Nečistoty a zbytky nahromaděné na bundě či kalhotách mohou ovlivnit správnou funkci membrány a je třeba se tak o vaše technické oblečení řádně a správně starat. Jakmile je svrchní vrstva narušena, začne povrchová tkanina bundy vodu spíše absorbovat než ji odpuzovat a bunda začne ztrácet svou prodyšnost. Pravidelné praní lyžařské pomůže udržet její nepromokavost a prodyšnost a zároveň ji udrží čistou, což prodlouží životnost oblečení. Praní se není třeba bát - rozhodně však neházejte bundu a kalhoty do pračky s běžným pracím práškem!

A jak na snowboardové oblečení? Vyzkoušejte tohle!

Látky obsažené v pracím prostředku mohou narušit složení vláken bundy a zbavit tkaninu nepromokavého povlaku. Vždy používejte čistící prostředky určené speciálně pro technické oblečení. V ČR můžeme uvést například hojně zastoupený přípravek Salto.

Jak na praní v pračce?

  1. Před praním zapněte všechny zipy a zavřete všechny klopy a kapsy. Zkontrolujte, zda není nic v kapsách.
  2. Abyste se ujistili, že pračka neobsahuje žádné jiné prací prostředky nebo změkčovadla, vyčistěte přihrádku na prací prostředky v pračce. Jistotou je pračku nechat pustit naprázdno na program o vysoké teplotě vody.
  3. Do přihrádky na prací prostředek nalijte čistící prostředek. Bývá to okolo 60 ml čisticího prostředku na jednu bundu/kalhoty. Neperte více než dva kusy oděvu najednou a neperte lyžařské oblečení s jinými (nelyžařskými) věcmi.
  4. Oblečení vložte do bubnu pračky.
  5. Nechte pračku proběhnout kompletním pracím a máchacím cyklem při teplotě přibližně 30 stupňů. (Přesné údaje o péči vždy naleznete na štítku bundy).
  6. Po vyprání můžete lyžařskou bundu nechat uschnout na vzduchu, nebo pokud to pokyny k péči umožňují, můžete ji sušit v bubnové sušičce na nízké až střední teplotě (nastavení programu žehlení). Lyžařskou bundu nesušte zavěšenou nad zdrojem tepla, protože by mohlo dojít k poškození voděodolné/prodyšné vrstvy.

Jak často mám prát lyžařskou bundu?

Při dodržení výše uvedených postupů můžete vybavení s membránou prát, kolikrát chcete, pravidelné praní bundu nepoškodí. Většina lidí se však rozhoduje pro praní bundy jednou za lyžařskou sezónu. Doporučujeme to po skončení sezóny, abyste se zbavili všech nečistot a potu, který se během ní nahromadil a měli oblečení připravené na sezonu příští. Nebudete se tak muset zdržovat až napadne čerstvý prašan další zimu a vyrazíte rovnou na svah.