Nejsilnějším prvním dojmem byl styl. Přilba ve světlé khaki s černými doplňky působí elegantně a neokoukaně, ba trochu až extravagantně. Velmi příjemný mix na to, aby se v ní lyžař cítil spokojeně – každý přeci nosí rád něco, co mu sluší.

Konstrukce

Tenká svrchní skořepina je spojena ze dvou výlisků, jež jsou vyplněny velmi pevně působící pěnou v tloušťce přes jeden až takřka dva centimetry – kostra přilby působí mimořádně robustně, pokud ji zmáčknete, nedeformuje se a působí vskutku jako připravena odolat ledasčemu. Vnitřní polstrování je z antibakteriální merino vlny, dá se velmi jednoduše vyjmout a hodit do pračky. Na vrchlíku přilby pak najdeme tři objemné ventilační otvory, které se ovládají jednoduchým přepínačem na temeni.

Helmu jsme dostali bez zkoušení v konfekční velikosti M – možná jen díky štěstí seděla. Přilba kupodivu nedisponuje žádným stahovacím mechanismem, který by její vnitřní velikost doladil podle unikátní hlavy lyžaře. Což pochopíte ve chvíli, kdy se dozvíte, že se vyrábí ve třinácti (!) velikostech. Zkoušejte důsledně. Přesto, pokud je někdo zvyklý si přilbu v průběhu lyžování stahovat a (na lanovce) povolovat, může mu tato funkce chybět.


WG11 proti rotačním silám

Kask představil vlastní technologii, která redukuje rotační síly při nárazu, čímž snižuje riziko poranění mozku. O technickém řešení se detailně nezmiňuje, jen odkazuje na vědecké pozadí a intenzivní realistické testy při rotačním nárazu minimální rychlostí 6 m/s. Tvrdí, že dosahují i lepších výsledků než doposud používaná řešení.


Integrovaný zorník – nový standard

Mnozí, kdo vyzkouší přilbu s integrovaným zorníkem, už nechtějí jinak. Je to koncept komfortní (snadné ovládání, nikdy nefouká na čelo…), odolnější proti zamlžení, a hlavně poskytuje mnohem širší zorný úhel. U Piuma R se zorníky dají snadno sejmout a vyměnit podle světelných podmínek, dokonce i využít konvenční lyžařské brýle, pokud z nějakého důvodu potřebujete. Zorníků je k dispozici 10 typů od čirého (S0) po velmi tmavý (S3). Ve většině obvyklých případů ale postačí zorník jediný, obzvlášť pokud zvolíte ten fotochromatický (kat. S1-S2), který se sám zabarvuje podle vnějších světelných podmínek. Dlužno ještě vyzdvihnout i důmyslný systém polohování zorníku, jednoduchý, ale přitom přesný a s pevným ukotvením ve finální pozici.

Audio revoluce

Jistěže audio systém v přilbě není nic nového, ale s vývojem technologie je stále uživatelsky přívětivější. Navíc se audio konektivita stává významnější i díky novým potřebám doby – například podcasty posloucháme určitě nejvíc v historii. Zařízení v přilbě se spáruje s telefonem skrze bluetooth stejně snadno jako běžná sluchátka. Zvuk pak lze ovládat buď přímo na zařízení, nebo naopak, a to pohodlně i v rukavicích, pomocí integrovaných ovládacích prvků na helmě. Tlačítka s mechanickou odezvou (procvaknou se) jsou umístěna v ušních krytech, levé sluchátka zapíná a vypíná, pravé zvuk (zmáčknutím) zesiluje a (přidržením) zeslabuje.

Sluchátka v přilbě Kask využívají technologii Bone Conduction, která přenáší zvukové vibrace do vnitřního ucha prostřednictvím lícní kosti, nikoli tradiční cestou přes ušní bubínek. Uši tak zůstávají otevřené a připravené vnímat okolní zvuky. Přesto z bezpečnostních důvodů doporučujeme sluchátka využívat raději jen na lanovce či ve frontě kvůli plné koncentraci na samotnou jízdu a dění v okolí.

A kdo audio v přilbě využije? Každý, kdo rád poslouchá nebo často telefonuje. Typicky lyžující manažer, samotář, který si chce během dne poslouchat muziku nebo podcasty, nebo třeba partner příliš upovídané manželky...

Výhody

  • design a styl (široká škála barevných variant)
  • robustnost (bezpečnost)
  • uživatelská přívětivost a skvělý zorný úhel
  • audio systém má potenciál dělat lyžování ještě atraktivnější

Nevýhody

  • nemožnost stažení přilby vyžaduje důsledné zkoušení před nákupem