Patříte i vy mezi ty, jimž učarovalo běžkování? Vybrali jste si dobře, neboť běžkování regeneruje celé tělo a prospívá i psychice. Kromě toho pomáhá spalovat kalorie, zrychluje metabolismus a posiluje celý pohybový aparát i imunitní systém. Rekreačnímu běžkování se můžete věnovat v jakémkoli věku a v jakémkoli zimním počasí.

Základní vybavení

Každá lyžařská disciplína vyžaduje jiný typ lyží. Běžky jsou oproti sjezdovým lyžím delší a užší, poměrně lehko se ovládají. Ty, které jsou určené na běžkařské trati do kopcovitého terénu, se dají opatřit i stoupacím pásem. Dětské běžky i běžky pro dospělé však vybírejte hlavně podle výšky a hmotnosti. A nepodceňte ani úroveň své sportovní zdatnosti. Víte, že při klasické technice se používají jiné typy lyží a holí než při bruslení (neboli technice „skate“)? V zásadě však platí univerzální pravidlo, že lyžařské hole by měly sahat do dvou třetin fyzické výšky sportovce a k základnímu vybavení běžkaře patří i vázání a lyžařské boty.

Nepodceňujte bezpečnost

Pro bezpečí a pohodlí sportovce nejsou důležité jen dobré lyže a hole, svou roli hraje i vázání na běžky a boty. Běžkařské boty nesmí tlačit, aby se běžkařovi na nohou nedělaly otlaky či odřeniny. Stabilitu chodidla zajistí širší podrážka a anatomický tvar bot. Mezi základní vybavení běžkaře dále patří i přilba, brýle, chrániče a rukavice. Rukavice na běžky si vybírejte podle střihu a materiálu. Ideální je vícevrstvá konstrukce, která neomezuje pohyb rukou. U rukavic dbejte i na dobrou tepelnou izolaci, vodní sloup, prodyšnost a gumové prvky na dlaních a prstech. Ty vám zajistí pohodlnější uchopení lyžařských holí. A k dostání jsou i vyhřívané rukavice, které vás zahřejí i za toho nejmrazivějšího počasí.

Ochranné prvky

Běžkařská přilba by měla mít co nejnižší hmotnost a co nejměkčí výstelku. Přilba se štítem pak chrání oči a umožňuje i nošení optických brýlí. Pro pohodlné nošení přilby je důležitý i druh zapínání. Ideální zapínání je co nejjednodušší. Lyžařské brýle chrání oči běžkaře před deštěm, sněhem, mrazem a slunečním zářením. Zlepšují mu viditelnost i v nepříznivém počasí. Tvar a velikost proto vybírejte podle typu obličeje - dbejte na kompatibilitu brýlí s přilbou a popruh k nim zvolte protiskluzový. U brýlí je důležitá velikost, těsnění a odvětrávání. Odvětrávání neboli ventilace totiž zajišťuje oběh vzduchu uvnitř brýlí a zabraňuje srážení par, takže při sportování lépe uvidíte a budete z něj mít mnohem větší radost.