Poprvé jsme viděli stoupat borce na kole s lyžemi na rámu Žiarskou dolinou z Lipťáku v máji začátkem tohoto tisíciletí. Později nás dost bavil - a tedy i inspiroval - dokumentární film Ice & Palms o dvou chlapících, co se vydali na kole s lyžemi z Německa do francouzského Nice. Úlet!

No a když jsme se letos ocitli zavření v okrese, bez sněhu, prakticky bez možnosti vyrazit na hory, zasypané sněhem, dávný plán si sám řekl o to, aby byl proveden.

Jak ale naložit vybavení s sebou? Koupili jsme jednostopý vozík s loďákem, kam se všechno vešlo a navrch ski! Snad skrz ty okresy proklouznem. :)

První den jsme pískem, polem, tankodromem, lesem a občas i po silnici zdolali trasu Praha - Jíčín (97 km). Byli jsme víc než dost unavení, ale noc nás regeneruje a ráno znovu jedem!

Rezignujeme už na polňačky a jedeme po silnicích. Nejsme to ale paka? Vítá nás Nová Paka. Stoupání směrem do hor je znát a závěrečný úsek z Mladých Buků do Pece je opravdová třešnička. Policie nás nechala šlapat bez zastavení. Díky!

Následoval odpočinek v Peci a třetí den už byl bez sedel! Jupí! Na pásech stoupáme vzhůru krásným Obřím dolem a po 175 km a převýšení 2 450 m nás konečně čeká opravdový vrchol! Máme z toho radost. Pár kamarádů nám fandí a má radost s námi. Díky za vás, lyžníci!

Šlo to i u nás v té malé, krásné zemičce...