SNOW tour 2021 - Mölltaler Gletscher from SNOW.cz on Vimeo.


I na Mölltalu trvají opatření proti covidu, a tak jsme ještě před odjezdem nafasovali „fišerácké“ nákrčáky, protože ve vnitřních prostorách je povinnost mít zakrytý obličej, což se tu vztahuje na jízdu podzemním vlakem na ledovec (cca 8 až 12 min), na kabinky i otevřené lanovky, na fronty u lanovek a na restauraci, vyjma toho, když sedíte u stolu.

Vláček, kabinková lanovka a následně šestisedačková lanovka nás vyvezou na nejvyšší bod střediska, tedy na vrchol Schareck ( 3122 m), odkud se po přehledném bezlesém svahu spouští typické alpské dálnice. Díky této nadmořské výšce tu můžete počítat s jistotou sněhu prakticky celoročně.

Dominantní tratí ze Scharecku je sjezdovka č. 2, která je sice značená modře, žádné lážo plážo obloučkování od ní ale nečekejte, protože pista je pocitově spíš červená a hned v její horní pasáži naberete pěkné „kule“! Sjezdovka je ale nadstandardně široká, takže se tu dá pokládat do pěkně táhlých oblouků a lyže můžete na hranách podržet o trochu déle, abyste si mohli vychutnat dostatečný prostor na sjezdovce.

Sjezdovka „dvojka“ nemá po celé délce žádné zatáčky ani terénní vlny, její sklon je prakticky konstantní, vyjma spodní části, kde se trať malinko narovnává, takže jde o rozlehlé carvingové prostranství. Zkrátka nahoře udáte tempo a máte-li dostatečnou kondici, udržíte se v rytmických obloucích bez jakéhokoli vyrušení až do konce. Vedlejší červená sjezdovka byla v době naší návštěvy věnovaná tréninku lyžařských reprezentací z různých koutů Evropy.

V areálu najdete i strmé černé sjezdovky, z nichž se nám nejvíc líbila černá pista č. 8, která je široká, přehledná a po jejím prudkém se padáku rovnala do příjemné modré, takže máte dostatek času plynule ztlumit rychlost a připravit se na brždění u nástupu dvousedačkové lanovky. Takovéhle dojezdy jak runwaye by měly být povinné pro všechny černé. :-)

Co se týká obtížnosti sjezdovek, je Mölltal příjemně všestranným ledovcem, takže kromě černých a červených sportovních tratí se tu projedete i po pozvolných modrých – naší „oddechovkou“ se stala červená (pocitově ale pro změnu modrá :-)) sjezdovka č. 9, která se po sportovním padáku zalamuje doleva a zvolní, takže se stačí jen naklánět zprava doleva bez velké námahy. Kulisu téhle pistě tvoří výhled na hladinu vodní nádrže.

Hlavní restaurací je velká samoobslužná restaurace Eissee (2 800m) u výstupu kabinkové lanovky, která nabídne i kavárnu a prosluněnou terasu s výhledem na hory. Vybrat si můžete z klasických jídel jako je guláš, špagety, kuřecí nugetky, germknödl nebo kaiseschmarren, tedy sladký trhanec. Na výběr tu jsou ale i nejrůznější dortíky, které dobře chutnají a v kombinaci s alpským výhledem jsou také velmi „instagram-friendly“. :-)

Drobné občerstvení s domácími bagetami, toastem, preclíkem nebo pizzou najdete také u nástupu kabinkové lanovky v kulatém apres-ski stanu, kde se dá posedět vevnitř i venku. Pro dámy se tu podává ta nejjemnější hruškovice s hruštičkou – výhodou je, že odtud se dolů dostanete už pohodlně vláčkem.

Vnitřní prostory jako metro a kabinky jsou pravidelně dezinfikovány a po středisku jsou rozmístěné stojany s dezinfekcí. Do kabinky můžete maximálně po čtyřech a maximální kapacita počtu osob je stanovená i pro metro, pro nástupiště na kabinku i pro samoobslužnou část restaurace.

Mölltal patří do konsorcia Tatry Mountain Resorts, takže tu můžete uplatnit Chytrou sezónku Premium, která dále platí i do Špindlerova Mlýna, Tatranské Lomnice, na Štrbské pleso, Jasnou, na Starý Smokovec, do polského Szczyrku a také na vedlejší rakouský Ankogel.

O frontu méně budete mít, pokud využijete systém Gopass a zakoupíte si skipas dopředu on-line, takže z parkoviště se můžete vydat rovnou vzhůru na manšestr.Tip na ubytování:

Ubytovaní jsme byli v hotelu Flattacherhof v malém městečku Flattach 10 min jízdy autem od ledovce. Hotel má poměrně velké a nadstandardně vybavené fitko, takže je vhodný i pro sportovní týmy a nechybí tu ani sauny s bazénem.

SNOW tour tip - Hotel Flattacherhof from SNOW.cz on Vimeo.
Mölltal v kostce:

Vzdálenost z Prahy 6 h 25 min
Celodenní skipas dospělí 50 EUR
Celodenní skipas děti 26,50 EUR
Celodenní skipas mládež 38,50 EUR
Celodenní skipas senioři 46 EUR
Provozní doba 8:00 - 16:30
Webové stránky www.moelltaler-gletscher.at
Ubytování www.flattacherhof.at


Z Mölltalu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení HALTI a v helmách a brýlích SMITH.