Článek vyšel v časopise SNOW 131 (říjen 2021)

Náš svět je ale krásný právě tím, že se na něm čas od času nějaký takový blázen najde. A blázni, o nichž bude nyní řeč, dost možná tušili, do čeho se pouští – a svou značku nazvali prostě a jednoduše Crazy.

Na počátku a v centru celého příběhu stojí Valeria Colturi, dívka ze slavného lyžařského města, Bormia. Co asi tam narozené děti ve volném čase dělají: Lyžují! „Moje dětství se dělilo mezi školní a sportovní závazky. Pokud žijete v horách, zcela přirozeně se stanete sportovcem a vpadnete do nekonečného koloběhu: škola, rychlý oběd, trénink, zátěžové testy, soutěže, zklamání, občas úspěchy… Právě tohle lemovalo roky mého mládí,“ vzpomíná Valeria.

Valerii se stalo v dobrém slova smyslu osudné běžecké lyžování. „Při trénincích a závodech jsem opakovaně a bolestně prožívala limity tehdejšího sportovního oblečení: Byly studené, střihy nevhodné a nepohodlné, jednou příliš volné, podruhé příliš těsné. Chlad a vlhkost se mi dostávaly hluboko do kostí a promrzlá jsem zůstávala až do chvíle, než jsem vlezla do horké sprchy. Používaly se nevhodné a tuhé tkaniny, o absurdních barvách ani nemluvě… Byla to tragédie,“ doplňuje. Ale, jak to tak bývá, právě toto nepohodlí stimulovalo Valeriinu představivost, zvědavost a kreativitu. Zanedlouho vyrobila první vlastní kousky už skutečně sportovního oblečení.

„Nebyl v tom žádný kalkul, jen čistá vášeň. A čím více jsem toho vytvořila, tím víc mě to bavilo a motivovalo. Tak jsem si koupila svůj první šicí stroj. Navrhovala jsem, vymýšlela a experimentovala. A kupodivu s velkým úspěchem, samozřejmě v ryze lokálním hledisku,“ dodává. Úspěchy se dostavovaly i na jiných frontách, ve studiu, kdy zdárně dokončila vysokou školu, i ve sportu: hovoříme tak mimochodem s někdejší italskou šampionkou v běhu na lyžích.

To už ale provozovala butik, který ve svých 20 letech otevřela ve staré části Bormia. A ten byl pro ni víc než vše ostatní. „Mými prvními zákazníky byli moji přátelé, zejména elitní sportovci z okolí, mezi nimi hvězdy jako Deborah Compagnoni a Alberto Tomba. Takoví za mnou chodili se svými speciálními požadavky a já se snažila jim vyjít maximálně vstříc,“ popisuje začátky svého podnikání. „Nikdo jiný tehdy nevytvářel řešení na míru pro sportovce, které by navíc akcentovalo i estetické hledisko, nerezignovalo na módu. Tak se také postupně vyjevily mé základní cíle: funkčnost a pohodlí, které platí dodnes.“ Uvědomila si, že „oblečení pro všechny“ a „pro všechno“ neexistuje. A začala produkovat oděvy pro jeden konkrétní účel, pro horské sportovce, běžkaře, skialpinisty, horolezce.

„Rozhodla jsem se vytvářet dokonalé technické oděvy pro sporty, které miluji. Věděla jsem, že abych uspěla, musím myslet jinak – možná i trochu bláznivě…“ A značka Crazy byla na světě. Od počátků její produkty definuje jasné motto: fast & light. Postupně začala konkurovat i velkým zavedeným značkám. Jak je to možné? Co dělá Valerie jinak, nebo lépe? „Přiznám se, že jsem na nějakou konkurenci vůbec nemyslela, byla jsem pravděpodobně příliš soustředěná na to, co se zrovna v danou chvíli dělo, než abych si uvědomila, jak daleko už jsem došla. A co dělám jinak? Od počátku chci, aby mé oděvy měly duši, aby byly zrcadlem toho, kdo je nosí. Tato touha mě dovedla tam, kde jsem, a stále mě vzrušuje a motivuje“.

Dnes ve firmě patřící Valerii Colturi pracuje na 50 zaměstnanců, ve svém designovém centru v Bormiu oděvy navrhuje a tamtéž zároveň vyrábí většinu své produkce. Ta je poté distribuována ve více než 500 vybraných prodejnách po celé Evropě a od letoška i v zámoří. A přesto se Valeria snaží být při zemi: „Naše kolekce je pravděpodobně jednou z nejmenších v oboru. Zaměřujeme se pouze na nemnoho produktů právě proto, abychom u nich nabízeli vždy to nejlepší možné řešení. Používáme jen ty nejlepší funkční materiály od firem, které se starají spíše o kvalitu produktů než o marketing. Všechno testujeme jak sami, tak ve spolupráci s nejlepšími sportovci nejen v Itálii,“ popisuje Valeria.

A jak si vede v Česku? Překvapivě dobře. Ostatně pravděpodobně jste na nepřehlédnutelnou značku Crazy při svých skialpinistických výletech sami narazili. „Pozitivní reakcí z Česka jsme až zaskočeni, v posledních dvou sezónách se stalo naším nejrychleji rostoucím trhem. Zdá se, že lyžaři v Česku oceňují náš styl a funkčnost oděvů. Velký podíl na tom má i český distributor Ivo Šmíd (Skicentrum Eden – pozn. red.). Každopádně právě v Česku chystáme vzrušující novinky: Koncem října otevíráme Crazy Store v Praze ve Vršovicích a s ním i originální eshop www.crazyidea.cz.“

A při tom všem podnikání, má Valeria ještě čas na sport? „Určitě! Denně se snažím najít si aspoň 30 minut. Často vyrážím na lyže, kde sama naše produkty testuji, mám potřebu neustále chápat všechny potřeby skialpinistů a na vlastní kůži hledat, co je potřeba vylepšit. Při sportu hledám inspiraci. A stejně tak v přírodě – bez přírody se neobejdu!“

A co by na závěr Valeria poradila těm, co chtějí začít soukromě podnikat, ať už v čemkoli? Odpověď je jednoduchá, ale hluboce moudrá: „Poslouchejte svůj vnitřní hlas a buďte dostatečně odvážní, abyste ho následovali.“ A přidává: „Buďte odlišní, nejen lepší!“
Crazy aneb Fast & Light

Italská značka Crazy se zaměřuje na vysoce technické sportovní oblečení – závodní běžecké, skialpové i horolezecké. Rodinná firma, kde design, styl i technická řešení a všechny produkty osobně navrhuje majitelka Valeria Colturi (dnes čtyřiapadesáti­letá), prosazuje filozofii Fast & Light neboli snahu sportovce svým oblečením maximálně podpořit v tom, aby byli lehcí a rychlí. Ale nejen to. „Člověk se musí cítit celkově dobře, nestačí se jen udržet v suchu, teple a pohodlí, ale musí také vědět, že dobře vypadá, ba dokonce vyniká! Proto dnes u nás jdou špičková technická řešení ruku v ruce s naším jedinečným stylem,“ vysvětluje sama majitelka společnosti, někdejší mistryně Itálie v běžeckém lyžování, dnes zapálená skialpinistka.
V ČR značku Crazy zastupuje spol. Deal Partner. Koncem října 2021 otevírá Crazy Store v Praze ve Vršovicích a e-shop na www.crazyidea.cz.