Egoé? Kdo, nebo co to vlastně je? Egoé studio je, cituji z prezentace, „myšlenkovou dílnou, kde se produktový design, komunikační koncepty a neotřelé akce navzájem podporují a posilují“. Za úspěšnou designérskou společností stojí Radek Hegmon, její první produkty sice byly nabity designem, ale nebyly to lyže – svůj neotřelý design původně propůjčoval zejména různým prvkům městského mobiliáře, jako jsou lavičky nebo zastávky… Ovšem když designéři milují lyžování, nedá jim to. A tak začal příběh Egoé jako lyžařské značky.

Posedlost tím, aby funkční produkt dělal zároveň radost na duši, je zřejmá i z modelu Parazit, který se nám dostal do testovacího procesu. Na první pohled trochu divoký design – každá lyže je jiná a jakoby i příčně rozdělená na části – je potřeba dekódovat jako díla Dalího nebo Picassa. Poradíme vám: odkazuje k legendárním modelům lyží světových značek – svůj otisk v nich zanechaly modely Fischer C4, ale také devadesátkové K2, lyže Hexcel nebo Rossignol. Jinak žádný text, jen v plášti lyže je ve špičce vodním paprskem vyříznuto skrz naskrz písmeno E coby svébytný podpis studia, vyvedený v 3D, snad aby estetiku bylo cítit i hmatem.

Konstrukce

Konstrukčně se Parazity drží konzervativní tradice a využívají osvědčenou sendvičovou stavbu s topolem a bukem v jádru a dvěma titanaly. Možná ještě prozradíme, že tahle lyže se staví v jedné specializované manufaktuře na severu Itálie, kde se vyrábějí mnohé další prémiové značky, které určitě budete znát. Vše dohromady je to velký příslib pro blížící se lyžařskou radost.

Co prozradil test

Testéři byli k lyžím Egoé Parazit od počátku velmi zaujati, šlo o jedny z nejdiskutova­nějších lyží. Bohužel jsme omylem dostali k testu verzi 164 cm, která byla o krapet kratší, než bychom rádi. Ale i tak se s prvními zážitky z jízdy náhled na lyži opravil i těm, které design nepřesvědčil. 164cm lyže byla velmi příjemně ovladatelná, možná až překvapivě měkká, ale s velmi harmonickou flexí tlumenou titanaly. Generovala zábavu a hravost, spolehlivost a preferenci kratších oblouků, k čemuž ji předurčila její kratší délka. Přesto ale se nenašel jediný testér, který by řekl něco proti.

„Tak to mě nečekaně bavilo. Měkčí lyže, ale hladce ovladatelná a sympatická. Žádná zákeřná potvora, se kterou se na kopci pereš, ale prostě fajn kámoška. Ideální na pohodové celodenní ježdění – a pochopitelně design dokonalý, lidi se s vámi kvůli němu dávají na svahu do řeči,“ uvedla třeba slečna Míša. „Až překvapivě vlídná sportovní lyže s uměním smykového i carvingového oblouku v různých terénech. Použitelná pro kluky i holky se sportovním srdcem všech věkových kategorií,“ komentoval lyži zase testér z opačného spektra, urostlý aktivní senior.

Závěr

Egoé Parazit jsou vyvážené, univerzální sportovní lyže vhodné pro širokou skupinu středně i více pokročilých lyžařů. V délce 164 cm oslovily všechny, nejvíc ale dámy (jedna z nich je musela ihned odkoupit). Jsou hravé a dobře ovladatelné a působí atraktivně nejen vzhledem natolik, že vybízejí k zamilování. V delších verzích tipujeme, že budou sportovnější a za srdce chytnou i těžší a silovější muže. Doporučujeme je pro sportovní lyžaře, kteří dokážou ocenit kvalitní lyži, mají dobrou techniku, ale už nevyžadují agresivitu nebo výkon závodní lyže.


Všechny recenze lyží se šířkou od 70 mm modelového ročníku 2023/24 najdete v časopise SNOW 147 (listopad 2023).