Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) schválil nominaci především díky výjimečné přírodní kráse dolomitského pohoří. Svou roli sehrála také skutečnost, že Dolomity, podle Svazu všeobecně pokládané za jedno z „nejpodmanivějších pohoří na světě", představují jedinečný příklad geologického vývoje planety Země.

Italský horal Reinhold Messner, jeden z největších světových horolezců všech dob, vysvětluje, proč byl z kampaně od počátku nadšený: „Tuto myšlenku jsem podporoval již od jejího vzniku, protože se domnívám, že Dolomity jsou skutečně naprosto jedinečné - nic podobného nikde ve světě nenajdete." A Messner ví, o čem mluví - vrcholky Dolomit už zdolává celých šest desítek let. Světoznámý jihotyrolský rodák dodává: „Nevšední krása Dolomit je výsledkem kontrastu mezi zelenými loukami, strmými skalními stěnami a geologickým složením skal samotných, které během dne vystřídají celou škálu barev. Každý z vrcholů má svou jedinečnou, nezaměnitelnou tvář a své typické ´povahové vlastnosti´".

Dolomity vznikly před zhruba 90 milióny let, kdy se díky intenzivnímu pohybu zemských desek z pravěkého moře vynořilo dnešní Alpské pohoří. Název „Dolomity" připomíná proslulého francouzského mineraloga Déodata Grateta de Dolomieu, který jako první popsal místní horninu - dolomit, druh karbonické horniny, jehož vlastnosti mají na svědomí charakteristické tvary a jedinečné zbarvení těchto hor.

Dolomity jsou díky svým 300 slunečným dnům v roce také vyhledávaným cílem českých turistů. V létě představují ideální destinaci pro příznivce pěší turistiky (oblíbená je například stezka Langkofelrunde na horské pastvině Seiser Alm/Alpe di Siusi, která vás provede kolem nejvyšších dolomitských vrcholů). V zimním období nabízejí místní svahy zase optimální podmínky pro lyžaře, obohacené navíc o výjimečná panoramata rozmanité krajiny. Známými lyžařskými rezorty jsou například údolí Gröden/Val Gardena či oblasti Alta Badia a Kronplatz. Tyto lyžařské oblasti jsou také součástí největší lyžařské sítě světa Dolomiti Superski, která spojuje 12 lyžařských rezortů a milovníkům bílého sportu nabízí celkem 1200 kilometrů perfektně upravených sjezdovek. Jednotlivé okruhy jsou navíc mezi sebou vzájemně propojeny a klyžování vám bude stačit pouze jediný skipas.

Více informací naleznete na www.suedtirol.info

Poutavé video z Dolomit v HD je k vidění i na Youtube.