Skialpinistické boty

Jako vždy, Alfa a Omega jsou boty. Ano, musí sedět a být pohodlné. Ale určitě ctěte svoji hmotnost a taky jak váš skialpinismus bude nejčastěji vypadat. Náš jednoznačný bestseller posledních let je Scarpa F1 3.0, lehká, při chůzi velmi komfortní a jako stvořená na delší túry zakončené i náročnějším sjezdem. Hned na druhé pozici jsou Maestrale (dámská verze Gea), které se nám letos představily ve své již 4 generaci. Ideální universálka pro skialpinismus kdy polovinu odchodíte a polovinu odsjezdujete. Pohodlí vsazené do robustnějšího skeletu poskytne větší oporu při sjezdu. Pokud šetříte každý gram, skialp máte jako kondiční aktivitu a vaše chůze na lyžích se blíží běhu, sáhněte po F1 LT lt, nebo modelové řadě Alien. Každopádně krom Scarpy u nás najdete boty od Dynafit dynafit a Scott scott.

Scarpa F1 3.0 Scarpa Gea 4.0

Skialpinistické lyže

Lyže se můžou zdát jako ještě větší alchymie, ale pokud máme trochu představu o jejich budoucím používání, bude to rázem jednodušší. Nebudeme zde rozebírat radiusy a rockery. Na to ve Snow najdete mnohem sofistikovanější povídání. Nejčastější vhodná šířka lyží pro skitouring je v rozmezí 85-90 mm pod patou. Je v nich nejširší nabídka a zároveň mají ty nejvhodnější vlastnosti. Ideální poměr dobré vztlakové síly v čerstvém sněhu a tření při průchodu stopou. Jeden bestseller za všechny je u nás Movement Session 90 a pro experty pak ruční výroba Alp Track 90 s karbonovým povrchem. Jedno malé překvapení pro nás jsou Movement Logic 86 2104, cenově příznivá lyže s vlastnostmi svých straších sester, je stále více vyhledávanou variantou všech začínajících skialpinistů.

Délku pro ideální obratnost v terénu volte cca ke kořenu nosu. Pokud máte nějaké to kilo navíc, vezměte šířku spíš 90 mm.


Movement Session 90


Alp Track 90

Skialpinistické vázání

Čas a uživatelské zkušenosti dali jasné pro vázání „pinovému“, které vyniká jednoduchostí, odolností a zejména nízkou váhou. Jeho výběr vždy řešte v kombinaci s botou a lyží tak, aby vše bylo v obdobné kategorii a navzájem kompatibilní. Opět nezapomeňte zohlednit svou váhu. V posledních sezonách u nás nejčastěji volíte ATK Raider 12 – lehké, uživatelsky jednoduché na ovládání, s širokým záběrem kompatibility s lyží a botou. Letošní novinka ATK Kuluaru si našla místo ve spojení s lyžemi Logic 86 a tvoří tak velmi kvalitní vybavení za rozumnou cenu. Trofeo 8 2.0 je se svými 145 g držákem v kategorii fitness skialpu a amatérského závodění. Pracujeme i s vázáním od Dynafit dynafit, Fritschi a Movement/Marker.


ATK Raider 12


Skialpinistické doplňky

Jako všechny horské aktivity, je i skialp spojen se spoustou doplňkové výbavy, která by neměla chybět na žádné túře. K airbagovým batohům a lavinové výbavě si musí každý „dospět“, ale rozhodně by to měl být váš další krok. Pro začátek musíme zabalit rezervní teplou vrstvu, membránovou bundu, čelovku, termosku, helmu a spoustu dalších užitečných a potřebných doplňků, tedy budeme potřebovat batoh. Jasně, můžete začít se svým aktuálním batohem, ale časem zjistíte, že modely uzpůsobené na skialp vám každým výletem dokáží, že to byla správná volba. Centrální přední, či zadní vstup, možnost připevnění lyží a helmy, ovladatelnost v rukavicích, samostatná kapsa pro lavinovou výbavu, izolované vedení hydratačního systému a mnoho dalšího. To vše nabídne Gregory Targhee, nebo Ortovox Haute Route haute route či Peak peak. Včetně dámských verzí.

Doplňků a dalšího vybavení je celá řada a není v možnostech je sem všechny uvést. Proto se s nákupem vždy svěřte odborným prodejcům a servisům, ať už u nás nebo u kolegů z konkurence. Oslovte také vaše zkušenější kamarády a kolegy.

Proč k nám?

  • Více jak deset let zkušeností s prodejem a servisem skialpového vybavení.
  • Většina z nás je aktivními skialpinisty s bohatými zkušenostmi.
  • Otestovat si nás můžete na našich kurzech.
  • Široká nabídka špičkového vybavení a doplňků, které dodáváme HS ČR a jiným záchranným složkám.
  • A hlavně vše poskytujeme včetně kompletního odborného servisu.
  • A taky nás to baví :-)

Těšíme se! Team Alpsport

www.alpsport.cz