Skútrovka

Jednoduchá skialpinistická trasa přes nejvyšší vrchol pohoří po hranicích s Polskem s možností návštěvy polské horské chaty Schronisko pod Králickým Sněžníkem. Vhodné pro začínající skialpinisty, těm odvážnějším a zkušenějším skýtá velké množství sjezdů do údolí. Navštívíte rozhlednu na Králickém Sněžníku, kde jsou za jasného počasí výhledy na Krkonoše a Jeseníky.


Časová náročnost Technická obtížnost Fyzická náročnost Genius Loci Výlet doporučuje
4 - 5 hodin ** ** **** Pavel Žofka, horský vůdce UIAGM - rockart.cz

Vrcholy a zajímavé body: Králický Sněžník

Možnosti občerstvení: Chata Schronisko na Sněžníku, otevřeno denně, o víkendech mnoho turistů.

Charakter trasy: Pěšiny, lesy, sjezd po cestě do sklonu 25°. Po cestách, nízké lavinové nebezpečí.

Upozornění: Chovejte se slušně, pohybujete se v Národní přírodní rezervaci. Dodržujte popsaný směr trasy.

Trasa GPS: https://snow.cz/…DM%20(1).xml?…

Od skialpinistického centra na konci obce Dolní Morava (parkovat můžete na placeném parkovišti) pokračujete dále údolím až skoro na jeho konec. Zde odbočíte ze žlutě značené turistické cesty vlevo na úvozovou cestu, která vás vyvede na červenou značku (Hřebenovka E3) na hranici s Polskem. Zde můžete udělat odbočku na občerstvení na polskou chatu Schronisko, nebo pokračovat přes Králický Sněžník k prameni řeky Moravy – studánka s pramenem ale bývá v zimě nefunkční. Odsud pojedete okolo chaty Franciska ke Sněžné chatě, od ní po cestě průsekem přímo dolů na svážnicovou cestu, po které se vrátíte opět na konec údolí Dolní Moravy. Cesta dolů údolí je ve většině případů potřeba odbruslit.

Dodržujte prosím tento směr výstupu a sjezdu, snažte se jezdit a vystupovat stejnou stopou za sebou. Nepoškozujte upravenou stopu pro běžkaře. Pozor, pohybujete se v Národní přírodní rezervaci.

Dolnomoravská Podkova

Trasa vás provede po hřebenech okolo celého údolí obce Dolní Moravy až ke Králickému Sněžníku. Pro ty odvážnější a zkušenější se naskýtá nekonečné množství sjezdů do údolí. Půjdete po lesních cestách, pěšinách i lesy a postupně se vám nabídne hned několik úchvatných panoramat, resp. vyhlídkových bodů: vrch Klepáč (rozvodí tří moří s rozhlednou), rozhledna na Králickém Sněžníku, Stříbrnické sedlo, Slamník, skiareál Sněžník. Za jasného počasí lze sledovat Krkonoše, Jeseníky, polské Klodzko.


Časová náročnost Technická obtížnost Fyzická náročnost Genius Loci Výlet doporučuje
7 - 9 hodin *** **** ***** Pavel Žofka, horský vůdce UIAGM - rockart.cz

Vrcholy a zajímavé body: Králický Sněžník, Klepáč

Možnosti občerstvení: Chata Schronisko na Sněžníku, otevřeno denně, o víkendech mnoho turistů.

Charakter trasy: Pěšina, les, louky. Sjezd po sjezdovkách. Trasa po cestách, nízké lavinové nebezpečí.

Upozornění: Chovejte se slušně, pohybujete se v Národní přírodní rezervaci.

Trasa GPS: https://snow.cz/…DM%20(1).xml?…

Od obchodu Konzum na Dolní Moravě jdete přes sjezdovky skiareálu Větrný Vrch směrem na hranici s Polskem a přes vrch Klepáč. Dále pokračujete po hranicích přes Hraniční skály a Malý Sněžník, kde sjedete na polskou stranu. Pořád se držíte na hřebeni až na Králický Sněžník, můžete si také udělat odbočku na občerstvení na polskou chatu Schronisko. Z Králického Sněžníku opět pokračujete po hřebeni do Stříbrnického sedla, přes Sušinu a Podbělku na Slamník. Odsud po sjezdovkách resortu Sněžník k horní stanici sedačkové lanovky u Slona, po sjezdovce a dále loukami až k obchodu Konzum – louky a spodní část sjízdné za jen dobrých sněhových podmínek. Trasu je možné jet v obou směrech. Pozor, pohybujete se v Národní přírodní rezervaci.