Kolekce lyží Superguide je určena pro rekreační a sportovní skitouring a freeride. V nabídce je najdeme ve třech základních variantách. Nejširší Superguide Freetour mají pod botou úctyhodných 105 mm, následují Superguide 95 a 88, které jsou k dispozici i v dámské variantě. Scott nabízí i velmi podobnou řadu Speedguide, ale jak už název napovídá, je určena spíše pro rychlejší a výkonnostní výstupy. „Speedguidy“ jsou lehčí, a i když vykazují při sjezdu velmi dobré vlastnosti, testovaným „superguidům“ se při cestě dolů zkrátka nevyrovnají. Superguide v jakékoliv šířce je totiž ideální mix vlastností pro velmi univerzální použití. Záleží jen, zda zvolíte užší či širší model.

Scott Superguide 88

Model Superguide 88 je určen na celodenní skitouring, ale i na krátké večerní vycházky. Oproti loňskému modelu doznal zásadních konstrukčních změn, které se velmi příznivě projevily zejména na jízdních vlastnostech a na výsledné hmotnosti. Lyže Superguide 88 váží v testované délce 170 cm pouhých 1270 gramů a s 86 milimetry na středu lyže patří v této oblíbené kategorii mezi ty lehčí. Šířka 88 je v kategorii lyží pro rekreační a fitness skitouring nejběžnější. Má solidní průchodnost terénem, jak při chůzi, tak při sjezdu, zároveň se v této šířce daří udržet lyže stále velmi lehké a torzně tuhé. Výhodou užších lyží je i mnohem příjemnější traverzování. Právě rozdíl v manévrování a náročnosti hranění při stoupání po tvrdším povrchu byl při testování užších a širších „superguidů“ nejznatelnější.

Kompletní recenze Scott Superguide 88 včetně videa

„Superguidy“ mají celodřevěné jádro složené z kombinace lehké paulownie a tvrdého buku a vyztužené karbonovými a aramidovými vlákny. Perfektní torzní tuhost oceníte právě při těžším traverzu, ale i při rychlejší jízdě na tvrdém podkladu. Při sjezdu jsou Superguide 88 vynikající. Na zmrzlém i nerovném povrchu drží jako přibité, díky mírnému rockeru snadno zahajují a poloměr 17 metrů vás spolehlivě podrží i v delších obloucích. Vyšší rychlost jim rozhodně není cizí a mohou směle konkurovat i sportovně zaměřeným modelům určeným na běžné sjezdové lyžování. Na měkkém jarním sněhu naopak poskytují jistotu a snadno překonávají boule a těžký nahrnutý sníh.

Scott Superguide 95

Oblíbený model Superguide 95 prošel také výraznými konstrukčními změnami, ale zachoval si svoje freeridové kořeny a přidal k nim navíc nízkou hmotnost. Stejně jako užší verze mají celodřevěné jádro kombinované z buku a paulownie, tuhost v torzi jim pak dodávají karbonová a aramidová vlákna. V testované délce váží 1440 gramů a v kategorii širších lyží s 95 mm pod botou patří mezi nejlehčí na trhu. Právě nízká hmotnost při solidní, téměř freeridové šířce atakující hranici 10 cm pod botou, vás překvapí. Navíc v dospělé délce téměř 180 cm. Tedy žádné lehoučké „skialpovky“ na odpolední chrtí procházku a s délkou pod bradu, ale plnohodnotné náčiní, na kterém už nemusíte v hlubokém sněhu jen nouzově poskakovat kratšími oblouky, ale můžete se pustit do pořádných delších a rychlejších poloměrů. A to neplatí jen pro měkký hluboký sníh. My jsme je naopak testovali na jarním firnu, často i na ledě a i přes svoji šířku se chovaly chvalitebně.

Kompletní recenze Scott Superguide 95 včetně videa

Oproti užším „superguidům“ jsou hůře manévrovatelné při chůzi, šířka je také nepříjemná při traverzování na tvrdém a strmějším povrchu. Ale to se dá u širších a delších lyží předpokládat. Širší „superguidy“ tak sice ztrácejí na univerzálnosti, ale své užší sestřičky jasně předčí při náročnějších sjezdech, kde jsou prostě vynikající.

Resumé

Porovnávat lyže, které se sice neliší konstrukcí, ale mají rozdílnou délku i šířku, je trochu ošemetné. Každá z nich je určena na něco jiného a bude si tedy hledat jiného majitele.

Obecně lze říct, že užší model Superguide 88 patří mezi klasické touringové univerzálky, s oblíbenou a vyzkoušenou šířkou, navíc v délce, která bude pro většinu jezdců nižší než jejich postava. Kratší délka znamená snazší manévrování v těžkém terénu, při otočkách na strmém svahu, ale i třeba při sjezdech mezi stromy. Je to typický univerzál do Krkonoš nebo kamkoliv, kde nepočítáte s dlouhými náročnými sjezdy a spíše oceníte lehké a obratné lyže.

Širší Superguide 95 si dovedu představit jako výborného společníka do větších hor, kde při delších a náročnějších sjezdech oceníte nejen téměř freeridovou šířku, ale i délku. Ale vždy bude záležet na preferenci. Mnoho profesionálních horských vůdců dnes používá širší (i přes 100 mm) nejen do vysokých hor a je pravda, že při letošní sněhové nadílce je i na mírnějších krkonošských loukách 88 mm při 170 cm prostě málo.

Rozhodovat bude tedy hmotnost, která je stále velmi nízká i v širší verzi, ale také předpokládané použití a jeho četnost. Na jarních firnech a tvrdším sněhu už nebudou široké lyže tak příjemné, jako byly při prašanových sjezdech v lednu a únoru. Ale tam zase budou mít své limity ty užší a kratší. Pokud jste tedy stále nerozhodní, doporučuji koupit oboje. Tím nic nezkazíte a všechna univerzální řešení „tři v jednom“ zatím kdykoliv v minulosti selhala.

Parametry, výhody a nevýhody

Scott Superguide 88, 170 cm, 123 – 86 – 108, R 17

Výhody:

 • Ideální šířka 88 mm
 • Velmi nízká hmotnost
 • Skvělé vlastnosti i při rychlejší jízdě na tvrdém podkladu
 • Snadná ovladatelnost v těžším terénu
 • Uchycení stoupacích pásů do otvorů ve špičce

Nevýhody:

 • Vzhledem k univerzální šířce a kratší délce ztrácí v hodně hlubokém sněhu

Scott Superguide 95, 178 cm, 130 – 95 – 115, R 21

Výhody:

 • Naprosto univerzální pro dny plné čerstvého sněhu
 • Nízká hmotnost
 • Výborná ovladatelnost ve všech typech oblouků
 • Dobré vlastnosti i na tvrdém podkladu
 • Uchycení pásů do otvorů ve špičce

Nevýhody:

 • Příliš široká pro strmější traverzy na tvrdém podkladu
 • Délka 178 cm byla hůře ovladatelná při otočkách a častém manévrování při stoupání