Tento článek vyšel v časopise SNOW 102 (březen 2017).


Máme možnost volby místa?

To je první otázka, kterou bychom si měli položit. Pokud máme jasně dané středisko, kde svou dovolenou budeme trávit, budeme hledat hlavně meteogramy, které ukazují průběh počasí v daném místě v dalších hodinách nebo dnech. Komplikovanější cestou, zato ale k radostnějšímu výsledku, se můžeme dopracovat v případě, že si můžeme právě podle počasí vybrat místo, kam si půjdeme třeba hned druhý den zalyžovat. V takovém případě se musíme dívat hlavně na mapy a své vize si pak na meteogramech pro už vybrané místo jen ověřit. V každém případě ale musíme začít u celkové povětrnostní situace – abychom měli přehled o tom nejdůležitějším, co hýbe počasím.


Základem pro úspěšnou předpověď je pohled na synoptickou mapu

Celková povětrnostní situace

Hledat ji můžeme například na stránkách Českého hydrometeorolo­gického ústavu (www.chmi.cz), a to v záložce synoptická předpověď. Anebo například na stránkách www.wetter3.de. Tam si můžeme dokonce vybrat z několika druhů modelů. Pokud nás zajímá druhý den, tedy například sobota 14. ledna, zvolíme příslušný termín.
Podle map je jasné, že pro počasí jsou rozhodující dva tlakové útvary – výše severně od Pyrenejského poloostrova a níže nad Pobaltím. V sobotu budou stát tak šikovně, že k nám od severu budou mezi sebou posílat studený vzduch. To je první zásadní informace, kterou z map vyčteme.
Protože bude původem z moře, bude vlhký, a tak v něm bude hodně proměnlivé oblačnosti a můžou se objevovat i přeháňky. V mapě z ČHMÚ je to naznačeno bílou barvou pro oblačnost, v mapě z německých stránek pak podružnými frontami, které jsou naznačeny nad střední Evropou. Oboje znamená totéž. Při takové situaci bývají přeháňky četnější na horách. A to je druhý základní fakt viditelný už na mapě. Další věc, které bychom si měli všímat, je tlakový rozdíl mezi onou výší a níží. Čím je totiž větší, tím silnější vítr fouká. Izobary blízko u sebe tedy naznačují silné proudění, pokud jsou od sebe daleko, bude vítr slabý.


Srážky za dopoledne. Šrafovaně jsou označeny oblasti, kde bude sněžit

Krátkodobá předpověď pro Česko

Podívejme se, jak počasí na sobotu počítají numerické modely konkrétně. Podle Aladina by mělo víc sněžit už dopoledne na českých horách. Na Moravu a do Slezska dorazí sněžení až odpoledne a bude slabší. Ráno bude mrazivé, přes den se teploty v nížinách dostanou nad nulu. Ale na horách bude mrznout i přes den – teploty se v 1 000 m udrží kolem –5 °C. Silnější bude vítr v Krušných horách, slabší bude ve všech ostatních pohořích. A oblačnost? Té bude na českých horách hodně. V Jeseníkách a Beskydech je šance na slunce přeci jen větší.
Pro potvrzení předpovědi si srovnejme meteogramy pro Klínovec, Špindlerův Mlýn a Šerák. Logicky jsou ve shodě s tím, co ukazují mapy. A na první pohled nabízí ale i srovnání soboty a neděle.
Celou předpověď můžeme ještě porovnat s výpočtem jiného modelu, například na stránkách www.meteo.pl. A znovu, prohlédnout si tady můžeme jak mapy, tak i meteogramy. Pro oblast Krkonoš jsou v zásadě ve shodě.


Výška nového sněhu – v tomto případě za 144 hodin – se odečítá na stupnici

Střednědobá předpověď pro Česko

Zajímá-li nás období delší a vzdálenější než následující den, je třeba nejen prohlédnout synoptickou situaci i pro následující dny, ale pak taky hledat i jiné zdroje pro meteogramy, protože například z Aladina jsou na webu k dispozici meteogramy a mapy jen pro následujících 72 hodin. Nabízí se populární norský server www.yr.no. Předpověď je tu k dispozici pro celý týden. Mějme ale na paměti obrázek z minulého čísla vypovídající o tom, jak se pravděpodobnost prognózy s časem snižuje a že například pro desátý den je už jen dílem náhody.
Do jaké míry mají modely shodný názor na vývoj počasí, se můžeme podívat například na www.meteoblue.com. První tři dny bude počasí hodně proměnlivé. Ale pak by se mělo ustálit – čeká nás míň oblačnosti a pravděpodobně žádné přeháňky. Jeden z modelů tam sice pro úterý, středu a čtvrtek něco málo počítá, ale je sám, takže je spíš pravděpodobné, že se mýlí. Jsou samozřejmě i výjimečné případy, že vyjde osamocená předpověď. Vyloučit tuhle variantu můžeme jen kontrolou dalšího termínu výpočtu – třeba tedy už druhý den.
A důvod takové změny počasí? Ten bychom zase museli hledat v povětrnostních mapách. Ukazují, že do střední Evropy se bude dostávat studený vzduch od severovýchodu – tedy sušší a chladnější než ten, který přichází od severu.


Ansámblová předpověď pro Ga-Pa ukazuje shodu do 18. 1., jak výrazná obleva pak přijde, zatím model není schopen spočítat

Krátkodobá předpověď pro Evropu

Podobně budeme postupovat i v případě, že si vybíráme počasí jinde v Evropě. Zhodnocení povětrnostní situace je základem pochopení toho, co nás čeká. Alpy sice budou ležet blíž středu tlakové výše, což by mohlo naznačovat, že počasí tam bude lepší, ale… Vysoké hory stojí přímo kolmo na proudění, a tak se na návětří bude tvořit hodně oblačnosti. Kdybychom si tedy mohli vybrat, rozhodně slunečnější bude jižní strana alpského hřbetu. Dokládají to i meteogramy například pro Sulden v Jižním Tyrolsku a německý Garmisch-Partenkirchen.

Střednědobá předpověď pro Evropu

Stejný postup jako pro Česko můžeme opakovat i v případě střednědobé předpovědi pro nějaké alpské středisko. Když už tu máme Sulden a Garmisch, je zřejmé, že v obou střediscích se bude počasí ve druhé polovině týdne zlepšovat. V Suldenu už od neděle, v Garmischi spíš až později.


V Ga-Pa se budou srážky vyskytovat zřejmě až do úterý...

Ansámblová předpověď

Už víckrát jsem psala, že se vzdálenějším časem předpovědi klesá její úspěšnost. A pro týdenní výhledy už je dobré sledovat nejen multimodel, tak jak jsme to teď udělali, ale taky ansámbly. Tedy vybrat si jeden konkrétní z modelů a zjistit, jak stabilní jeho výpočet je. Tak například pro Garmisch je si model jist postupným ochlazováním, které potrvá až 18. ledna. Pak by se ale měly teploty postupně vrátit k normálu, který je v grafu naznačen červenou křivkou. Jak moc velká ta obleva bude, to ještě – soudě podle rozcházejících se čar – jasné není.


...v Suldenu bude hezky už od neděle

Specialitky pro lyžaře

Modely nabízejí i vychytávky, které se nám lyžařům moc líbí. Nabízí třeba produkt s názvem výška nového sněhu, který by měl napadnout za určitý čas. Najdete ho například na www.bergfex.cz.
Zní to sice lákavě, ale předpověď množství sněhu patří k těm pro modely vůbec nejsložitějším úkolům. Stačí si jen uvědomit, kolik faktorů právě množství nového sněhu ovlivňuje. V případě, že modely dobře spočítají, kudy bude například fronta přecházet, záleží ještě na průběhu teploty s výškou i na teplotě při zemi, jestli bude sněžit, nebo pršet, kdy déšť bude přecházet ve sníh, nebo naopak sníh v déšť. Teploty také určují, jestli bude padat sníh suchý, nebo mokrý, a tím pádem i to, kolik ho nakonec bude. Důležitý je taky vítr. Na něm pro změnu závisí to, kolik sněhu zůstane ležet. V horách ještě situaci komplikuje členitý terén – na návětří napadne obvykle víc. Ale pozor, v závětří se zase pro změnu sníh v případě silného větru ukládá. Ano, je to nesmírně komplikované. Není divu, že meteorologové občas rádi s nadsázkou říkají, že správná předpověď nového sněhu je čistě otázkou náklonosti sv. Petra, patrona počasí.
Každopádně, když se budete na mapy dívat, prověřte si, jak pravděpodobná je vůbec předpověď pro to dané období a danou oblast. Jedině tak je šance na relativně správnou prognózu nové sněhové pokrývky.


Multimodel pro Medvědín. Jen jeden z modelů počítá srážky ve druhé polovině týdne, proto jsou málo pravděpodobné

A na závěr?

Pokud si chceme připravit spolehlivou předpověď počasí, nějaký čas to určitě zabere. Ale určitě to stojí za to. Hodně štěstí!