V první řadě je dobré ujasnit si, za čím chcete jet. Toužíte objevovat architekturu měst? Nechat svoje chuťové buňky tančit tango chutí? Či snad vidět dechberoucí přírodní úkazy? Samozřejmě některá místa skvěle kombinují všechny požitky. Třeba taková dovolená Itálie, tam máte skvělou příležitost prostřídat město s horami, relaxovat u moře i si užívat gurmánských specialit. Stačí jen trochu popojet a rázem se ocitnete v nové scenérii.

Gastronomicky vyšperkované volno

Na cestách po světě je jídlo bezpochyby ten největší požitek. Každá kultura má něco do sebe a poznávat nové chutě a kombinace je prostě bezva. Navíc takovou dovolenou si můžete dopřát kdykoliv během roku a odpočinete si úplně stejně jako pod azurovým nebem na pláži. Milovníci pálivých specialit si určitě užijí třeba Mexiko nebo Asii. A pokud holdujete těstovinám, rozhodně nemůžete vynechat Itálii, kde se požitek z jídla dokonale snoubí s lahodnými víny. Inspiraci na nové pokrmy, chutě a kombinace surovin si pak odvezete s sebou domů jako svůj vlastní suvenýr. Mňam!

Fauna, flóra a toulky nedotčenou zelení

Patříte mezi milovníky přírody? Pak určitě dobře víte, že třeba hory jsou na podzim oku nejvíc lahodící. Díky inverzím se vám naskytne příležitost pozorovat jemné obláčky mlhy, jak si lebedí na vrcholcích stromů. Z hřebenů kopců máte fascinující panoramata jako na dlani a ještě děláte díky túrám něco prospěšného pro své zdraví. Růžové líce z čerstvého vzduchu pak jen zahřejete čajem (třeba s rumem) a druhý den si dáte nový okruh. No nezní to parádně?

Samozřejmě to ale nemusí zůstat jen u chození. Co takhle si půjčit auto a projet tajná zákoutí vaší vysněné destinace, jezdit na kole nebo sjíždět divoké řeky? Třeba Slovinsko dává raftům zelenou na řece Soča, která na svém břehu ukrývá mnoho nádherných scenérií. Auto na druhou stranu funguje skvěle jako schovka před deštěm, větrem a nepříznivými podmínkami a dostanete se s ním i tam, kam lidská noha sama nedojde. Projet tak třeba Island je naprosto jedinečný zážitek.

Architektura jako forma umění

Genius loci světových měst na vás dýchne historickou náladu. Mimo sezónu navíc budou ulice mnohem prázdnější, fronty menší a vy si tak užijete toulky uličkami naplno. Poznat pýchu ostatních zemí je skvělý způsob, jak si rozšířit obzory a dozvědět se něco nového.
Třeba v Belgii stojí za návštěvu historické centrum města Bruggy. Kromě toho, že je zapsáno do památek UNESCO vás okouzlí svou dechberoucí atmosférou a gotickou architekturou, které se jen tak něco nevyrovná. Ve Španělsku určitě nevynechejte stavební díla Antona Gaudího.
Na dovolené v Itálii pak samozřejmě nesmí chybět Benátky – okouzlující město tančící nad vodou.

Nač se tedy limitovat letním počasím a vidinou moře, když má dovolená tolik podob? Stačí jen rozmyslet místo, aktivity a směle vyrazit. Odvážnější mohou zkusit jet někam naslepo a náplň času vymyslet až na místě. Ať už vás ale cestovatelský duch zavane kamkoliv, nezapomeňte si každý moment užít naplno.

Při cestování do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. To můžete udělat jednoduše online z pohodlí svého domova.