Tento článek vyšel v časopise SNOW 135 (prosinec-leden 2021-22)


 Rudolf a Kateřina Kopkovi přišli po maturitě – to se ještě neznali – na další studia do Prahy, a jak to tak bývá, velkoměsto je spolklo. Po absolvování vysoké školy pokračovali přirozenou cestou v kariéře, až se usídlili ve vyšších manažerských pozicích velkých firem. Rudolf se pracovně podíval do Německa a Ruska, až se nakonec pro oba stal každý (nejen) všední den jedním dlouhým pobytem v prosklené kanceláři. Pracovat jako vrcholný manažer může být pro někoho sen. Dobře placené teplé místo ale má svá neviditelná proti: stres, zodpovědnost, nedostatek volného času, neúprosně nezdravý životní styl.
Náš pár z rovných kolejí kariéry vykolejila série, jak říká Ruda, „osudových chyb“. Tou první byl nákup chalupy v Krkonoších.

Osudová chalupa v Krkonoších

„Úplně obyčejně se nám přestalo chtít jezdit zpátky do toho betonového světa. Hodně jsme mluvili o tom, jak to změnit, ten proces byl plíživý a zdlouhavý, až po několika letech jsme dospěli k závěru, že pokud chceme opustit fázi tlachání a myslíme to vážně, musíme začít konat. A shodli jsme se, že se přestěhovat chceme, že chceme přeformátovat náš život. Při představě, že ještě za deset let budu pořád dělat ve stejné intenzitě to, co dělám a dělat nechci, člověku dojde, že musí hledat řešení,“ rekapituluje Ruda minulé roky.

Osudová cesta

Na každý větší výkon je ale třeba postupně sbírat sílu a zkušenost. Trénovat kuráž. Poslouchat své nitro. V roce 2007 přišla první velká výzva, jak narušit původně nalinkovanou cestu: „Rozhodli jsme se odjet na půl roku do Austrálie. Z mého pohledu to bylo jedno z nejtěžších a nejodvážnějších rozhodnutí, které jsme kdy učinili. A zároveň jedno z nejlepších,“ hodnotí někdejší krok Ruda a Katka přidává: „Je pravda, že asi tato naše cesta byla rozhodující, protože záhy přišla krize a vše bylo jinak než dřív. Tím, že jsme si vyzkoušeli ten neobvyklý krok – vystoupit z toho kola na neznámou cestu, kdy nevíš, co tě čeká – a ono ti to vyjde, a naopak tě to posílí a obohatí, to nás asi osmělilo dělat podobně závažná rozhodnutí i v budoucnu.“
Tři měsíce navštěvovali v Austrálii jazykový kurz, tři měsíce cestovali v karavanu. A potom se vrátili do pražského světa bílých límečků. Ruda: „V Austrálii to bylo úžasný. Po návratu jsme pak možná o to víc toužili vrátit se tam, odkud jsme, a to je z kopců, bydlet v horách, mít lesy za barákem, nemarnit ten neopakovatelný život nekonečnými přesuny po Praze a pátečními cestami z Prahy na víkend. Chtěli jsme si udělat víkend ze života.“
Pak přišel podzim 2013, Ruda se vrátil z pracovního pobytu v Moskvě. „Sešlo se několik věcí, i hodně osobních. Došlo mi, že peníze jsou sice hezký, ale když jde tlustý do tenkého, jsou úplně k ničemu…“ Prostě přišel čas přestat mluvit a začít konat.

Osudový Intersport

Ruda i Katka celý život rádi sportovali, pročež se zrodila myšlenka uplatnit své korporátní zkušenosti s něčím, co se sportem souvisí. Sportovní prodejna. Chtěli bydlet na přestavěné chalupě a mít obchod ve Vrchlabí. Dopadlo to maličko jinak: bydlí v domku ve Svobodě nad Úpou a obchod mají v Peci pod Sněžkou. Chalupu prodali. To ale předbíháme.
Osud jim nabídl skoro 200metrový prostor v centru Pece pod Sněžkou. Katka: „Tehdy tomu nikdo nevěřil, že by v Peci fungoval takto velký sport. Ale my ano a prostě jsme do toho šli.“ Přestože zkušenosti s prodejem sportovního zboží měli nulové. Možná zapracoval analytický mozek supermanažera, který věděl i to, kam sáhnout pro potřebné know-how: franšíza.
Ruda: „Poptali jsme více partnerů, nakonec jsme nejlepší odezvu našli v síti Intersport. To byla opět další osudová trefa.“ A tak vzniknul Intersport Pec, první velký sport v Peci pod Sněžkou, v jednom z nejvýznamnějších lyžařských center Česka.

Osudový skialp

Ruda často opakuje, že jejich obchod je „otiskem jejich slabostí a vášní“ a necítí smysl v tom nabízet aktivity, kterým sami neholdují a nerozumí. Právě proto, že jsou oba vášniví skialpinisté – Ruda skialpuje už 31 let –, rozhodli se nabízet skialp. Dnes mají asi největší skialpovou půjčovnu v republice. „Na začátku milénia, když jsi přišel na Výrovku, tak tam stálo opřených x desítek párů běžek a naše a ještě možná jedny dvoje skialpy. Dneska to je přesně naopak. Vůbec jsme tehdy netušili, že by se to mohlo takto zlomit, že se skialp dostane tam, kde je dneska. Prostě jsme tomu sportu věřili a rozhodovali se podle svých vlastních koníčků.“ Ale i v jiných oblastech se projevuje jeho pionýrský duch. „Jako první v regionu jsme v roce 2014 začali nabízet k půjčení kvalitní značková elektrokola (Scott s motorem Bosch), na což taky zákazníci nejprve koukali přes prsty, ale rok nato zájem o ně prudce akceleroval.“

Dovolená? Neznám

Po světě koluje mnoho příběhů o tom, jak člověk uteče z civilizace, aby po nějaké nedlouhé době prokoukl a vrátil se se sklopenýma ušima zpět do jejího bezpečného náručí. Manažerská práce je sice do jisté míry stereotypní, často časově náročná, ale co když člověk jako nový majitel sportovní prodejny zjistí, že má najednou času ještě míň? Nebyl to příběh i Katky a Rudy? „Byl,“ odpovídají oba svorně. „Kdysi jsme hodně cestovali, jezdívali na dovolenou, nejen ta Austrálie, ale byli jsme třeba čtyři týdny na kole na Kubě a podobně, to teď nemůžeme,“ přiznává Katka a Ruda doplňuje: „První dva roky jsme byli mimo obchod nejvíc na tři dny v kuse, pak nás to začalo trochu pouštět, ale faktem je, že i dnes náš prostor pro dovolenou je od odvodu DPH do mezd, tedy dva týdny, to je limit, který jsme zatím nepřekonali. … Je pravda, že práce máme o poznání víc, ale je to jiné v tom, že člověk rozvíjí něco, čemu věří, co mu dává smysl, zpovídá se sám sobě. Myslím, že za oba mohu říct, že nás to pořád baví. Pořád máme nové nápady, co dělat jinak a lépe, co nabídnout, čím zaujmout. A v tom je možná ta síla, klienti pak cítí, že se o ně člověk stará rád.“


Intersport Pec – zajímavá fakta

  • Prodejna a půjčovna v Peci pod Sněžkou má skoro 300 m2
  • Půjčovna nabízí každou sezónu zcela nové zboží!
  • Pro sjezdaře: prémiové značky Blossom, Kästle a Völkl
  • Pro skialpinisty: šest desítek skialpových setů Kästle a Dynafit, šest splitboardů. Nově je v nabídce i baterie dětských skialpů na denní i sezónní výpůjčky (lyže od 120 cm)
  • Pro cyklisty: špičková karbonová celoodpružená elektrokola Trek
  • Speciality: vlastní limitovaná edice merino svetrů zn. Kama, vlastní ponožky s motivem Sněžky. Široká nabídka značek Crazy, Maloja, Marmot, Dynafit, Salewa, Silvini, Smith, Mons Royal, Scott...