Z uvedených důvodů musí být vrchní vrstva oblečení velmi univerzální – odolávat vlivům počasí, mechanickému oděru, umožňovat plný rozsah pohybu, a přitom být dostatečně lehká a odvětraná. K tomuto ideálu nemá skialpový set Wedze vůbec daleko, navíc je vybavený dalšími doplňky, které se na túře budou hodit.

Odolný a pružný materiál

Bunda i kalhoty jsou vyrobeny z pružné kombinace polyamidu a elastanu. Právě pružnost je jednou z klíčových vlastností tohoto setu, která hned na počátku testu velmi mile překvapila – umožňuje naprosto volný pohyb snad ve všech směrech a ohybech, do kterých se skialpinista může dostat. Materiál je zároveň velmi lehký (124 g/m2), bunda ve velikosti M váží něco málo přes půl kila, a sbalit jde do malého balíčku - což opět rozšiřuje paletu představitelného použití. Nakonec je tkaniny i odolná jak vůči mechanickému oděru (nohavice jsou na kritických místech vyztužena proti prořezu lyží), tak vůči dešti a mokrému sněhu – udávaná voděodolnost membrány je 15 000 mm vodního sloupce, což stačí pro veškeré obvyklé použití a podmínky. Vzhledem k velice nízké gramáži materiálu jde o údaj více než dostatečný, ostatně v opravdu silném a dlouhém dešti většinou skialpinisté na túry nevyráží. Všechny švy jsou kvalitně podlepené, na bundě ani kalhotách není žádné slepé místo, které by mohlo způsobovat prosakování vody.

Sportovní střih

Díky strečovému materiálu si bunda i kalhoty mohou dovolit spíše štíhlejší střih, který příjemně obepíná sportovní postavu - ostatně za konstrukcí stojí Francouzi, kteří patří ke štíhlejším fyziotypům. Rukávy i lem bundy jsou dostatečně dlouhé, aby překryly rukavice a kalhoty i více, než je potřeba, konce rukávů i bundy lze účinně a snadno utáhnout suchými zipy nebo pružným stahovadlem, podobně jako pas kalhot.

U kapes a zipů se bunda drží praktické jednoduchosti. Má dvě malé vnitřní kapsy na drobnosti a dvě objemné břišní kapsy, určené pro stoupací pásy, které je lepší mít v teple na těle, než v riskovat ztrátu funkce lepidla uložením do vymrzlého batohu. Na rukávu je i drobná kapsička na skipas. Kalhoty mají jednu kapsu u pasu, druhou, větší, u kolene. Kapes je tedy tak akorát, a protože na skialpy většinou chodíme s batohem, jsou rozmístěny tak, že nekolidují s popruhy batohu či sedacího úvazku. Ověřili jsme si, že ani po jejich naplnění nepřekáží žádná z nich při pohybu.

Lehký, prodyšný, praktický

Bunda disponuje velkými odvětrávacími otvory v podpaží, kalhoty lze rozepnout po celé délce až ke kyčlím – tyto postranní zipy lze využít nejen jako veliké větrací otvory, po plném rozepnutí vznikne natolik široký otvor, že si kalhoty lze obléct i s obutými skialpovými botami. Lze je tedy snadno používat i jako převlečné při náhle zhoršeném počasí.

Kapuce bundy lze obléct přes přilbu a stáhnout do požadovaného tvaru všitými popruhy. Nechybí odepínací sněhový pás, a to jak na bundě, tak na kalhotách – společně efektivně zabraňují vniknutí sněhu pod oblečení i při jízdě zvlášť hlubokým prašanem. Jednoduché a pružné kšandy jsou uchyceny látkovými poutky, které nepřekáží a netlačí ani pod těžkým batohem.

Závěr

Náš test potvrdil, že set je vhodný bez kompromisů pro celodenní pohyb (nejen) na skialpech, od rekreačních túr po náročnější alpské výstupy a freeride. Poskytuje dostatečnou ochranu proti vnějším vlivům - pokud se tedy dlouhodobě nepohybujeme v nejstudenějších podmínkách vysokých hor, kde se uplatní skutečně odolný hard shell. Zato ale díky strečovému materiálu nijak neomezuje v pohybu a velké a promyšlené větrací otvory zabraňují nadměrnému pocení při výstupu. Střih, kapuce i kapsy jsou jednoduché a praktické, vhodné pro každodenní užívání. Snad každý skialpinista by si set pro jeho vlastnosti záhy oblíbil. A nakonec i pro jeho estetické ztvárnění, což samozřejmě posuďte sami (dodává se i ve střihově a barevně odlišné variantě pro dámy). A co teprve, když se podívá na cenovku?


Výhody:

+ nízká hmotnost a skvělá pohyblivost
+ prakticky rozmístěné kapsy
+ dobře prodyšný a zároveň odolný strečový materiál
+ mimořádně nízká cena (3 299 Kč kalhoty a 4 299 Kč bunda)

Nevýhody:

- pouze jedna barevná kombinace