Skialpinismus lyžařovi umožňuje uniknout z přelidněných sjezdovek do krásné hornaté přírody a nerušeně lyžovat na netknuté sněhové pokrývce. Tento sport nabízí nezapomenutelné pohledy na zasněžené štíty hor, nekonečný pocit svobody a množství nevšedních sportovních zážitků.

Bezpečnost a pohodlí

Skialpinismus je rozšířený po celém světě a dělí se na několik kategorií. Nejpočetnější skupiny tvoří závodní skialpinisté a rekreační sportovci. Tento sport však vyžaduje výbornou fyzickou kondici, protože se jedná o kombinaci volného lyžování, lezeckých i navigačních schopností. Největší nebezpečí pro skialpinistu představují sněhové laviny. Aby sportování ve volné přírodě bylo pro sportovce bezpečné, je třeba sledovat vývoj počasí, správně zvolit terén, vzít si kvalitní výstroj i dobré oblečení.

Skialpinistická výstroj

Skialpinismus nabízí skvělé sportovní zážitky, ale k tomu je třeba mít kvalitní skialpinistickou výstroj. Co takový skialpinista ke sportování potřebuje? Skialpové lyže - ty jsou univerzální, ale o něco lehčí než klasické sjezdové lyže. Na skluznici mají přilepené skialpinistické pásy - šířku a tvar těchto pásů určuje druh lyží. Skialpové boty mají nízkou hmotnost a v oblasti kotníků se dají ohýbat. Podle potřeby lyžaře fungují buď jako fixní sjezdová obuv nebo jako obuv na chůzi. Jejich vázání umožňuje několik poloh nastavení patky - upevnění na lyže i volný pohyb. Vybírat si můžete z klasických skeletových vázání i z vázání odlehčených. Skialpinisté však při sportování potřebují i lana, mačky, cepíny a skialpinistické batohy.

Skialpinistické oblečení

Svrchní skialpinistické oblečení sestává z teplé, nepromokavé bundy a zateplených kalhot. Pro pohodlí sportovce je důležité, aby svršky měly dokonalou tepelnou izolaci a byly voděodolné - aby oblečení neprofoukl ostrý vítr a nepromočil ho ani mokrý sníh. Kvalitní lyžařská bunda má mít vodní sloupec od 10000 mm/24 hodin, sportovce by měla dobře hřát, ale zároveň být i vzdušná a lehká. Lyžařská bunda by dále měla být vybavená vnitřním protisněhovým bederním pásem, kapucí, praktickými kapsami a reflexními prvky. I lyžařské kalhoty by měly být nepromokavé. Měly by dobře větrat a být kvalitně podšité. Nesmí být příliš těsné ani příliš volné, aby skialpinistovi nepřekážely v pohybu. Praktickým doplňkem lyžařských kalhot je zvýšený pas a odepínatelné šle. A důležitou součástí oblečení jsou i rukavice s kvalitní podšívkou, které spolehlivě chrání ruce před chladem, větrem i mrazem.