SNOW 131 vychází 14. října 2021
132 stran


Předplatitelé dostanou časopis do poštovních schránek dle doručovacích podmínek České pošty do tří pracovních dnů po datu vydání. V elektronické podobě se ale mohou do čtení pustit ihned!


Časopis si můžete přečíst v elektronické podobě v počítači i v tabletu nebo chytrém telefonu.

Issuu

Více na
issuu.com/snow.cz
alza.cz/media
digiport.cz (dříve Floowie.com)

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako předplatné s dárkem.

Jednotlivá vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!


Pár tipů z obsahu:

Katharina Liensberger - věčně usměvavá harfenistka

Rakousko má po loňské sezóně definitivně novou lyžařskou star. Ne nadarmo se ale říká, že ke slávě vede trnitá cesta. Než si čtyřiadvacetiletá rodačka z Feldkirchu ve spolkové zemi Vorarlberg připsala své velké úspěchy, prošla si obdobím, na které by nejraději zapomněla.
Pirmin Zurbriggen - švýcarský zlatý hoch

Pirmin Zurbriggen je nejlepším závodníkem historie švýcarského lyžování. Jeho kariéra trvala poměrně krátkých deset let, během kterých vyhrál 40 závodů Světového poháru, čtyři celkové tituly SP, kultovní Hahnenkamm, olympijské zlato ve sjezdu a devět medailí z mistrovství světa. Zurbriggen byl také prvním lyžařem, který vyhrál závody SP ve všech pěti disciplínách, čímž založil velmi prominentní klub všestranných lyžařů, do něhož patří jen hrstka dalších vyvolených jmen jako Lindsey Vonnová nebo Bode Miller.
FIS: s novým prezidentem na prahu nové éry

Třiadvacet let stál v čele Mezinárodní lyžařské federace Švýcar Gian-Franco Kasper, jako v pořadí čtvrtý prezident této organizace po Ivaru Holmqvistovi, Nikolai Ramm Ostgaardovi a Marcu Hodlerovi. Letos v květnu se rok před skončením svého mandátu rozhodl z postu odstoupit. O měsíc později ve věku 77 let zemřel. Jeho nástupcem se stal Johan Eliasch.
Českým alpským lyžařům vyšla příprava i bez jižní polokoule

Český národní tým stojí na prahu sezóny s přívlastkem olympijská. Vstupuje do ní s pětičlenným ‚A’ družstvem žen v čele s Ester Ledeckou a Martinou Dubovskou a pětičlenným ‚A’ družstvem mužů, kterému vévodí dvojice Jan Zabystřan a nestárnoucí Kryštof Krýzl. K nim byl v dospělých vytvořen tzv. záchytný ‚C’ tým složený ze závodníků těsně neplnících nominační kritéria do reprezentačního ‚A’ družstva.
SNOWtest 2021: Lyže na sjezdovku - Stabilní kvalita. Jako vždy.

Testování lyží v podání naší redakce se zaměřuje zejména na nové, inovované nebo prostě něčím výjimečné modely. Přes značně těžkou situaci na trhu – připomeňme, že obchody byly takřka celou zimu zavřeny, podobně střediska – jsme letos jako vždy přivezli na sníh řadu zajímavých lyží, které vám postupně detailně představíme. Dnes začínáme těmi na sjezdovku, tedy lyžemi maximálně 75 mm širokými pod botou.
Jak se naučit lyžovat na lanovce

Kdyby tohle tajemství někdo znal, dokázal by ho asi prodávat za pěkný balík. Dnešní doba žádá rychlá instantní řešení bez námahy a naučit se lyžovat sezením na lanovce by byl stoprocentní obchodní tahák.
Zermatt - nejkrásnější lyžařská kulisa

Zermatt je lákadlem nejvyšší světové kategorie, a samozřejmě nejen pro lyžaře. Ať už do něj přijíždíte poprvé nebo popáté, budete si spřádat očekávání, zvědavě vyhlížet, kdy se za obzorem objeví Matterhorn, a budete mít pocit, že na čtyřtisícovky vysázené kolem Zermattu byste se mohli dívat do konce světa. Zermatt má zkrátka silný emoční náboj. A více než 300 km sjezdovek, přetékajících ze Švýcarska do Itálie.
Zell Am See Kaprun - lyžování ve všech dimenzích

Zell am See spolu s Kaprunem patří mezi nejrozvinutější turistické a lyžařské oblasti Alp, což zajišťuje prvotřídní infrastrukturu i vyšší návštěvnický ruch. Oblast je navíc obklopena snad nejhustější sítí sjezdovek, takže v hodinovém dojezdu autem najdete přes 2 000 km sjezdovek. I ten „nejmenší“ lokální skipas – před dvěma lety nově zavedený Alpin Card – jich zahrnuje více než 400 km.
Skialp v boomu

Snad posledních dvacet let se prodeje skialpové výbavy rok co rok pomaličku zvedaly s tím, jak se tento sport stával populárnější a vybavení díky růstu kupní síly dostupnější. Ovšem poslední roky nabrala křivka prodejů strmý směr – pochopitelně, stál za tím covid a zavřené lyžařské vleky. Loňská zima byla navíc nejen k začínajícím skialpinistům mimořádně přívětivá a skialpovat se dalo leckde – třeba i v metropoli. Není se co divit, že tolik lidí skialpům propadlo. Ostatně, trvalo to opravdu dlouho, ale dnes se dá říct, že skialp je již zcela etablovaný sport, který ze strmějších hor mnohde dokonce vytlačil jejich někdejší okupovatele – běžkaře. Těžko říct, co nadále očekávat, ba dokonce jestli toužit po dalším růstu, vzhledem ke kapacitě domácích hor i nemalému riziku, které rychlokvašení skialpinisté nemusejí ve velkých horách vnímat. Věřme hlavně, že i nadále vydrží trend dobrých, sněhem prozářených zim, aby se podobné obrázky z okolí Pražského hradu mohly tvořit i nadále.
Gabův second life

Branislav Adamec, snad všemi zvaný Gabo, je dnes v Česku skloňován jako jeden z nejvýraznějších propagátorů domácího skitouringu. K této jeho auře mu jistě dopomohlo i mnohaleté působení v roli šéfa skupiny Salewa OberAlp ČR a SR, distributora značky Dynafit, která mu poskytla příhodné synergie: sám tak „produkoval“ další skialpové nadšence a s nimi zakládal další a další patra pyramidy českého skialpu. Právě nyní, když se tato stavba dotkla snad samotného nebe, Gabova etapa u Dynafitu končí. A jelikož byl vždy u velkých začátků, je nasnadě se ptát, co plánuje dál?
HØYRUTA - norská Haute Route

HAUTE ROUTE JOTUNHEIMEN – PŘECHOD NEJVÝRAZNĚJŠÍHO NORSKÉHO POHOŘÍ
„Ach! Když jsem tu byl před třemi lety, bylo to všechno bílé,“ prohlásí horský vůdce Christian Edelstam do poryvů větru, před kterými si jen těžko chrání tvář.
Je zima a větrno. Sněhové krystaly obrušují naše tváře, jak se pohybujeme přes vrcholové plató směrem k nejvyššímu bodu Besshø. Občas, když vítr rozežene mrak, který nás obklopuje, vidíme i, kam jdeme. Bouřka s větrem přes 100 km/h a deštěm změnila před pár dny charakter krajiny a přemalovala ji – je nyní skoro tak černá, jako je mlha kolem nás bílá.
Jsme první den na jotunheimské Haute Route. Norové jí nazývají Høyruta. Před sedmi lety ji poprvé prošel lyžař Stian Hagen s fotografem Johanem Wildhagenem, a konečně tak vytvořili trasu srovnatelnou s nejznámějším přechodem v Alpách – s délkou 77 kilometrů, celkovým převýšením přes 7 200 metrů a pěti noclehy ve skromných horských chatách.
Létání se nebojte - pozor při nástupu do vrtulníku

Pontus Birkeland je profesionální pilot helikoptéry, který mimo jiné pravidelně vozí lyžaře v rámci heliski programu švédské oblasti Riksgränsen. V souvislosti s nedávnou nehodou Petra Kellnera se otevřela diskuze nad tématem bezpečnosti létání v horách – co si o tom myslí zkušený profesionál?
Nové paradigma pronájmu

Pomohou provozní úpravy z minulé sezóny trvale proměnit půjčovací proces z těžkopádného a nepřehledného na snazší a efektivní?
Historický vývoj sedaček s bublinami (1. část)

Design sedaček s bublinami prošel během téměř 60 let značným vývojem. V tomto seriálu se podíváme jak na první bubliny archaické konstrukce, tak na současné moderní bubliny. Nevynecháme ani málo rozšířené bubliny se speciálním designem.
A mnoho dalšího najdete ve SNOW 131!


Objednejte si předplatné časopisu a získáte SNOWbony pro nákup v e-shopu!