„Finanční stav a fungování Horské služby je stabilizováno, v roce 2009 obdržela Horská služba od MMR na provoz 110 milionů korun,“ uvedl ministr Vondruška.

Horská služba na tiskové konferenci představila nové oblečení. Náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek také zhodnotil minulou sezónu a připomněl 10 pravidel FIS, pro chování na sjezdových tratích.

Za rok 2009 pomáhala služba při 7 551 úrazech, což je ve srovnání s předchozím rokem 5% nárůst. O 10 % vzrostl i počet případů, kdy byla poskytnuta rychlá záchranná pomoc, služba ji zajistila v 1 364 případech. Ve 110 případech bylo nutné použít vrtulník. Oproti loňskému roku narostl počet smrtelných úrazů o 30 %.

Nejvíce zásahů služba eviduje tradičně v Krkonoších a na Šumavě. Například v Krkonoších vyjela letos k 2739 případům. Vzhledem k minulým létům jsou turisté více neukáznění, počet úrazů roste a zvyšují se i úrazy při extrémních sportech jako je paragliding. Jen za letošní rok jich při tomto druhu sportu bylo sedm.

Důležitou novinkou je vybavení zaměstnanců i dobrovolných členů novým oblečením. Jedná se o 2 komplety vícevrstvého oblečení (jeden komplet bunda + kalhoty ze softshellového materiálu, druhý komplet kalhoty + bunda z materiálu typu hardshell s membránou Dermizax). Komplety značky Bergans navíc obsahují bezpečnostní a reflexní prvky a krom nejteplejších letních dnů se dají nosit celoročně. Toto vybavení stálo v součtu 7 294 000 Kč, jeden komplet 4 kusů oblečení tedy kolem 9500 Kč.

Významnou událostí v letošním roce bylo i zprovoznění meteostanice na Luční boudě, rekonstrukce stanice na Poustevnách a ukotvení služby v zákoně č. 159/1999 Sb. o cestovním ruchu, který v paragrafech 11a a 11b upravuje obsah a výkon činnosti Horské služby a v paragrafu 11c lyžařské areály.

Horská služba má v současné době k dispozici 75 stanic a služeben, 43 vozidel, 100 sněžných skútrů, 32 terénních čtyřkolek a 3 rolby. Vlastní i analogovou radiosíť, která má 123 pevných a 261 přenosných stanic.