Ani světový šampión nebude mít svou úlohu favorita v Mariánských Lázních zcela jasnou. Konkurencí mu bude český snowboardový reprezentanti Petr Šindelář a další skvělí evropští jezdci. Mezi ženami svou účast potvrdila Zuzana Doležalová (rozená Vojtěchová), další úspěšná česká reprezentantka.

O2 Evropský pohár však nenabídne „pouze” divácky atraktivní závody. Odvážné triky a skoky předvedou freestyloví snowboardisté ve speciální exhibici. Program zpestří také vystoupení známých kapel jako PSH, 100°C nebo The Switch. Všechny tyto hudební formace zahrají přímo pod svahem. „Abychom mohli koncert bez problémů odehrát, bude na pódiu instalován speciální systém vyhřívání,” říká Jakub Johánek, frontman známé mariánskolázeňské kapely 100°C. „Kolem hudebníků se vytvoří tepelná clona, takže na pódiu nebude mrznout. Na tuhle speciální show se opravdu těšíme,” dodává Johánek.

Lednový závod v Mariánských Lázních je součástí největší české série snowboardových závodů O2 Snowboard Tour. Tato „šňůra” akcí zahrnuje O2 Evropský pohár v paralelním slalomu, U-rampě a snowboardcrossu. Ten přiláká českou špičku i zahraniční jezdce, kteří se účastní akcí FIS (Mezinárodní lyžařské asociace). Pro jezdce freestylových disciplín je určen seriál Impromat 4x4 Český pohár ve freestyle snowboardingu, v němž startují závodníci, registrovaní v systému TTR. Impromat 4x4 je sérií závodů ve slope style a v U-rampě. Garantem systému TTR je Světová snowboardová federace (WSF). Pod hlavičku O2 Snowboard Tour spadá rovněž Mistrovství České republiky v U-rampě, paralelním slalomu a snowboardcrossu. Pro začínající jezdce a mladé talenty je určen O2 Rookie Cup. Vrcholem sezóny bude už tradičně závod Quiksilver Snowjam ve Špindlerově Mlýně.

Kdo je Rok Flander?

• 28 let

• svobodný

• narodil se v Lublani ve Slovinsku

• vyhrál titul mistra světa v obřím paralelním slalomu v roce 2007

• třikrát získal zlato v závodě světového poháru

• na snowboardu jezdí od roku 1992

• v loňské sezóně měl problémy se zraněním kolene a chodidla, letos má ambice opět útočit na světovou špičku

• mimo snowboarding tráví ročně čtyři měsíce u oceánu kde jezdí vlnový windsurfing
• jeho cílem je užívat si, vyhrát všechny závody, kde to bude možné, tedy i ten v Mariánských Lázních

• internetové stránky: www.rokflander.com

David Bakeš (český reprezentant) o Flanderovi říká:
“Má rád dobrou hudbu, jídlo, zajímavé lidi a cestování především do zemí tolik nezkažených turismem.”

Rok Flander říká o českém snowboardingu, že má opravdu budoucnost:
“Čeští snowboardisté se hodně zlepšují, hlavně v boardercrossu.”