Tým pod vedením Ondřeje Vokatého se nechtěl spoléhat na mizivé dotace a pomoc Svazu lyžařů České republiky a sehnal si sponzory a také kvalitního trenéra - bývalého slavného rakouského skokana Christiana Rijavce, který vystřídal v září Pavla Landu, bývalého kouče Valenty. "Máme připravenou koncepci, naplánovaný trénink a závody do konce března. Má to smysl a řád," pochvaloval si na dnešní tiskové konferenci Lukáš Vokatý, aktuálně nejlepší český skokan.

Šestatřicetiletý kouč Rijavec se třikrát zúčastnil olympijských her, v Naganu 1998 byl sedmý. Je dvojnásobným vicemistrem světa, jedenáctkrát vyhrál závod Světového poháru a v SP stál celkem šestadvacetkrát na stupních vítězů. "Mám zkušenosti, chtěl jsem pomoci," prohlásil trenér, který připravuje také mladé rakouské naděje. "Ale chtěl jsem také pracovat se špičkou," uvedl. "Pro začátek budou dobré stabilní výsledky," řekl novinářům muž se smlouvou na jednu sezonu a pochvaloval si, že v českém týmu je prostor na legraci.

Akrobaté Akrobaté

Skokani chtějí absolvovat co nejvíc závodů SP, v plánu mají minimálně čtyři klání v zámoří na přelomu ledna a února. "Rijavec všechny (závody) pojede s námi," uvedl Ondřej Vokatý. První závody jeho tým absolvuje 11. ledna 2009 ve švýcarském Meiringen-Haslibergu, kde se koná Evropský pohár. "Takových chceme v sezoně objet také co nejvíc, aby závodníci získávali zkušenosti," uvedl manažer týmu. Výhodou je podle jeho slov i skutečnost, že český tým může díky Rijavcovi trénovat se světovou špičkou.

Lukáš Vokatý letos plánuje skákat trojná salta a chce se kvalifikovat na OH do Vancouveru. Důležité pro něj proto budou závody SP a zejména pak mistrovství světa na začátku března v Inavaširu. "Chceme, aby olympijské hry opět měly českého akrobata na lyžích," vytkl si cíl sedmadvacetiletý Vokatý, který v létě podstoupil operaci kolena a nedávno se zranil, když se kopl při dopadu kolenem do obličeje. "Vypadal jsem jako slon, ale když se kácí stromy, lítají třísky," nedělal si z toho velkou hlavu.

Dvaadvacetiletá Konopková skáče dvojná salta a ráda by se umisťovala na stupních vítězů v Evropském poháru, v němž loni skončila celkově čtvrtá. Dobřanský bude získávat zkušenosti. "Ale má více talentu než Aleš Valenta, který si to musel vydřít. Může svůj potenciál využít ještě víc," uvedl Rijavec na adresu talentovaného skokana. "Doufáme, že jednou přiveze zlatou medaili z olympijských her," věřil Ondřej Vokatý.

Úsek akrobatického skoku na lyžích má od svazu peníze na základě výsledků pouze do sezony 2009/2010. "Pokud neuděláme výsledek, budeme pak absolutně bez prostředků. Takže tu šanci chceme využít i manažersky," řekl Ondřej Vokatý. Podle jeho informací má Rijavec stejný plat, jako měl Landa. "Sehnat takového kouče byl jeden v povedených kroků. Takže teď chceme víc peněz investovat do závodů," uvedl. Cílem úseku je také uspořádat finále Evropského poháru v březnu v Rejdicích v Jizerských horách, neboť zástupci původně plánovaných areálů ve Špindlerově Mlýně a v Rokytnici nechtěli postavit můstky a nedá se  s nima domluvit na nějaké společné spolupráci. A to i přes to, že v minulosti, když jsme měli na vrcholu našeho nejznámějšího akrobata Aleše Valentu se  ve Špindlerově Mlýně nechaly postavit skokanské můstky včetně rozhodcovské věže.

Akrobaté
Akrobaté
Akrobaté
Akrobaté