Za zimní pneumatiku pro osobní vozidla (s maximální přípustnou hmotností do 3 500 kg) se považuje buď terénní pneumatika nebo taková, která má na bočnici vyznačeno označení M+S, M.S, M/S nebo MS. Všechny typy musí mít hloubku dezénu min. 4 mm a musí být na všech čtyřech kolech (tzn. nestačí pouze na hnané nápravě). Toto platí i pro protektorované pneumatiky.

U nákladních vozidel (s maximální přípustnou hmotností nad 3 500 kg) platí hloubka dezénu 6 mm a stačí u nich mít zimní pneumatiky pouze na hnané nápravě. To platí např. pro ty, kdo jezdí na hory ve větším obytném voze.

Zimní pneumatiky je možné nahradit sněhovými řetězy v případě, že vozovka je dostatečně pokryta sněhovou nebo ledovou vrstvou.

Za nerespektování značky hrozí pokuta 2 000 korun a ztráta jednoho trestného bodu. Navíc v případě nerespektování značky a zavinění havárie bude moci pojišťovna po viníkovi požadovat plné nebo částečné uhrazení škody.

Seznam úseků silnic osazených těmito značkami, které jsou ve správě Ředitelství silnic a dálnic, naleznete zde. Přehlednou mapu ČR se všemi vyznačenými úseky silnic najdete na <a>iDNES.cz.

Aktualizováno: 11.11.2008