Silvretta arena nabídne sjezdovky všech druhů a barev. Ty strmější sportovní nebo ultimátní černé najdete spíš v rakouském Ischglu, v Samnaun pak převládají pohodovější modré a jezdivé červené tratě, které nejsou nijak krkolomně členité, naopak jsou ve většině velmi přehledné.

Samozřejmě ani v Samnaun nejste ochuzení o sportovní tratě a ty rychlejší se spouští například z vrcholu Greitspitze (2 872 m), který leží na rozhraní obou areálů, prudší padáčky pak nabídnou i svižné červené sjezdovky z vrcholu Visnitzkopf (2 744 m).

Celkově se ale dá říct, že sjezdovky v Samnaun by měl ocenit zkušený carver, zároveň by ale tamní sklony sjezdovek neměly být problém ani pro menší děti. Kdo by zatoužil po zvýšení tepové frekvence, může si skočit do Ischglu střihnout nějakou tu direttissimu, následně se může jet „uklidnit“ zas do Samnaun. Na carving vcelku příjemné, ale poměrně frekventované jsou centrální dlouhé sjezdovky č. 62 a 63. Doporučuji je stihnout hned po ránu, než se stihnou zaplnit „výletníky“ přijíždějící z Ischglu.

My si v Samnaun oblíbili romantické zákoutí Alp Bella ležící na samém okraji areálu, a tak tudy neprochází žádné rušné tepny v rámci Ischgl-Samnaunského safari, je tu tedy o něco klidněji a díky jedné zastaralejší lanovce tu na vás dýchne skoro až nostalgická atmosféra, kterou my zkrátka rádi.

Naším tajným tipem na prázdnou sjezdovku je tady trať č. 68b, která je tak trochu schovaná. Její start totiž leží kousek pod výstupem lanovky M2, nicméně kdo jede „emdvojkou“ většinou postupuje přímo za nosem směrem na Alp Tridu, a kdo jede zpět na Alp Bellu, zpravidla volí trať č. 68. Krásná červená sjezdovka 68b tak bývá trochu opomíjená a na prvních pár ranních jízd bude jenom vaše.

V polovině března nám napadlo víc než 20 cm nového sněhu, a zatímco první dávka bílého zlata díky vyšším teplotám nebyla úplně prašanová, následný den přituhlo a už se podél sjezdovek dalo docela kvalitně zaprášit. Na sjezdovkách bylo v době naší návštěvy docela rušno, takže zabrouzdání do hlubšího sněhu kolem sjezdovek byl občas fajn únik z lyžařského davu. :-)

Celkově u Samnaun můžeme mluvit o jistotě sněhu, protože se většina samnaunských sjezdovek nachází nad sněhově spolehlivou hranicí 2 000 m n. m. a momentálně tu na sjezdovkách leží kolem metru sněhu a lyžařské podmínky jsou velmi dobré.

V Samnaun jsme lyžovali pár dní a stihli jsme tu vystřídat dva páry lyží. Zatímco první dny čerstvě napadaný sníh se nestihnul na ráno „utáhnout“, takže jsme se v ranním manšestru spíš bořili a za tři jízdy bylo ze sjezdovky oraniště, poslední den už žádný nový sníh nepřipadnul, a tak na nás na první lano čekaly manšestrové koberce s precizní úpravou tak, jak jsme u Samnaun zvyklí a ostré slalomky si na tomto povrchu libovaly.

Nálož sněhu a mrazivé teploty tady přicházející jaro neevokují, a tak není divu, že i tentokrát bude mít Silvretta Arena dlouhou sezónu, kterou plánuje až do 1. 5. 2023. Je tedy pořád dost času vyrazit na kvalitní jarní lyžovačku!

Co se týká gastronomie, potkává se tu ta švýcarská s rakouskou, takže můžete kombinovat dvě kuchyně podle chuti. Určitě tu ale nevynechte graubündenskou specialitu, tedy Bündner Nusstorte (nebo také Engadiner Nusstorte), což je kulatý plochý koláč plněný zkaramelizovanými vlašskými ořechy. Troufnu si říct, že koláč chutná lépe, než vypadá. :-) Cenově vyjde na 10,10 CHF.

Tuto tradiční specialitu jsme tu našli v útulné hospůdce Alp Bella, kterou představuje typická švýcarská horská chata, zajít se tu ale samozřejmě dá i do moderních zařízení, jako je například restaurace Sattel Panorama Restaurant s terasou s výhledem do údolí nebo designová stavba Saalas u nástupu lanovky Viderjochbahn. Za slunného počasí tady doporučujeme navštívit střešní terasu Skybar, kde vám nabídnou asi 50 druhů šampaňského, nám tu lehce panovaly mrazíky, takže jsme se tentokrát šli zahřát do prvního patra restaurace, které díky své panoramatické povaze není o nic méně zajímavé než Skybar.

Zajímavostí je, že na sjezdovky v Samnaun vás vyváží unikátní dvoupatrová panoramatická kabina, která patří k největším na světě. Parkoviště k ní je dokonce zdarma, což ve švýcarských areálech nebývá samozřejmostí.

Trochu nevyzpytatelné je ovšem v Samnaun první lano. Webové stránky píší první jízdu dvoupatrové kabiny v 8:15, ovšem jediná lanovka v centru areálu, která má jet od 8:30, je krátká sedačková lanovka N6, ostatní lanovky mají být oficiálně v provozu až od 9 hod. S tím jsme takto i první den počítali, protože před několika lety jsme nahoru vyjeli právě už v 8:15 a pak jsme čekali, až se spustí provoz dalších lanovek. Tentokrát byla naše zkušenost taková, že také ostatní lanovky pustili minimálně o 20 minut dřív, tedy kdo chce mít opravdu jistotu prvního zářezu do manšestru, ať na kopec vyrazí raději už v 8:15 dvoupatrovou kabinou.


Tip na ubytování:

Naším tipem na ubytování je nově zrekonstruovaný Alp Chalet Bellevue, což je jedna z nejhezčích budov v Samnaun. Zaujme už zvenku moderním stylem jako je prosklený interiér nebo útulné zákoutí s elektrickým krbem. Alp Chalet Bellevue dále nabídne wellness se třemi saunami a kromě jiného si potrpí na zážitkovou gastronomii.

Za zmínku stojí také originální způsob servírování digestivu, kdy k vám obsluha přijede s pojízdným sudem (má v sobě dokonce zabudovanou baterku, která se nabíjí) a pouhým stisknutím tlačítka „vyšroubuje“ horní víko sudu, takže se před vámi otevře rovnou servírovací kulatý pultík se skleničkami i lahvemi alkoholu. Obsluhou nám tu byl doporučen likér Heuschnaps, který má obsahovat tamní horské bylinky a má velmi jemnou chuť, tedy je klidně vhodný i pro dámy.
Připomínáme, že Samnaun je bezcelní zóna, takže tu levněji nakoupíte benzín, alkohol nebo parfémy. V době naší návštěvy k 15. 3. 2023 byly ceny benzínu následující: Shell benzín 1,48 eur, Shell nafta 1,51 eur. Migrol/Socar benzín 1,44 eur, Migrol/Socar nafta 1,47 eur. Takový litr Capitana Morgana tu vyjde v přepočtu na 290 Kč.


Samnaun v kostce:

Vzdálenost z Prahy 7 hod
Celodenní skipas dospělý 67 eur
Celodenní skipas dítě (10–16 let) 41 eur
Celodenní skipas dítě do 10 let zdarma (v doprovodu s rodičem)
Celodenní skipas senior (64–79 let) 67 eur
Celodenní skipas senior 80 a více 41 eur
Webové stránky www.samnaun.ch
Parkování parkoviště zdarma přímo u kabiny
Ubytování www.alpchalet-bellevue.ch


V Samnaun jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.