1.

Grosser Arber je nejvyšší hora Šumavy (1 456 m) a díky tomu skýtá po většinu sezóny pohádkovou zimní atmosféru.

2.

Na Arberu jsou sjezdovky velmi přehledně uspořádány podle obtížnosti. Nejmenší lyžaři začínají v dětském areálu ArBär-Kinderland. Kabinková a dvě sedačkové lanovky uprostřed areálu zpřístupňují široké, přehledné modré červené sjezdovky. Pod kabinkovou lanovkou na opačném konci areálu se pak řítí zdejší nejznámější, černá sjezdovka pro Světový pohár.

3.

Hora je zpřístupněna moderními odpojitelnými lanovkami – šestimístnou kabinkou, dvěma šestisedačkami, třemi vleky a čtyřmi pojízdnými koberci pro začátečníky.

4.

Dětský park ArBär-Kinderland v lokalitě Thurnhof patří se čtyřmi pojízdnými koberci a mnoha herními prvky k největším a nejlépe vybaveným cvičným svahům ve střední Evropě. Prostorná pláň a mírný sklon zaručují ideální předpoklady pro výuku lyžování. S pomocí instruktorů, včetně česky mluvících, se děti naučí první obloučky a také si užijí zábavu na trati Familien-Cross-Park s lehkými vlnami a klopenými zatáčkami. Rodiče při tom mohou sledovat své potomky ze slunečné terasy chaty Thurnhofstüberl.

5.

Plně automatický zasněžovací systém z dílny světové jedničky TechnoAlpinu spolu s vysokou nadmořskou výškou zajišťuje perfektní podklad sjezdovek. A na špičkové úrovni je i péče o sníh a rolbování. Představte si, jak se válí těsto, když se dělá pizza – válí se rovnoměrně do všech stran tak, aby bylo všude stejně vysoké. Právě tak jako si pekaři hrají s pizzou, tak si na Javoru hrají rolbaři se sněhem. Sjezdovky tu připravuje nová rolba Pistenbully 600, do které byl nainstalován speciální systém LiDAR, jehož úkolem je podrobně mapovat terén pomocí laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Systém tak vyhodnotí aktuální výšku sněhu ve výseči přímo před rolbou, takže rolbař může rozhrnout sníh právě tam, kam je potřeba, a veškeré údaje vidí přímo před sebou na monitoru.

6.

Arber disponuje jedním z nejvýkonnějších osvětlení sjezdovek. Ve středu a v pátek čeká lyžaře od 18 do 21 hodin čerstvě upravený manšestr na třech tratích – Sonnenhang, Damenstrecke a Familienstrecke. Při koupi vícedenního skipasu je večerní lyžování zahrnuto v ceně.

7.

Lyžování na Javoru je vzhledem k nabídce cenově velmi příznivé – dospělý skipas přijde na 39 eur na den, v přepočtu tedy méně než 1 000 korun. V minulých letech areál obdržel mnohá mezinárodní ocenění za vysokou kvalitu služeb, přívětivost k rodinám s dětmi i vysokou úroveň bezpečnosti.

8.

Zázemí areálu je velice komplexní. Lyžaři tu na jednom místě najdou půjčovnu lyží, snowboardů, a také je tu pro ně k dispozici ski depot s vysoušeči, takže druhý den máte přímo u sjezdovky připravené vysušené boty i rukavice. V půjčovně lze také využít servis lyží, jako je broušení, voskování, i větší opravy skluznic. V nabídce je také závodní broušení.

9.

Sáňkařská dráha o délce 1 200 m slibuje parádní zážitek ze sjezdu i bez lyží pro celou rodinu. Na start se všichni pohodlně vyvezou do půli svahu 6sedačkou Sonnenhang, který byla jako první na světě vybavena dětskou pojistkou. Cíl dráhy je u horské chaty Thurnhofstüberl. Bezplatný skibus sáňkaře přiveze zpět k nástupní stanici lanovky. Dětem slouží dětská sáňkařská dráha v parku ArBär-Kinderland.

10.

Během pobytu na horském vzduchu určitě vyhládne, takže přijdou vhod útulné bavorské chaty, kterých je podél sjezdovek hned několik. Eistensteiner Hütte, Arberschutzhaus, après-ski Schirmbar, Thurnhofstüberl a Gasthaus zur Gondelbahn servírují typické bavorské občerstvení za přiměřené ceny ve velmi příjemném, autentickém prostředí.

11.

Arber je energeticky poměrně soběstačný areál – 60 % energie si vyrábějí sami. Areál totiž vlastní dvě vodní elektrárny a solární panely a do roku 2025 chce být energeticky zcela soběstačný. Lyžařský provoz je zde tak ekologický a trvale udržitelný, v tomto ohledu můžete na Javoru lyžovat s čistým svědomím.


www.arber.cz