The North Face Ski Challenge představená Gore-Texem zamířila o víkendu 7.-8.3.09 na východ do Jasné na Slovensku. Událost poznamenalo to nejhorší počasí, které v Nízkých Tatrách tento rok bylo, hustý déšť, nárazový vítr, husté sněžení a prakticky nulová viditelnost až do soutěžního dne. Přesto všechno můžeme prohlásit, že dalších šest kvalifikovanách kluků a holek doplní finálovou sestavu riderů ve Val Thorens. Tam se všichni utkají o sponzorskou smlouvu a možnost stát se pro ridery.

Nový obrázek
Martin Simančík
Pronásledováni mírným jiho-atlantickým větrem jsme se řítili přes Rakousko a při tom sledovali rostoucí teplotu až jsme dorazili do Bratislavy. Jakmile jsme dojeli do Jasné, změnil se déšť ve sníh. O tři dny později, po tom co jsme byli totálně promočení po přípravách na akci, jsme poznali 20 riderů, kteří našli cestu do největšího areálu na Slovensku. Jejich nadšení bylo očividné, navzdory špatnému počasí a po opožděném startu, udělali jezdci maximum pro to, aby akce začala.

Viditelnost...

Hory byly obklopeny hustými mraky, které připomínaly Michelu Beaudrymu – náš hlavní rozhodčí - jeho domovský areál Whistler. „Nemohu uvěřit, jak moc to tu vypadá jako v British Columbii! Dokonce i počasí a vlhkost mi to připomíná“. Viditelnost nedovolila brzký start, a tak měli rideři čas trénovat v parku. V 11 hod. dopoledne se mraky zvedly a umožnily odjetí skoků bez větších rizik. Rozhodčí zaujmuli svá místa, rideři navlékly dresy a šou mohla začít.

Nový obrázek
Nový obrázek
Park, Raily a...  Výšlapy

Vrchní část parku byla stále pod mraky, a tak se rozhodčí rozdělili k jednotlivým skokům a komunikovali spolu pomocí vysílaček a informovali se navzájem o tricích a skocích předvedených jednotlivými ridery. Rozhodli jsme se udělat dvě kola na skocích. Spodní část parku s různými překážkami mohli jezdci projet 2 krát, s tím že se zpět museli vracet po svých.

Omezený Freeride

Freeride byl omezen na nejjednodušší možnost: sjezdovka byla prudká, neupravená a extrémě rozbředlá... Vše co jsme potřebovali pro posouzení umění riderů ve volném terénu.. Ještě jednou musíme podotknout, že když někteří rideři tráví hodně času ve vzduchu, mohou postrádat některé základy pro freeskiing a to je pak může velmi hendikepovat ve finále.
JP Baralo , tůrce této akce mluvil se Zuzanou Stromkovou, vítězkou ve Queens kategorii a celkovou vítězkou tour v loňském roce: „Ty jsi opravdu velice talentovaná ve freestylu, ale zároveň velice limitovaná ve freeridu. Přemýšlej o tom a snaž se trávit nějaký čas trénováním take za všech podmínek a dokonce i na sjezdovce v těžkém sněhu. To ti dá strašně hodně a budeš z toho moci profitovat ve všech situacích v horách!“

Co se týče Kings kategorie, vítěz Richard Jurečka byl dotázán, zda může participovat  ve finále ve Val Thorens a otevřeně odpověděl: „Já opravdu nevím: moje matka je na mě velice naštvaná ohledně školy... Ale doufám, že ano!“

Nový obrázek
Finále proběhne 27-29. března !

The North Face Ski Challenge představený by Gore-Texem nyní směřuje domů do Val Thorens, Francie, resortu, který nás vítá každý rok už od roku 2006. Sledujte www.thenorthface.com/skichallenge , abyste nepropásli žádné novinky. A informace o riderech!


O Soutěži

The Ski Challenge idea začala žít, když si J.P. Baralo, bývalý freeski team manager, uvědomil, že není žádný Evropský event – výrobce, který by propagoval mladé, neobjevené freeskiery. Baralo oslovil The North Face, a společne vytvořili novou, jedinečnou akci pomocí níž mohou neznámí mladí rideři z celé Evropy demonstrovat své dovednosti a tak mít možnost získat pro sebe jméno. The North Face Ski Challenge Tour je otevřena pro Evropany, chlapce a dívky ve věku12-18 let.