Tisková zpráva Red Bull z 28. 4. 2024

Jakub Hroneš trik provedl na speciálně vytvořeném zábradlí o délce 10,5 metru ve Svatém Petru ve Špindlerově mlýně, v Jakubově domovském středisku. K triku vedla dlouholetá příprava, pokoušel se o něj už loňský rok a jeho letošním úspěšným provedením se zapsal do snowboardingové historie.

Snowboardový trik Switch boardslide switch triple underflip 1170 znamená, že snowboardista jede dopředu opačnou nohou než je mu přirozené, v případě Jakuba Hroneše tedy levou nohou. Při náskoku na zábradlí se otáčí o 90 stupňů, jede čelem dolů k dopadu, odráží se ze zábradlí, udělá trojité salto a na konci přidává rotaci o 90 stupňů doleva a dopadá do směru své přirozené přední nohy. Tedy celkově trojité salto s třemi a půl otočkami kolem sebe. „Nejtěžší na tomto triku je jeho techničnost, protože odrážet se z něčeho železného a otáčet se třikrát přes hlavu a dopadat zpátky do sněhu je něco úplně jiného, než se odrážet ze sněhu. Tyhle triky se moc nedělají, protože najít překážky tohoto typu a spočítat si, jak to všechno funguje, je extrémně těžké,“ vysvětluje trik Jakub Hroneš.

Dlouholetá příprava a posouvání hranic

„Dá se říci, že jsem se na tento trik připravoval celou dobu, co snowboarduji, protože v tomhle sportu na sebe jednotlivé triky postupně navazují. V šestnácti letech se mi podařil tento trik na skoku a hned mi prolítlo hlavou, že by to mohlo jít i ze zábradlí. O rok později se mi podařil ze zábradlí podobný trik se dvěma salty. A v loňském roce jsem se poprvé pokusil o trojité salto, ale ani jeden pokus nebyl čistý. Nejdřív jsem byl zklamaný, že se to nepovedlo, ale zpětně jsem rád, že jsem v té době nepokračoval. Z pár věcí jsem se ponaučil, naučil jsem se lépe pracovat s počtem pokusů, energií, soustředěním. Také jsme letos změnili místo, připravili delší dopad, tím pádem jsem měl více prostoru ve vzduchu, zábradlí mělo větší rádius na konci, a myslím, že všechny tyto aspekty vedly k tomu, že se to letos povedlo a mám obrovskou radost,“ popisuje Jakub Hroneš cestu k úspěšně zajetému triku.

Sádlo místo vosku

Sádlo víc jede, tak by se dala nazvat taktika, kterou Jakub Hroneš zvolil místo klasického voskování snowboardu. „Při prvních pokusech mi po naskočení na zábradlí podjížděly všechny hrany,“ směje se Jakub a dodává: „Po dvou dnech trénování jsem si byl ale jistý, že vím, jak to funguje a pak už šlo jen o soustředění se na správné provedení triku.“

Příprava terénu a speciálně vyrobeného zábradlí o délce 10,5 metrů, výšce 1,7 metrů, průměru 159 mm s rádiusem 25° na začátku a 37° na konci probíhala ve spolupráci se Skiareálem Špindlerův mlýn, shapers crew Snow Support a Freestyle Area. Na dlouholeté podpoře se podílel i Svaz lyžařů, Olymp a snowboard reprezentace pod vedením Přemysla Vidy.


Jakub Hroneš je rodák ze Špindlerova Mlýna. Na snowboardu stál poprvé, když mu byly dva roky. Od šesti do třinácti let se věnoval alpskému lyžování, snowboard byl pro něj zprvu jen víkendovou zábavou. Zlom přišel po účasti na MČR ve Vítkovicích, kde na snowboardu ve své kategorii obsadil druhé místo. Od té doby se naplno věnuje snowboardingu. Jeho největším úspěchem je zlato ze slopestylu a stříbro v disciplíně Big Air na Evropských olympijských hrách mládeže ve finském Vuokatti 2022.

Nejraději jezdí doma ve Špindlu, z Evropy miluje Laax a za oceánem mu nejvíc učarovaly Mammoth Mountains v Kalifornii. Sportovní sen Kuby je dostat se na olympiádu v roce 2026 a samozřejmě X-Games.