Na značce Blizzard je sympatické, že mnoho věcí zůstává v její dlouhé historii neměnných. Lyže jsou dodnes vyráběny v rakouském Mittersillu, na dohled od známých středisek Zell am See/Kaprun a ledovce Kitsteinhorn. A podobné je to i s jejich závodním duchem. Historie značky je protkána mnoha úspěchy a známými jmény. Ať už je to olympijské zlato Ernsta Hinterseera ze Squaw Valley 1960, legendární sjezd v Kitzbühelu v roce 1984, kdy Blizzard obsadil první, druhé i třetí místo s dominancí legendárního Franze Klammera, nebo legendární jména Michaela Dorfmeister, Renate Götschl, Werner Franz, Reinfried Herbst či Mario Matt, která přinesla Blizzardu desítky pódiových umístění.

Blizzard Firebird HRC

Závodní lyže Firebird byly poprvé představeny v roce 1973 a okamžitě začaly na vrcholných světových soutěžích sbírat úspěchy. K jejich odkazu se hlásí i současná kolekce závodních lyží pod legendárním názvem a s původním retro designem. Jednou z novinek v letošní kolekci je i model Firebird HRC, který leží přesně na pomezí slalomových a obřákových lyží, ale přidává i něco z populárních allmountainů.

Firebird HRC jsou s 15 metry poloměru ideální pro všechny typy oblouků, závodní konstrukce je předurčuje na tvrdší upravené sjezdovky, širší střed 76 mm jim naopak poskytuje univerzální vlastnosti, které oceníte i v odpoledním rozbitém sněhu. V nabídce jsou navíc i se závodní deskou Marker Piston, kterou budou preferovat hlavně sportovně zaměření jezdci a experti. Zejména pro ně jsou totiž určeny. Preferují vyšší rychlost, tvrdý podklad a odměňují se výbornou stabilitou i naprosto klidným vedením. Výjimečně univerzální lyže, které nejsou určeny pro pohodové odpolední klouzání, ale poctivý a celodenní sportovní výkon.

Technologie

Na lyžích Blizzard nejsou zajímavé pouze jejich úspěchy a historie, ale zejména unikátní technologie. Začněme například skladbou dřevěného jádra TRUE BLEND WOODCORE, které dokonale mixuje dva druhy dřeva s různou tvrdostí. Tvrdší dřevo je v podobě tenkých proužků vloženo do konstrukce lyže v různých délkách tak, aby vyztužilo střed lyže pro stabilní vedení na tvrdém povrchu a naopak změkčilo špičku a patu pro snadnější nasazení a ukončení oblouku. Na stabilitě, ale i agresivitě lyží se naopak podílí druhá generace technologie C-ARMOR 2.0. Vrstva karbonu uložená na horní vrstvě titanalu vyztužuje lyže zejména v oblasti vázání a v kombinaci s technologií C-SPINE se podílí na torzní tuhosti lyží. Dva, podélně a na výšku uložené pruhy karbonu tvoří pomyslnou páteř lyží, která má vliv i na výsledný rebound a rozložení tlaku na hrany. CARBON FLIPCORE ukazuje další využití moderního materiálu při tlumení rockerů ve špičce a patě a poskytuje lyžím velmi plynulý průhyb a klidné vedení v oblouku. Na dalším tlumení vibrací se podílí systém INTEGRATED FULL SUSPENSION, který výborně spolupracuje s technologiemi C-Armor a C-Spine.


www.blizzardski.cz