Článek vyšel v časopise SNOW 142 (prosinec–leden 2022/23)


Na trasu ski safari se můžete připojit z Cortiny d’Ampezzo, Alta Badie či Arabby. Příjemnou a méně rušnou „přípojkou“ je cesta z průsmyku Passo Campolongo, nacházejícím se mezi posledně jmenovanými dvěma oblastmi. Z Passo Campolongo zamíříte pomalou 4sedačkou Cherz I (vzhůru vede i souběžná dvousedačka Cherz II, ta ovšem začíná na opačné straně silnice) na vrchol Cherz. Tam si na své přijdou nadšení vyznavači carvingu, jelikož široké, mírné a zvlněné sjezdovky vám budou stavět lyže na hrany skoro samy a vy si užijete radost ze svižné jízdy.

Carvingové pláně nad Campolongem

Z vrcholu Cherz budete sjíždět po dlouhé modré trati Vizza. Na jejím konci se vytáhnete sedačkou Masarei na protilehlý vrchol Pralongia (2 157 m), kde se vyplatí chvilku zdržet, ať už na dortík, sklenku místního vína či místní bio menu. Fotografové ocení, že je odsud masiv Lagazuoi jako na dlani, a za průzkum stojí i zdejší kaplička sv. Antonína věnovaná obětem 1. světové války – ta se vám ostatně v průběhu trasy připomene ještě několikrát.

Z Pralongie vás obloučky povedou loukami a mýtinami dolů po ještě delší modré sjezdovce směrem do San Cassiana. S blížícím se dnem údolí však vyhlížejte odbočku doprava označenou směrovkou na Armentarolu. Ta vás podél krátké kotvičky zavede k parkovišti před hotelem Armentarola, odkud budete pokračovat lyžařským taxíkem.


Při sjezdu po odvrácené straně hory Lagazuoi zmizí civilizace zcela z dohledu

Taxík v serpentinách

Transport zajišťují osmimístné i jiné dodávky, které neustále pendlují tam a zpět, nemusíte se tedy obávat přílišné časové prodlevy, aut je vždy nakonec přistaveno dostatek. Zaplatíte osm eur za osobu a po přibližně patnáctiminutové jízdě serpentinami už se ocitnete nahoře v sedle Falzarego.

Máte-li čas, odskočte si ke skalním věžím Cinque Torri

Zde vás čeká rozhodnutí, co dál. Pokud jste vyráželi brzy ráno z Alta Badie a patříte mezi rychlé lyžaře, stihnete se otočit na sjezdovkách v Cortině d’Ampezzo. V prosinci 2021 byla zprovozněna dvouúseková kabinková lanovka Son dei Prade–Cianzopé a Cianzopé–Bai de Dones, která v podstatě propojila Cortinu s Alta Badií. Můžete také absolvovat okruh Super 8, jehož název napoví, že vás provede po osmi sjezdovkách areálu Passo Falzarego – Cinque Torri.

Exponovanou lanovkou na vrchol

Naše hlavní putování však vede kyvadlovou lanovkou na vrchol Lagazuoi. Vyplatí se předem zjistit, zda je v provozu. Uzavřena může být pro silný vítr, ale zejména zpočátku sezóny i nedostatek sněhu, v některých partiích je totiž následný sjezd odkázán výhradně na přírodní zdroje. Zároveň se jedná o velmi exponovanou lanovku, a to jak svým profilem (na celé její trase není jediná podpěra!), tak čilou návštěvností, takže není úplně neobvyklé pár desítek minut strávit čekáním.


Z průsmyku Falzarego dobývá vrchol Lagazuoi vzdušně vedená kabinová lanovka

Válečné panorama

Shora z vrcholu Lagazuoi se vám z panoramatické terasy ve výšce 2 778 m n. m. naskytne ohromující výhled na téměř celé Dolomity a rovněž na štoly z první světové války, jimiž jsou vápencové skály prošpikované. Z představy války ve velehorách stále běhá mráz po zádech...

Dále od hlučícího davu

A poté, co obětem krutých časů věnujete tichou vzpomínku, můžete zase vyrazit na lyže. Čeká vás skutečná lahůdka, bezmála devítikilometrová sjezdovka do Armentaroly. Pozoruhodná je především proto, že jak se přehoupnete na odvrácenou stranu hory, zmizí vašemu zraku veškeré prvky běžného lyžařského areálu. Zůstanou pouze hory, sníh, příroda a krásně modelovaná pista vinoucí se do údolí. Potěší vás terénní nerovnosti i řada zatáček a samozřejmě počítejte s tím, že budete co chvíli stavět kvůli focení.

Skalní stěny, hospůdka a ledopád

Zhruba ve dvou třetinách trasy, již téměř na dně údolí, zahlédnete po pravé straně horskou chatu Scotoni, jež láká k zastavení (a to je vlastně docela slabý výraz, prostě vám to tu nedá nezastavit). Jednak si prodloužíte svůj čas úniku před rušnou civilizací, jednak si zde výtečně pochutnáte – kromě tradiční jihotyrolské kuchyně je rifugio vyhlášené grilovanými specialitami.


Zastávce v jediné horské chatě po cestě odolá málokdo

Projít se odsud můžete k pár metrů vzdálené dřevěné kapli Lagazuoi-Kapelle. Ta byla vysvěcena roku 1916, když na zdejší italské frontě probíhaly kruté boje a vojáky kromě nepřátelské palby kosily i povětrnostní podmínky a laviny. Vedle kaple se nacházel dnes již vyklizený vojenský hřbitov. Ostatky 8 582 padlých za Rakousko-Uhersko a Německo byly posléze přemístěny do krypty válečného hrobu na Passo Pordoi, který můžete spatřit na hlavním okruhu Sella Ronda.


Kousek pod chatou Scotoni se můžete pokochat ledopádem

Vlek „Hansi“ v akci

Až si odpočinete a naskočíte opět do vázání, bude vás čekat o něco prudší úsek sjezdovky lemované nyní po levé straně působivým zamrzlým vodopádem. Terén se postupně zmírní, až začne kopírovat dno údolí. Pokud jste nenašli volné místo ve Scotoni Hütte, což se v případě hezkého počasí v sezóně může stát, nabízí se zde možnost příjemného posezení v chatě Cappana Alpina.

Jakkoliv je teď samotný sjezd, v rámci nějž jste překonali bezmála 1 100 výškových metrů, u konce, čeká vás ještě jedna unikátní atrakce. V závěru ski safari si totiž užijete ski jöring – rovinku navazující na pistu vám pomohou překonat sáně tažené koňmi. Na těch jsou uvázaná dvě dlouhá lana se smyčkami pro úchop. Za čtyři eura si tak vyzkoušíte jízdu na lyžích zase trochu jinak, ozvláštněnou občasným vyhýbáním se „koblížkům“.


Sjezd končí koňským vlekem, kterým se překoná plochý dojezd. Alternativně lze bruslit na lyžích


Zanedlouho se ocitnete zpět v Armentarole, odkud se vyvezete krátkou přibližovací kotvou vzhůru a dál budete pokračovat na San Cassiano a odtud vzhůru kabinkou Piz Sorega a návrat do výchozího místa v Alta Badii či některém sousedním údolí. Pro dnešek je vaše putování u konce, ale nejspíš brzy zatoužíte si tento zážitek zopakovat.

Lagazuoi Ski Tour – kdy, jak, pro koho:

  • safari kryje skipas Alta Badia nebo Dolomiti Superski, k nim je však třeba připočíst 8 eur na taxi Armentarola – Passo Falzarego a 4 eura na koňský vlek Cappana Alpina – Armentarola
  • z Alta Badie stihnete trasu projet v poklidu za tři hodiny: pokud vyrazíte na první lano a budete udržovat svižné tempo, můžete se superskipasem zvládnout třeba odbočku do Cortiny d’Ampezzo až na sjezdovku Olympia delle Tofane a zpět
  • z Arabby nebo Val Gardeny vás čeká neuspěchaný celodenní výlet, pokud patříte k rychlým lyžařům a vyrazíte brzy, stihnete absolvovat aspoň okruh Super 8 ze sedla Falzarego
  • z údolí Val di Fassa počítejte na samotnou Lagazuoi Ski Tour minimálně s pěti hodinami v tempu
  • Alta Badia je vyhlášená skvělou gastronomií, proto se určitě zastavte na něco dobrého v některé ze zdejších malebných chat
  • sjezdovka z Lagazuoi se obvykle otevírá později v sezóně než většina tratí v Dolomitech, proto si zkraje sezóny zjistěte, zda bude v provozu, a věnujte pozornost i povětrnostním podmínkám kvůli lanovce ze sedla Falzarego
  • sjezdovka není zasněžována, nicméně vzhledem k nadmořské výšce obvykle nebývá problém se sněhem ke konci sezóny, ale spíš na začátku
  • základní Lagazuoi Ski Tour zvládne absolvovat každý lyžař, který nemá problém sjet bezpečně červenou sjezdovku, nejen dětem se pak bude líbit závěr s koňským vlekem

www.altabadia.org