Článek vyšel v časopise SNOW 143 skialp (speciální vydání - únor 2023).


Parkuje se hned na začátku údolí u horské dráhy stoupající ke slavnému hotelu Muottas Muragl. Ve vagonu této historické lanovky – funguje od roku 1907 – se dostanete do výšky 2 456 m. A už ve vláčku zjistíte, o čem jsou zdejší výhledy. Právě od hotelu se nabízí možná nejhezčí pohled na soustavu jezer u Svatého Mořice. Možná stojí za to si chvilku zameditovat při kávě, než se vydáme na lyžích dál. Zajímavá je totiž i budova hotelu: Romantik Hotel Muottas Muragl, jak se dnes jmenuje, je tzv. energeticky plusová stavba, která více energie vyrobí, než spotřebuje, za což děkuje prý nejúčinnějšímu fotovoltaickému systému ve Švýcarsku v kombinaci s geotermální energií a rekuperací odpadního tepla.

Výlet na Piz Muragl není náročný, spíše zážitkový a vyhlídkový. Díky lanovce a tomu, co si vyšlápnete, vznikne parádní a dlouhatánský sjezd až dolů na dno hlubokého údolí, kde lanovka začíná.

Z hotelu (2 456 m) se vydáme východním směrem po tzv. cestě filozofů, ovšem zanedlouho ji opustíme a pokračujeme po úbočí hřebene po letní cestě stále na východ či jihovýchod, až se dostaneme k jezeru Lej Muragl – v zimě je to jen podezřele rovná plošina, protože jezero je zamrzlé a zasněžené. Zde se stopa stočí na jih a začne stoupat stále strměji, až začne mít svah lavinové parametry. Znamená to určité riziko, ale zase zážitek ze sjezdu. Není nutné stoupat až nahoru, hlavní odměna – výhled na hřeben vrcholků kolem nejvyšší a jediné čtyřtisícovky Graubündenu – Piz Bernina (4 049 m) – čeká na podvrcholové plošině. Pokud chcete až na vrchol, lyže nechte právě zde, asi v 3 070 m n. m.

Pak čeká už jenom dlouhatánský, zhruba sedmikilometrový sjezd s celkovým převýšením přes 1 300 m. Nejdříve jedete v blízkosti vlastních stop, od jezera se můžete spustit do širokého údolí, které vás svede doleva a dolů, nejlépe vlevo od sáňkařské dráhy (ve které se lyžovat nesmí). (ps)


Základní info o túře:

  • Délka: 13 km
  • Čas: 3 až 4 hodiny
  • Stoupání: 700 m
  • Klesání: 1 310 m
  • Fyzická obtížnost: střední
  • Technická náročnost: střední

Více informací o túře najdete na www.sac-cas.ch