Článek je průběžně aktualizován (poslední aktualizace k 15. 1. 2021). Sledujte také semafor lyžaře, který informuje o aktuálních omezeních cest z Česka do zahraničí a platných opatřeních.


Aktuality:

- Itálie odsouvá začátek sezóny na 15. 2.
- polská lyžařská střediska se otevřou nejdříve 1. 2.
- příjezd do Švýcarska z Česka je od 15. 1. podmíněn 10denní karanténou
- lyžařská střediska jsou otevřená v Bulharsku, přičemž návštěva země není podmíněna testem
- od 1. 1. se lyžuje ve Slovinsku (podmínkou je negativní test), ale kvůli uzavřeným hotelům a omezení cest mezi regiony jsou lyžařská střediska pro zahraniční turisty neodstupná


Lyžování zaměstnává desetitisíce majitelů hotelů, vlekařů, restauratérů, instruktorů a sezónních pracovníků, i když v současnosti poněkud jinak než v jiných letech. V tomto rozcestníku proto najdete nejpodstatnější informace o tom, kdy a kde jsou nebo budou otevřena lyžařská střediska.

Česko

Lyžařská střediska: uzavřena od 27. 12.

Kvůli zhoršení epidemické situace jsou areály od 27. 12. mimo provoz. Obnovení provozu se předpokládá po 22. 1., podmínkou ale může být nošení respirátoru (FFP2) nebo antigenní test.

Slovensko

Lyžařská střediska: uzavřena od 1. 1.

Návštěvníci mohli do 31. 12. využívat lyžařská střediska v případě, že se prokázali negativním PCR nebo antigenním testem ne starším než 72 hodin. Antigenní testy slovenským občanům hradí zdravotní pojišťovna, čeští občané musí podstoupit test ještě na území ČR. Od 1. 1. je provoz lanovek a vleků zastaven, a to předběžně do 24. 1.

Polsko

Lyžařská střediska: uzavřena

Od 28. 12. do 31. 1. je provoz lyžařských středisek zakázán.

Rakousko

Lyžařská střediska: otevřena pro domácí obyvatele

Lanovky a vleky jsou pro domácí obyvatele ve většině středisek v provozu, mnohde ale jen o víkendech. Zahraniční návštěvníci se do nich totiž nedostanou, jsou totiž zavřené hotely a navíc platí zpřísněný režim přechodu hranic (bezpodmínečná karanténa). Třetí rakouský lockdown, při němž nebudou v provozu ani restaurace, je zatím plánován do 24. 1. Kvůli předpokládanému německému lockdownu, trvajícímu až do Velikonoc, uvažují některá střediska o předčasném konci sezóny.

Německo

Lyžařská střediska: uzavřena

Předpokládané otevření lyžařských středisek není známo, současná opatření platí do konce ledna. Německá kancléřka údajně prosazuje tvrdý lockdown až do Velikonoc.

Itálie

Lyžařská střediska: uzavřena nejméně do 14. 2.

Do poloviny února platí zákaz cesty mezi regiony, sezóna proto nezačne dříve.

Švýcarsko

Lyžařská střediska: otevřena

Většina lyžařských středisek je v provozu za zpřísněných proticovidových opatření (roušky, rozestupy ap.). O jejich plošném uzavření se neuvažuje, rozdíly ale jsou v jednotlivých kantonech - každý z nich rozhoduje o provozu středisek podle aktuální situace a stavu vytížení nemocnic rozhoduje o jejich dalším provozu. Uzavřené jsou restaurace, je možný pouze prodej přes okénko. Od 15. 1. je pro přijíždějící z Česka povinná 10denní karanténa.

Pravidelně aktualizované podrobné informace k plánování lyžařského pobytu ve Švýcarsku a cestě tam najdete také na MojeSvycarsko.com!

Francie

Lyžařská střediska: uzavřena (možné jen ubytování)

Lyžařská střediska mohou ubytovávat hosty, ale provoz lanovek a vleků není dovolen. K uvolnění může dojít tehdy, až počet nových případů klesne pod 5 000 denně, nejdříve po 20. 1.


Bulharsko

Z exotičtějších destinací je aktuálně bez omezení přístupné Bulharsko a bulharská lyžařská střediska jsou v provozu. Tranzit přes Maďarsko a Srbsko je možný, je však nutné splnit příslušné byrokratické podmínky (více čtěte v Mapě cestovatele ministerstva zahraničí).