Tento článek vyšel v časopise SNOW 146 marketByla to slunná sváteční sobota, kdy se sešli přátelé, partneři i zaměstnanci s rodinami, aby u bavorského piva a klobásy, sotva 70 km za českými hranicemi, ve vyzdobeném průmyslovém areálu nedaleko dolnobavorského Straubingu oslavili to nejkulatější jubileum. (Jak jsou si ti lidé v Německu i v Česku podobní…) Nechyběly celebrity, vedení společnosti, závodníci bývalí a minulí. Oslavili se zasloužilí zaměstnanci, již tam odpracovali desítky let, mezi nimi i několik těch, kdo tam vydrželi přes čtyři, a jeden dokonce pět desítek let.

Hlavním tématem ale nebyla padesátka, nýbrž stovka. Od šéfa vývojového oddělení padla myšlenka, že nikdy nepustí do výroby model, který není lepší, než byl jeho předchůdce. Pokud tento vzorec opravdu platí, těch sto let už je závažný argument.

Nejen minulost, i budoucnost Minulost má význam ale hlavně pro budoucnost. I k tomu se Völkl na svých setinách přihlásil. Představil – nebo spíše naznačil, v přítmí a protisvětle, čím zanedlouho oplodní svět lyžování: transparentní neboli průsvitnou lyži.

Nejen minulost, i budoucnost
Minulost má význam ale hlavně pro budoucnost.
I k tomu se Völkl na svých setinách přihlásil.
Představil – nebo spíše naznačil, v přítmí a protisvětle,
čím zanedlouho oplodní svět lyžování:
transparentní neboli průsvitnou lyži.

Völkl za tu dobu přinesl hromadu novinek, designových převratů a inspirací pro celou branži, odvážných technologických řešení, ustanovil nejeden trend. I narozeninová slavnost potvrdila, že zatímco race segment jede profesionálně a přesně podle přísných německých kvalit, do freeski se koncentruje nadšení, kreativita a hravost mladší generace možná i tak trochu stimulovaná americkým managementem. Zatímco závodníků mezi brankami Světového poháru nenajdeme na Völklech až tak mnoho, sponzorovaných top freeskierů je hromada. Jedním z vrcholů večera bylo osobně komentované nejsledovanější lyžařské video všech dob, The Ultimate Run Marcuse Edera. Možná právě to je náznak směru, kudy se ubírá lyžařská filozofie, či chcete-li víra, do budoucna. Možná právě projevy této ryzí lyžařské radosti budou jednou více ceněné než medaile z olympiád. Každopádně je to pozitivní: Lyžařská vášeň žije!

Výroba made in Germany

Továrna ve Straubingu byla sice založena roku 1923, na přelomu tisíciletí však vznikl zcela nový výrobní závod s nejmodernějšími parametry a dlouhou linkou na broušení a tuning lyží. I tak za výslednými produkty stojí lidé, jejich um a pečlivost, vztah k práci. V tomto ohledu nebude odkaz na „vyrobeno v Německu“ bez obsahu. I při slavnosti továrna vyráběla. „Jedeme na třísměnný provoz, pouze nedělní noční směna přenechává prostor pro úklid a potřebný průběžný servis. Celoroční výrobní kapacity jsou prakticky naplněny,“ vysvětlil nám Stefan Bieringer, marketingový manažer společnosti. Továrna vyrobí přes 350 tisíc párů lyží ročně, všechny dospělácké lyže značky Völkl vycházejí výhradně z ní.


Oslavte to lyžemi!

Rok 2023 je pro Völkl velmi speciálním rokem. Bavorská společnost se za 100 let vyvinula v největší a dnes i jedinou německou velkovýrobnu lyží. Oslavu tohoto milníku zkrášlily dvě lyže z limitované edice Years LTD Edition: Racetiger SL a M6 Mantra 100.

Od každého modelu bude k dispozici pouze 1 923 párů – proč 1 923? Hádejte! První část edice není na prodej, lyže bylo možné pouze vyhrát. Už brzy ale budou k dostání další ve vybraných prodejnách Völkl. A stojí za pozornost, protože to je bez nadsázky lyže investiční. Každý pár je unikát a nese plaketu s vyraženým výrobním číslem: tedy 1 až 1 923. Na desce vázání najdete logo 100 let a na skluznici podpisy všech lidí, kteří se na jejich výrobě podíleli. Přesně řečeno, podpisy dokumentují, kolik výrobních kroků s lidským faktorem je k vyrobení lyže zapotřebí – více než 125. A kolik že budou lyže stát? Racetigery s vázáním 27 990 Kč, Mantry bez vázání 22 990 Kč.

Racetiger SL 100 Years LTD Edition

Völkl slaví se slalomkou Racetiger SL úspěchy již více než 50 let. I design lyží z edice 100 let připomíná legendární design zebry, který vzbudil rozruch ve světě designu v roce 1967 – přestože, jak to bývá, než se stala hitem, sklidil posměch. Racetiger SL má nejradikálnější rádius v celé kolekci, takže kdo milujete krátké poloměry zatáček, nemusíte mít lyži jenom na výstavce.

M6 Mantra 100 Years LTD Edition

Druhý oslavný model ukazuje moderní tvář nezávodního lyžování. Je to vlajková loď All Mountain Freeride série a nejprodávanější model Völkl v USA, M6 Mantra. Kdo ho neznáte, vězte, že to je skutečná legenda, multitalent vhodný pro upravené sjezdovky i terény mimo ně. Za jeho slávu mohou i dvě originální technologie, které jsou sice integrovány v lyži, přesto jsou viditelné: Tailored Carbon Tips – čili karbonem „vyšívaná“ špička (karbonová vlákna, různě masivní, jsou přesně všita do základního sklolaminátu tak, aby optimalizovala mechanické vlastnosti lyže) nebo Tailored Titanal Frame, což je zase titanalový rám vedoucí po obvodu lyže, který lyži zpevňuje, ale zbytečně nepřidává na hmotnosti. V případě této limitované edice pak vše vidíte pod transparentní svrchní vrstvou jako na podnose, a to včetně dřevěného jádra.