Je totiž vyroben z velmi hrubé, odolné tkaniny, která už při prvním dotyku působí jako neprůstřelná hroší kůže, z na omak podobného materiálu se vyrábí moderní balistické vesty. Některé vojenské jednotky sice disponují skialpovým vybavením, ale tento batoh je určený spíš na rychlý pohyb ve vysokých horách, v lyžařském i lezeckém terénu – zvlášť nalehko, alpským stylem, jak je to dnes populární.
Zádový přístup a systém
Switchback nahrazuje úspěšný model Ascent. Asi nejvýraznějším rozdílem je zádový přístup do nového Switchbacku, který se osvědčil nejen ve freeridových batozích značky Ortovox. Osobně na zádový přístup nedám dopustit, odklopením zádového systému se přehledně dostanete ke všemu vybavení, takže už nepodléháte Murphyho zákonu o tom, že věc, kterou právě potřebujete, je vždy až na dně batohu. Úskalím zádových přístupů je někdy stavba zádového systému, jejíž kvalita někdy trpí, aby mohla být otevírací – Ortovox už má tento přístup ozkoušený na téměř všech kategoriích batohů a zkušenost je znát – systém je zvlášť jednoduchý, ale použitá pěna se perfektně přizpůsobuje zádům. Komfort nošení na jedničku.
Doplňkové kapsy a úpony
Přístup do kapsy na drobnosti i přední kapsy na lavinovou výbavu je také dobrý, vnitřní členění jakbysmet, vnitřek batohu je ze světlé látky, takže i za šera trochu pomáhá v orientaci uvnitř. I když se většinu věcí snažíme na skialpech dávat dovnitř, zvlášť důležité jsou dodatečné prvky zvenku – na upnutí cepínů nebo lyží. Na tento batoh snadno upnete protisměrně oba cepíny, které nepřekáží upnutí helmy, a k tomu můžete nahodit i lyže na bok, všechno se vejde. Osobně mám boční uchycení radši než diagonální, na Switchback ale lze lyže nahodit i bez sundání batohu diagonálně, jak to známe u závodních batohů, i to se v prudkém svahu může hodit. Na ramenních popruzích nechybí popruhy k upnutí vysílačky a navigace, na levém je také kapsička na tyčinku nebo hydroflask, jakou známe z běžeckých batohů. Kapsa na drobnosti je také na bederním popruhu, na opačné straně je pak materiálové poutko – to ocení ti, kteří se jako já drží ultralehké filozofie a na sedáku poutka nemají.
Posledním zipem na batohu je boční kapsa, vejdou se do ní s rezervou lehké mačky, 30 m tenkého lana, termoska a náhradní rukavice. Je to jediná kapsa, do které se nedostanete při lyžích upnutých na boku batohu, proto jsem do ní nakonec dával spíš věci, které v prudkém terénu nepotřebuji, nakonec jsem ji vyhradil pro pásy a servisní balíček. Switchback se vyrábí ve čtyřech různých objemech a dvou délkách zádového systému.
Výhody
- ultralehký (1 050 g), technický batoh z velmi odolné tkaniny
- voděodolné zipy s bytelnými jezdci
- příjemné vnitřní uspořádání i úpony lyží a cepínů
- multifunkční použití a variabilita ukládání a upínání materiálu
Nevýhody
- do boční kapsy se nedá dostat při bočním upnutí lyží, ovšem do všech ostatních prostor batohu se lze dostat lehce, takže to je pořád nadstandardní řešení