Změňte své zimní návyky

Častější marodění v zimě je v podstatě souhrou několika nešťastných okolností. Chladnější počasí posiluje odolnost virů a naopak snižuje naši obranyschopnost. Stejné riziko však představuje i suchý vzduch, kterému jsme v zimě častěji vystavováni v přetopených místnostech. Viry se v něm udrží déle a naše nosní sliznice je k nim kvůli vysušení náchylnější. V zimě se navíc uvnitř zdržujeme častěji.

Jak se s tím vypořádat? Nezapomínejte ani v chladných dnech dostatečně větrat (stačí několikrát denně pár minut), případně si pořiďte elektrický zvlhčovač vzduchu. Kromě toho se snažte i v chladnějším počasí trávit čas venku, alespoň krátkou procházkou. Na ven a zejména na sjezdovku si vyberte vhodné oblečení. Mělo by být dostatečně teplé, ale zároveň prodyšné.

I když to obzvlášť v zimě není úplně snadné, vyhýbejte se co nejvíce místům s vysokou koncentrací osob, přímo v ubytovacím zařízení se tak snažte pobývat co nejméně ve společných prostorách. Nezapomínejte také na důkladné a časté mytí rukou.

Zapracujte na posílení imunity

Právě pohybová aktivita, nejlépe na čerstvém vzduchu, patří k jedné z činností přispívajících k posilování imunity. Pozitivní vliv má také otužování. Na hotelích a v horských střediscích bývá často k dispozici sauna a bazén, ale postačí vám i obyčejná sprcha. Otužování je však potřeba nepřepálit a zároveň v něm vytrvat dlouhodobě, nejen během rizikovějšího zimního období. Začněte vlažnou sprchou, postupujte od nohou výše a pro začátek jen krátce. Po pár dnech si tělo samo řekne, že je připravené na víc – dosavadní vlažná voda vám bude připadat teplá.

Možná nejsnazší cestou je doplňování vitaminů díky pestré stravě bohaté na ovoce a zeleninu. Ideálně by to mělo být 400–500 g tepelně neupraveného ovoce a zeleniny ve 4–5 porcích denně. Z lokálních surovin najdete nejvíc vitaminu C v jablcích, hruškách, jahodách, kedlubnách, kapustičkách či paprikách. Důležité jsou však i další vitaminy a minerály, a tak dbejte spíše na pestrost jídelníčku.

Před čím se to vlastně chráníme?

Zrádnost infekčních onemocnění spočívá v jejich snadné nakažlivosti. K přenosu dochází kapénkami a šíří se tedy vzduchem nebo přímým kontaktem s nemocným. Některé viry a bakterie přežívají i na předmětech, kterých se nemocný dotkne. V zimě nás nejčastěji postihuje nachlazení, chřipka, akutní bronchitida, zánět nosohltanu, vedlejších nosních dutin a nosních sliznic, angína, střevní chřipka a aktuálně pochopitelně COVID-19. Drobnou útěchou zůstává, že pro všechna tato onemocnění platí obdobná preventivní opatření.