AMOLED nebo OLED displeje fungují na bázi organických diod (Organic Light Emitting Diode), které samy emitují světlo, zatímco jiné displeje využívají podsvícení. Displeje AMOLED mají celou řadu výhod: bohaté barvy, vysoký kontrast a třeba schopnost zobrazit absolutní černou. Ovšem mají i nevýhodu ve formě vyšších nároků na zdroj energie, která se zvýrazní právě v produktech s omezeným prostorem pro baterii – což jsou právě sportovní hodinky. Dilema nejnovějších modelů tedy zní: stojí menší výdrž baterie za to, že displej zobrazuje barevněji a detailněji?

Tři týdny v pohodě

Výdrž baterie je důležitá, ovšem neplatí zde přímá úměrnost, že čím je delší, tím vyšší je hodnota produktu. Podstatné je, aby energie z baterie komfortně vydržela na naše aktivity a třeba i delší pobyt někde, kde není možnost nabití. Daleko pryč jsou doby, kdy se hodinky musely napíchnout na nabíječku každý večer, v případě našeho testování Suunto Race vycházela potřeba nabíjet baterii zhruba jednou za dva až tři týdny v závislosti na množství a délce spuštěných tréninkových aktivit. V průběhu tří týdnů si obvykle stačilo jednou vzpomenout a na hodinku umístit přístroj na nabíječku (na plné nabití od nuly stačí méně než hodina a půl). Když člověk zapomene a dojde mu to třeba při přípravě na trénink, i 10minutový nabíjecí proces postačí na dobití potřebné pro chystanou sportovní aktivitu. Sečteno a podtrženo, baterie vystačí na zcela komfortně dlouhou dobu, neprodukuje stresy z toho, že by se náhle a nečekaně mohla vybít. Samozřejmě třeba v porovnání s modelem Vertical se Race musejí nabíjet o poznání častěji, takže kdo lpí na dlouhatánské výdrži, má alternativu. Ale…

AMOLED mění pravidla

Displej AMOLED přináší mnoho výhod. Zpočátku to člověk ani moc nevnímá, ale časem mu to při používání začne docházet. Například při výběru tréninkové aktivity zcela zřetelně rozlišíte skupiny sportů podle jemně odškálovaných barev. Na rozdíl od jiných modelů (displejů) tak nesplývají modré spoty zimní a vodní, a je tak mnohem intuitivnější vybrat požadovanou aktivitu.

Displej je zásadně čitelnější, což uživatel patrně nejvíce ocení při používání map. Mimochodem to jde velmi naproti čtyřicátníkům a starším, kterým s věkem přichází těžko odložitelná presbyopie – vetchozrakost.


Porovnání Suunto Race (vlevo) a Suunto Vertical – pro lidské oči se pozadí displeje modelu Vertical jeví jako tmavě šedé, na fotografii pak modré

HRV čili variabilita srdečního tepu

Hodinky totiž monitorují tělesné parametry a funkce nejen v průběhu sportovní aktivity, ale i když člověk spí. Pokud se o své tělo, jeho aktuální stav a formu zajímáte, je dobré hodinky nosit nonstop (samozřejmě s výjimkou občasného nabíjení), k čemuž dopomáhá i jejich vysoká voděodolnost. Asi týden jsem si zvykal, než mě přístroj na zápěstí přestal před spaním v posteli znervózňovat. Od té doby pak už hodinky nosím stále (často i do sprchy) a sleduji nejen kvalitu spánku, ale také třeba poměr kyslíku v krvi nebo kvalitu regenerace zjištěnou na základě měření variability srdečního tepu (HRV – Heart Rate Variability). Tato biometrika zachycuje míru proměnlivosti srdečního tepu a i díky ní víte, jaká je vaše aktuální forma.

Výše uvedené poznatky samozřejmě zdaleka nepojmou obří rozsah možností přístroje (počasí, barometr, kompas, GPS, mapy, plánování tréninku, ovládání médií, tep apod.) a zaměřují se spíše na porovnání s předchozími modely značky. Zmíním proto už jen poslední specialitku – otočnou korunku, která přispívá k ergonomickému a rychlému ovládání přístroje, například mnohem rychleji listujete mezi sportovními aktivitami nebo zoomujete v mapě.

Výhody

  • skvělá čitelnost displeje
  • dostatečná výdrž baterie
  • nové barevné varianty

Nevýhody

  • automatické rozsvícení displeje nemusí vyhovovat každému a vždy