Jeff Lowe vždy bojoval až do samého konce. I když u něj lékaři rozpoznali příznaky amyotrofické laterální sklerózy, která mu později vzala hlas a upoutala na invalidní vozík tělo, jež ho nezradilo ani při krajně náročných až dočista utopických horských výstupech, i tehdy se rozhlížel po světě s nadějí a optimismem. Jeff Lowe přenesl do genetického kódu batohů Lowe Alpine své nejlepší vlastnosti a zkušenosti – tam nahoře se totiž vždy bez příkras ukázalo, kdo je a není připraven.

Jeff Lowe

Jeff Lowe


Člověk často ani sám netuší, co bude potřebovat, dokud se do té konkrétní situace nedostane. A rozhodně je těžké říct, co ocení, pakliže neví, že taková věc vůbec existuje. Historie a zkušenosti jiných ale vrací prostou odpověď: v horách obstojí věci jednoduché a funkční. Ozdobičky zanech v údolí, neb hory jim dají na frak.

A teď si představ tu situaci. Zdivočelý vítr ti vší silou metá do tváří vločky špičaté jako miliony malých jehliček. Podvědomě uhýbáš, ale není kam. Pro samé víření sněhu ani nevíš, kde končí stoupání a začíná nebe. V konečcích prstů už pro ten odporoně vlhký mráz pociťuješ řezavou bolest. Potřebuješ suché rukavice, a to rychle. Shazuješ batoh ze zad, zkřehlými prsty rozepínáš přezku, ale jezdce na stahovací šňůrce nemůžeš pořádně nahmatat. Až napotřetí se daří! Nahoře máš péřovku, pod ní sedák, karabiny… přehrabuješ jedno přes druhé a kldyž v tom reflexivně máchneš rukou po pytlíků od pásů, který vítr lapil do svých nenechavých spárů. Uf! Nacházíš jednu rukavici. A druhá tam taky někde bude, zapadlá…

Lowe Alpine Revolt

Lowe Alpine Revolt


Nebo to zkus jinak. Shazuješ batoh čelem na sníh, dvěma rychlými tahy otevíráš celý zádový panel a veškerý obsah batohu máš jako na dlani. Jako když otevřeš kufr – všechno hned vidíš. Sáhneš po suchých rukavicích a rychle pokračuješ dál. Nechceš se v té slotě na hřebeni přece zdržovat déle, než je nezbytné.

Jak již bylo výše napsáno: vybavení musí být jednoduché a funkční, prosté všech přebytečných kudrlinek. A přesně takový je skialpinistický batoh Lowe Alpine Revolt, jehož recenzi si přečti na webu www.horolidi.cz. Dostal zabrat a ukázal, že umí.

Text a foto: Honza Navrátil

Lowe Alpine Revolt