SNOW 130 vychází 11. března 2021
124 stran

Omlouváme se čtenářům za posun termínu vydání. Bohužel ani ten nestačil k tomu, aby bylo zřejmé, kdy se lyžování přiblíží svému normálu. V časopise proto ani tentokrát nenajdete kupóny na skipas zdarma.


Předplatitelé dostanou časopis do poštovních schránek dle doručovacích podmínek České pošty do tří pracovních dnů po datu vydání. V elektronické podobě se ale mohou do čtení pustit ihned!


Časopis si nyní můžete přečíst v elektronické podobě jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Issuu

Více na
issuu.com/snow.cz
alza.cz/media
floowie.com/cs/slim­media

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako předplatné s dárkem.

Jednotlivá vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!


Pár tipů z obsahu:

Světový pohár 2020/21

Zraněná Sofia Goggia, jezdící letos ve skvělé formě, která coby jedna z ambasadorek mistrovství musela závody sledovat pouze z tribuny. Rychlostní disciplíny, kde na medaili nedosáhl favorizovaný Dominik Paris ani Christof Innerhofer, považovaný za jednoho z černých koní šampionátu. Obří slalom, kde padly naděje vkládané do Marty Bassino i Federiky Brignone. Už se zdálo, že je mistrovství světa v Cortině d’Ampezzo pro domácí borce zakleté a že jedinou medailí bude lehce diskutabilní zlato Marty Bassino z paralelu. Nakonec však rozjásal italské fanoušky Luca de Aliprandini (na snímku). Druhý nejrychlejší čas z prvního a jedenáctý z druhého kola obřího slalomu stačily v součtu na stříbrnou medaili, když v závěrečné jízdě nečekaně hned zkraje vypadl favorizovaný Alexis Pinturault. Třicetiletý rodák z Trentina tak rozšířil „rodinnou“ sbírku medailí, v Cortině d’Ampezzo se už předtím z bronzu radovala i jeho přítelkyně, Švýcarka Michelle Gisin.
Petr Kakeš - Pepíno ze Skibowlu

Nejvíc zdejších čtenářů si ho vybaví jako malého skokana Pepína ze špindlerovské klasiky časných sedmdesátých let Homolka a Tobolka. Ti znalejší i jako nebojácného rychlostního sjezdaře, držícího přes dvacet let český rychlostní rekord přesahující dvoustovku v hodině. Pak je to taky ten, jenž kráčí po hladině; to už se o něm bude vědět míň. Každopádně jde o chlápka, co drží svou lajnu, pravičáka s čitelnými názory, hledajícího ve věcech zřetelný zdravý rozum. Má svoje léta, na něž nevypadá a na něž zůstává neuvěřitelně aktivní ve svém sportovním podnikání, ač – v lidovém žargonu – jede svý sedmý gumy. Kým je dál? Odepsaným bonvivánem? Klikařem bez zubů? Extrovertním solitérem? Sami posuďte. Čechoameričan Petr Kakeš jeho vlastníma očima.
Born to be fast - rychlostní lyžování

Takové normální dopoledne na kopci. Na nohou lyže ještě delší, než na jakých se jezdí sjezdy alpského Světového poháru, zato branka v cestě ani jedna. Jen kilometr rovně dolů do údolí a na konci pohled na tabuli s rychlostí. Klaplo to?
Po hlavě a naplno - největší naděje českého ženského skoku

Valné většině lidí by stačilo jednou vyšplhat nahoru na můstek, podívat se do propasti pod sebou a už se tam nikdy nevrátit. Ne tak českým reprezentantkám Štěpánce Ptáčkové a Kláře Ulrichové, které se rozhodly spojit svou závodní kariéru právě se skoky na lyžích.
MS Cortina d’Ampezzo 2021 českou optikou

MS 2021 proběhlo v termínu 7.–21. února a český tým si z něj odvezl několik velmi cenných umístění – zejména dvě perfektní, byť lehce smolná 4. místa Ester Ledecké ze sjezdu a super-G.
Když záchrana havaruje

12. září 2018 během rutinního nácviku manipulace se záchrannou kabinou pro 30 osob nové bavorské lanovky na vrchol nejvyšší německé hory Zugspitze došlo k její nekontrolované jízdě dolů po lanech a k nárazu do zbrusu nové kabiny pro 120 osob. Tato mimořádná událost, která se naštěstí obešla bez zranění, připravila provozovateli a řadě techniků perné chvíle s řešením problému, jak dopravit rozbité kabiny do údolí a obnovit provoz poškozené lanovky. Nehoda dala podnět k přehodnocení bezpečnostních postupů u všech lanovek se záchrannými kabinami.
Mosty a zdravá páteř

Mohou mosty přinést nějaký tajný recept na bolavá záda? Mohou, pokud se tedy nejedná o inženýrskou stavbu, nýbrž o cvik. Jistě ho mnozí z vás znají ještě ze školních let. Jen málokdo ho ale cvičí, a když už ho někdo cvičí, není vůbec jisté, že to dělá správně.
Bulharsko - Balkán s alpskou příchutí

Jihovýchodní cíp Evropy není jen přímořskou destinací, ale má i četná pohoří, byť ne tak lyžařsky využitá, jak jsme zvyklí od nás nebo z Alp. I díky pandemii a přísným cestovním omezením v západní Evropě tak čeští lyžaři objevují lyžařské Bulharsko, které je vlastně něco mezi Balkánem a Alpami.
Freeride World Tour 2020/21: změny a nejistota termínů

Celosvětová soutěž ve freeride lyžování a snowboardingu (FWT) již nějakou dobu pokukuje po restrukturalizaci a podobně jako v jiných odvětvích letošní rok tento trend uspíšil. „Zdraví a bezpečnost je prioritou i FWT.“
První skialpové hřiště Kanady: Legendární průsmyk Roger Pass

Často, když jsem plánoval nějakou freeridovou cestu za oceán, jsem narážel na informace o fenomenálním ježdění v Rogers Passu. Dlouho jsem jej ale do programu nezařadil, je totiž poměrně izolovaný a vždy bylo snazší navštívit místa v okolí horských středisek. Až loni jsme to stihli. Od parkoviště u Rogers Pass National Historic Site jsme si prošlapávali cestu čerstvým prašanem na poslední chvíli před vyhlášením celosvětové karantény.
Lyžař versus Ursus Arctos aneb skialpinistova setkání s medvědem

Jarní měsíce jsou z turisticko-lyžařského pohledu velmi přitažlivé. Delší den umožňuje protáhnout radovánky na sluncem zalitých kopcích i do pozdnějších odpoledních hodin. Nabízí tak delší výlety po horách, příjemný jarní firn, volno a samotu. Probouzející se příroda je lákavým místem pro nabrání nových sil a psychickou očistu. Je však rovněž domovem živočichů, kteří se s jarními měsíci probouzejí. A není vyloučeno, že skialpinista narazí… třeba na medvěda!
(Placené) dovádění na sněhu

V kalifornském lyžařském středisku Mountain High představuje obyčejné lidové hraní si na sněhu hlavní zdroj příjmů.
Parkové lanovky v Německu

Koncem padesátých let byly v Německu postaveny tři vskutku kuriózní odpojitelné parkové lanovky – v Kolíně nad Rýnem, Dortmundu a Saarbrückenu. Lanovky v Dortmundu a Saarbrückenu jsou i přes své stáří v provozu dodnes.
JARO A LÉTO - speciální příloha

Přestože zima je nejvíc, i jaro a léto mají něco do sebe. Obzvlášť po letošní smutné sezóně. Inspirujte se a dostaňte z léta plnou dávku zábavy! Možná vás překvapí, jak širokou paletu nových a k lyžování blízkých aktivit dnešní doba nabízí.

Řekou na paddleboardu

SUP neboli stand up paddleboard se už u leckoho probil mezi základní prvky letní výbavy, a jak se tak ve společnosti emancipuje a rozkoukává, objevuje své nové polohy a možnosti využití. Například ze stojatých vod jezer a rybníků se přesunul i do vod tekoucích a sladce osvěžil mimořádně silnou českou tradici splouvání řek. Jaké to je vydat se na tomto plovoucím prkně na tekoucí řeku?
Skijaky s českou stopou

Přestože jde o sportovní náčiní s bezmála stoletou historií, málokdo jej zná a málokdo jej kdy viděl v živé akci. O to možná paradoxnější, že zdaleka nejobratnějším jezdcem i nejúspěšnějším závodníkem světa na tomto náčiní je Čechoameričan Petr Kakeš. Sám toho také o náčiní, po smrti jeho vynálezce, ví jako málokdo další na planetě. Řeč je o skijacích. Slyšeli jste o nich vy?
Wing - křídlo pro všechno: Nový fenomén, který umí plavat i lyžovat

Wing čili křídlo je fenomén, který není zas tak nový… Zcela nové je však jeho moderní pojetí a uživatelská jednoduchost ve všech ohledech. V devadesátkách jsme vídali šílence s wingem, kteří lítali především na horách s věcí podobnou rogalu nebo dvěma spojeným windsurfingovým plachtám. Kvůli obrovské složitosti a vysoké ceně se původní kitewing s pevným rámem výrazně neprosadil. Ale doba se mění.
Gitschberg Jochtal - aktivní a rodinná dovolená na jižní straně Alp

Jen několik kilometrů od malebných jihotyrolských měst Bruneck a Brixen si můžete užívat horské pohody na loukách a stráních oblasti Ski & Almenregion Gitschberg Jochtal.
Elektrokola v býčím trendu

V posledních několika letech si vydobývají elektrokola – čili e-biky – značnou pozornost, jak mezi uživateli, tak i mezi těmi, kteří je vědomě nepoužívají, ba jsou nebo byli jejich hlasitými odpůrci. V každém případě, toto nové sportovní náčiní tu zůstane, zdá se, natrvalo. Horská střediska si k elektrokolům budují svůj přístup.
A mnoho dalšího najdete ve SNOW 130!


Objednejte si předplatné časopisu a získáte SNOWbony pro nákup v e-shopu!