Navíc, proč jezdit na jiných, když jsme s těmi našimi jedno tělo. Ale letošní test freeridových lyží na SNOWfestu v Davosu mě přesvědčil o opaku. Není nad to vyzkoušet si spoustu lyží různých délek a šířek od různých výrobců. Mnohdy se totiž může stát, že vaše vysněná lyže vám naprosto nevyhovuje a místo užívání si pocitu ze skvělé jízdy střídá jen trápení, vztek a bezmoc. A taky se může stát, že lyže, na kterou byste se nikdy ani nepodívali, vám sedne jako ulitá a žádný terén pak pro vás není problém.

V Davosu jsme měli k dispozici 71 párů lyží od 21 výrobců. Takže bylo opravdu z čeho vybírat. A to od krásných dámských lyží, přes univerzálnější modely, které obstojí jak v prašanu tak na sjezdovce, až po pěkně tlusté prašanovky.

Nový obrázek
Jezdec Roman Heczko, Foto: Petr Havelka/SNOW.CZ 
Každý z účastníků měl vlastní kartičku se jménem, číslem, velikostí boty a vypínací sílou vázání, kterou musel pokaždé při vypůjčení předložit. To proto, aby v půjčování nebyl zmatek, aby proces půjčování odsýpal a každý se mohl dostat na kopec co nejdříve, a aby byl při případném poničení materiálu viník dohledán a alespoň pokárán a ponaučen o chování k testovacím lyžím. A že hlubokých šrámů na skluznicích nebylo málo!!

Nový obrázek
Nový obrázek 
Jezdci: Luboš Sušila, Roman Heczko, Foto:Petr Havelka/SNOW.CZ
I přes tak velký počet lyží jich tam po ranním hodinovém frmolu moc nezbylo. Takže se zde potvrdilo pravidlo „kdo dřív přijde, ten dřív bere“. Zpočátku se lyžaři nejprve ostýchali a sahali po univerzálnějších lyžích, ale jak dny ubíhaly, všichni byli čím dál více rozlyžovaní. A tak začal boj o nejširší lyže, a to nejen mezi mužským pohlavím. Ani holky se nebály nasadit pěkně tlusté prašanovky. Také k tomu přispěl sníh, který napadl a poskytl tak všem možnost oddat se prašanovým orgiím.

Na konci týdne žádné lyže nechyběly ani nepřebývaly, a když pomineme těch „pár“ šrámů, s kterými si dají v servisu pěkně zabrat, myslím, že se půjčování a testování povedlo . Věřím, že si tam každý našel „tu svou“ lyži, která ho bude doprovázet na pouti nekonečně dlouhých lajn.

Nový obrázek
Jezdec Aleš Holub, Foto: Petr Havelka/SNOW.cz
V testu byly k dispozici lyže následujících značek: Amlid, Armada, Atomic, Choc, Elan, Explosive, G3, Hagan, K2, Line, Movement, Ninthward, Salomon, Scarabeus, Scott, Schutz, Sporten, Ski Trab, Völkl, Westige, Zag.

Nový obrázek
Jezdec Luboš Sušila, Foto: Petr Havelka/SNOW.CZ

Kompletní fotogalerii z akce Train SNOWfest 08 naleznete zde.