraničí ČR!

Slovensko

Od 18. 9. 2020 se osoby přijíždějící z ČR musí prokázat negativním testem na covid-19 nebo se registrovat prostřednictvím formuláře e-hranice a nastoupit pětidenní domácí karanténu, během níž se nechají otestovat.

Rakousko

(aktuální opatření v Rakousku)

Od pondělí 28. 9. 2020 je mezi rizikové oblasti zařazena Praha, a při cestách z Prahy do Rakouska je vyžadován negativní test (ne starší než 72 hodin) nebo karanténa, v níž se cestující musí do 48 hodin podrobit testu PCR, po jehož negativním výsledku může karanténu opustit.

V Rakousku se uplatňuje povinnost zakrytí nosu a úst v uzavřených prostorách a kde nelze zaručit odstup alespoň 1 m, tedy zejména ve veřejné dopravě, v lanovkách, v obchodech a ve zdravotnických zařízeních.

Při lyžování to prakticky znamená mít připravenou šálu či multifunkční šátek na krku a nasadit si jej přes dolní část obličeje ve stanicích lanovek a také v uzavřených kabinách lanovek.

Například na ledovci Hintertux (aktuální opatření na Hintertuxu) není momentálně povinné rouškování v restauracích. V případě potřeby poskytne jednorázovou roušku obsliha lanovky zdarma. Ve špičkách se také počítá s posílením skibusů.

Ještě obsáhlejší soubor preventivních opatření mají připraven v Ischglu (aktuální opatření v Ischglu), kde bude platit povinnost zakrytí obličeje i na sedačkových lanovkách a vlecích. Multifunkční šátek dostane zdarma každý při koupi skipasu.

Tyrolsko (aktuální opatření)

V zimní sezóně 2020/21 budou v tyrolských lyžařských střediscích povinné roušky u pokladen, ve stanicích lanovek a v uzavřených kabinách, stejně jako v restauracích (mimo sezení u stolu) a v půjčovnách. Mimoto budou návštěvníci žádáni o nákup skipasu on-line a v restauracích o poskytnutí svých kontaktních údajů.

Itálie

Itálie zařadila Česko od 8. 10. 2020 na seznam rizikových zemí, vyžadován je negativní test ne starší než 72 hodin.

V Itálii je povinnost zakrytí nosu a úst ve všech vnitřních prostorech a za určitých podmínek i venku, obecně však všude, kde nelze zaručit odstup alespoň 1 m. Jednotlivé správní oblasti vydávají vlastní podrobná nařízení. Na území nejhojněji navštěvovaných Dolomit se setkávají hned tři oblasti - Jižní Tyrolsko, Trentino a Benátsko.

Dolomiti Superski (aktuální opatření)

Jižní Tyrolsko (aktuální opatření)

Trentino (aktuální opatření)

Švýcarsko

(aktuální opatření ve Švýcarsku)

Od pondělí 14. 9. 2020 je po příjezdu z Česka povinná 10denní karanténa. Její zrušení se dá předpokládat až tehdy, kdy počet onemocnění covid-19 klesne pod hranici 60 nových případů na 100 tisíc obyvatel v průběhu 14 dnů. To v Česku odpovídá max. 400 nových nákaz denně.

Ve Švýcarsku se vyžaduje zakrytí nosu a úst především ve veškeré veřejné dopravě, tedy ve vlacích, autobusech i lanovkách.

Francie

(aktuální opatření ve Francii)

Ve Francii je povinné nošení roušek ve všech uzavřených veřejných prostorách včetně dopravy a přepravních zařízení. Kromě toho se uplatňuje řada omezení i v gastronomii nebo při trávení volného času.