Česko

Nejdéle, již od úterý, sněží v Beskydech, kde připadlo až 30 cm sněhu. Na západních a severních pohraničních horách – v Krušných, Jizerských a v Krkonoších – začalo sněžit teprve v noci na dnešek, ale teploty kolem -5 °C přejí umělému zasněžování už od úterního rána. Přípravy běží na plné obrátky a mnohde se bude lyžovat už zítra nebo pozítří. Jelikož sníh na většině míst padá bez nadsázky na zelenou louku, kvalita lyžování bude záviset i na umělém sněhu, k jehož výrobě budou optimální podmínky zřejmě v pátek – mráz pod -10 °C a nízká vlhkost.
Ve Špindlerově Mlýně chtějí víkend zahájit s medvědínskou červenou, svatopetrskou modrou a malým hankem na černé. Na Černé hoře využijí zbylého podkladu z technického sněhu a bez ohledu na přírodní sníh plánují připravit 40cm vrstvu pro sjezd dolů ke kabince i na Protěži. V Peci se zatím nepřetržitě lyžuje v horních partiích Zahrádek, brzy se otevře většina vleků. Sezónu (opět) zahájí i všechna střediska Snowhill – Herlíkovice (od soboty včetně 4sedačky), Kamenec, Šachty i liberecký Ještěd.
V Jizerských horách je v provozu dětský vlek Malinovka v Bedřichově, další tratě zde, na Špičáku i Severáku se zasněžují. Na 20 cm technického sněhu se jezdí také v Rejdicích.
Zasněžují i v Orlických horách – v pátek chtějí zprovoznit červenou sjezdovku a 4sedačku v Říčkách, od čtvrtka by se mělo jezdit na Turistické trati v Deštném.

 Sjezdovky v Deštném (23.1.2007) pod palbou sněžných děl
Sjezdovky v Deštném (23.1.2007) pod palbou sněžných děl


V Jeseníkách od zítra pojede lanovka v Branné, o víkendu se dá počítat s provozem i v dalších centrech.
V Beskydech se už na 30cm vrstvě lyžuje na Razule a Soláni, v Bílé dělají vše pro co nejbližší spuštění.
Na Šumavě se v pátek mají spustit vleky na Zadově, na Špičáku (Lubák, od soboty i lanovka) i v Kašperských Horách. O víkendu se bude s jistotou lyžovat i na Lipně, kam do středečního rána přibylo asi 15 cm přírodního sněhu. Letos nově instalovaná zasněžovací technika při současných teplotách dokáže areál pokrýt dostatečnou vrstvou za necelý týden – do soboty „stihne“ sjezdovky Světlušky, Školní, Jezerní a dětský Foxpark.

 Na Lipně prý vysněží všechny tratě za necelý týden
Na Lipně prý vysněží všechny tratě za necelý týden 

V Krušných horách se rozjel první vlek na Božím Daru, následovat budou zřejmě na Klínovci i v Bublavě.
Na hřebenech Krkonoš leží okolo 35 cm zmzlého sněhu, na který by mohlo připadnout až půl metru čerstvého – pro běžkaře je to slibné. Zákaz vstupu do lesů na celém území Krkonoš ovšem možnosti výrazně omezí. Upravená je běžecká stopa v Jeseníkách ze Švýcárny na Ovčárnu, sjízdná by od soboty měla být i stopa na šumavském Kramolíně, pokud se stihnou odklidit spadlé stromy. Dobré podmínky se dají očekávat i na Zadově.

Zahraničí

Sněží také na Slovensku, na Lomnickém sedle dosáhla celková pokrývka dvou metrů, jinak se na sjezdovkách v tatranských střediscích pohybuje do 50 cm a v ostatních pohořích do 30 cm. Mnohde sezóna ještě ani nezačala, podobně jako u nás.
Do Alp vrazilo současné vydatné sněžení z jižních směrů, nejvíce se tedy nasytila jiho- a středoalpská střediska, zatímco nejsevernější údolí zůstala ve srážkovém stínu. Ve Francii v posledních dnech připadlo 30–50 cm, podobně na většině území Švýcarska kromě severního podhůří Alp. Více než půlmetrové nadílky se dočkali na mnoha místech v italských Alpách, a především v Dolomitech. Vůbec nejvydatněji sněžilo v rakouských Korutanech, kde si přilepšili až o metr, naopak na severu Tyrolska a v Salcbursku zatím „získali“ jen do 20 cm.
Ve vyšších alpských polohách byla situace se sněhem již dříve stabilizovná – otevřeny byly zhruba tři čtvrtiny sjezdovek, freeridové možnosti ovšem zůstávaly omezené. Déšť z minulého týdne decimoval některá nižší alpská centra s vrcholky do dvou tisíc metrů, ale nynější ochlazení a sněhové přeháňky, předpovídané pro severní okraj Alp i na víkend, situaci vylepší. Vzrůstá lavinové nebezpečí, na většině míst aktuálně platí třetí stupeň z pětistupňové škály.