Jak se u autentické kuchyně rozumí samo sebou, zvláštnosti jednotlivých korutanských regionů a také ročních období vytvářejí pestré spektrum alpsko-jadranské kuchyně.

S jednotlivými obdobími zemědělského roku jsou v Korutanech pevně spojeny církevní tradice, které charakterizují regionální kuchyně. Společné jídlo a oslavy mají tady odnepaměti velmi důležitý význam. Od Velikonoc po Vánoce, od společného zahájení rybářské sezóny přes tradiční pouť až po svatomartinské hody.

Dobroty, které tady můžete ochutnat, jsou stejně pestré a mnohotvárné, jako je celá země. Vlahé letní večery si můžete příjemně zpestřit sivenem, pstruhem nebo mnoha dalšími rybími pochoutkami z čistých a na ryby bohatých korutanských jezer a potoků, připravenými s typicky jižní lehkostí a vůní. V zimě zase jistě nepohrdnete třeba výtečnou polentou nebo voňavým špekem na korutanských horských chatách.

Korutanské sýrové nudle

S přáteli můžete diskutovat o nespočtu variant korutanské speciality - Kärntner Nudeln (plněné taštičky z nudlového těsta). Je nepodstatné zda se jedná o ty s jablkovo-tvarohovou náplní nebo sušenými hruškami (Kletzen), korutanskou tradiční specialitu najdete na jídelním lístku takřka všude.

Populární jehněčí maso

Pro svou jemnost je tu stejně populární místní jehněčí maso se značkou Glocknerlamm, stejně jako hovězí, nesoucí označení Nockalmrind. Už při prvním ochutnání pocítíte, že zvířata vyrostla na korutanských horských pastvinách a byla krmena šťavnatou alpskou travičkou. Odsud také pochází čerstvé mléko pro výrobu korutanského tvarohu, který najdete v mnoha místních receptech.

Jablečný sekt nebo víno

Ke každému menu perfektně sedne třeba sklenička jablečného sektu. To je korutanská odpověď na italské Frizzante a zcela unikátní specialita z údolí Lavanttal. Vyrábí se z kvalitních starých odrůd jablek jako je například Bohnapfel, Lavanttaler Banane nebo Schmidberger. Znalosti o zpracování jablek na mošt, pálenku a jablečné víno se v okolí impozantního benediktýnského kláštera sv. Pavla předávají z generace na generaci. Stejně tak je 1000 let dlouhá tradice vinařství v Korutanech. Dlouho žila v zapomenutí, ale v současnosti slaví korutanská vína svůj návrat na výsluní. Stále ještě se znalci vína těší na jejich vysokou kvalitu a zcela unikátní bouquet.

Romantické chaty s ochutnávkou korutanské kuchyně

Na sjezdovkách vždy lákají k občerstvení horské chaty, které svým hostům servírují typicky korutanské pochoutky. V korutanské alpsko-jadranské kuchyni se snoubí čerstvé místní přísady s kuchařskými tradicemi i novými přístupy, pěstuje a vyrábí se tu také víno nebo pálenka.

Mezi nejznámější korutanské speciality patří sýrové těstoviny Käsnudel, ryby jako korutanský pstruh nebo siven, vydatná polévka Ritschert, zvěřina, gailtalská slanina, bábovka Reindling nebo borovicová pálenka.


Zúčastněte se vědomostní soutěže a vyhrajte dva čtyřdenní nebo dva třídenní TOP skipasy pro celé Korutany a Východní Tyrolsko a dále drobné věcné ceny!

Uzávěrka soutěže je 31. 1. 2022.