Na curyšské Landiwiese vyrostl během jednoho týdne freestyle areál, který sliboval, že o pořádnou show rozhodně nebude nouze. Pro Snb a Freeski pořadatelé postavili příjemně shapenutý Big Air s 13 metrovým tablem. Konstrukce celého skoku vážila přes 200 tun, rozjezd na skok se tyčil do 28 metrů, celý rozjezd, skok i dopad dohromady měřily kolem sta metrů a byly pokryty cca 200 tunami neustále upravovaného sněhu. Vedle Big Airu byl postaven Dirt-jump pro FMX a v další části Landiwiese stála Kingsize 3,8 metrů vysoká Halfpipe pro contest ve skateboradingu. Já se zaměřila převážně na Freeski a Snb a uvelebila jsem se dole u dojezdu skoku. Akce probíhala již od pátku, kdy se uskutečnila předkvalifikace, z níž 4 nejlepší z každé disciplíny postupovali do sobotní kvalifikace. Tam se utkalo 16 jezdců ( 12 přímo nasazených a 4 z páteční předkvalifikace) opět v každé z nich. V kvalifikaci měli rideři celkem tři skoky. Jeden stylový, jeden technický a jeden podle chuti. Startovní listina vypadala hrozivě. Co jméno to jedna velká freeski či snb star. Jen namátkou z freeski například Simon Dumont, Charles Gagnier, Sammy Carlson, TJ Schiller, Jon Olsson, Nico Zacek a ze snb: Antti Autti, Mathieu Crepel, Andy Finch, Markus Keller, Andreas Wiig, Gigi Rüf.

Nový obrázek
rider Henrik Harlaut, foto Simča Hrstková

Kvalifikace

Sobotní freeski kvalifikace se rozjela opravdu naplno. Rideři sázeli jeden trik za druhým a publikum šílelo. Atmosféra závodu byla úžasná. Padla nejedna 1080. Mě se však nejvíce líbila v podání Charlese Gagniera s nádherným far mutem, kromě toho vytočil také switch 7 octo grab. TJ Schiller vyslal dlouhatánskou switch 9 double grab a flatspin 5 double grab. Publikum se nedalo utišit. Jon Olsson si na jistotu odjel switch 10 mute nose grab, Jossi Wells switch 10 japan, Richard Permin switch cork double true tail grab, Henrik Harlaut bio 7 mute grab a jako třešničku na dortu po velikánské 1080 s mutem Simon Dumont vyslal pro pobavení diváků double frontflip. Všichni jásali. Freeski kvalifikace skončila pořadím: první TJ Schiller, druhý Simon Dumont, třetí Charles Gagnier a jako čtvrtý Jon Olsson.

Nový obrázek
rider TJ Schiller, foto Simča Hrstková

Mezi freeski a snb kvalifikací jsem měla trochu času, a tak jsem ho zaplnila poohlédnutím se po areálu. Zavítala jsem do „label worldu“ , kde více jak 80 firem, které mají co do činění s čímkoliv „free“ prezentovalo a prodávalo své produkty pro nadcházející sezónu. Okoukla jsem nové lyže, snb, helmy, oblečení, chrániče, ale do místního whirlpoolu jsem se nalákat nenechala. Všude bylo mnoho lidí, každý chtěl za special price koupit to nejlepší. Někteří odpočívali, konzumovali co se dalo a jiní se šli schladit do místního jezera. Vedro bylo na zářijový víkend opravdu velké, takže nebylo divu, že se někteří vody nebáli. Vedle na dirt-jumpu probíhal contest ve FMX a poté také na Halfpipe ve skateboardingu. Přihlížela jsem a žasla, co všechno se dá na těchto věcech ( tím myslím motorky a prkna) dělat. Na Nokia Stage se rozjel koncert kapely Grannysmith, která byla zvolena za „freestyle band“ roku. Pěkně tento typ hudby zapadal do místní atmosféry a naladil nás na začínající snb kvalifikaci. Ta začala v 18.00 hod a bylo se opět na co koukat. BS 5 double handed, BS 1080, switch BS 7 nebo 9, BS rodeo 5 i 7, FS 9, backside 7 tail. První čtyři po kvalifikaci byli tito: první Antti Autti, druhý Reto Kestenholz, třetí Gigi Rüf a čtvrtý Andreas Wiig.

Nový obrázek
Nový obrázek

riders Josi Wells (vlevo) Antti Autti (vpravo), foto Simča Hrstková

Kvalifikace skončila, ale večer rozhodně ne. Následovala premiéra nového snb filmu „ Thank you in advance“- Příjemný, hezký, ale úplně mě nedostal. Všehochuť freeride, backcountry, jibbingu a skate.Slunce už dávno zapadlo, ale na Landiwiese to pořád žilo. Na Programu byla od 21.30 Ultimate Crossover Session, kde se v záři reflektorů utkalo po šesti vybraných jezdcích z každé disciplíny a soutěžilo mezi sebou. Vítězem a králem večera byl zvolen Simon Dumont. No a pak se všichni ti, co měli dostatek sil se ještě bavit, pomalu přesunuli na Afterburn Party do místního clubu, kde někteří křepčili až do rána.

Nový obrázek
TJ Schiller (zády) a modelka Jon Olsson, foto Simča Hrstková

Něděle ve znamení finále

Na obloze ani mráček, teplota stoupá, diváků s polednem přibývá. Kolem druhé hodiny se uskutečnilo finále freeski. Byla jsem hodně zvědavá na to, co všechno za triky si rideři ještě nechali jako překvapení na dnešek. Obecenstvo zaplnilo celý prostor kolem dopadu, nedalo se skoro ani hnout, všichni očekávali mega show a křičeli jména svých top jezdců. Finále se rozjelo, top 6 riderů ze včerejší kvalifikace závodilo 45 minut formou jamu. Opět však museli předvést minimálně jeden stylový a jeden technický skok, ostatní bylo jen a jen na nich. Žasla jsem s jakou samozřejmostí jeden za druhým skákali switch mute 10. Mě se líbilo bio 9 v podání Richarda Permina, který mimo jiné předvedl hezký 540 double true tail grab. Simon Dumont  vytočil 7 double nose a 7 truck driver, Olsson flat spin 540 double grab ( double japan to mute!). Diváci mohli žasnout nad perfektně grabnutým a dlouhým switch 10 od TJ Schillera nebo 720 octo grabem v podání Charlese Gagniera. Nechyběl ani pokus o 1260 od Henrika Harlauta s mírnými problémy při dopadu. Superfinále bylo rozhodnuto ve prospěch tří vyvolených – Olsson, Dumont a TJ Schiller.Všichni tři předvedli masivní switch 10 mute. Olsson do toho flat spin 5 japan to nose grab, Dumont rodeo 5 double grab a TJ Schiller flat spin 5 truck driver. Čekala jsem na Kangoroo Flip, ale Olsson ho do své sérky nepřidal. Kdo se stane vítězem bylo do poslední chvíle nejasné. Nakonec ortel zněl takto: první TJ Schiller, druhý Jon Olsson a třetí Simon Dumont. Oslavy mohly začít...

Nový obrázek
foto Simča Hrstková

Já však čekala co předvedou borci na snb. Opět šest riderů, opět 45 minutový jam, opět tři nejlepší v superfinále. To bylo nakonec trošku překvapením, ale než jsme se do něj podívali, měli jsme možnost shlédnout řádku dobře odjetých, grabnutých a invertovaných triků. Ačkoliv snb rideři padali na dopadu podstatně více než Freeskieři, diváci mohli vidět např. Cab 9, BS 5 double handed nose či nádherného supermana od Stephana Maurera. Cab 9 nose od Risto Mattily, Andreas Wiig předvedl vyrovnanou sérku invertovaných switch BS 7 a 9, switch cab 5, FS 10 double cork. Takato Taniguchi točil cab 7 a 9, switch 5 double grab, Markus Keller switch BS 7 a FS 9 double handed. Naopak fanynkami oblíbenému Antti Autti se moc nedařilo a měl problém své triky odjíždět. V superfinále si to s překvapením nakonec rozdali Andreas Wiig ( double cork 9, BS 5 tail) Stephan Maurer ( switch BS 7 a superman) a Reto Kestenholz ( large BS 7, a BS 3 shifty v pořádném stylu). A pořadí? První Stephan Maurer, druhý Reto Kestenholz a třetí Andreas Wiig.

Nový obrázek
Nový obrázek
? (vlevo) a vítěz Shit Happens cotestu (vpravo), foto Simča Hrstková)

Ihned po superfinále snb následovala price giving ceremony při které se vítězové ze všech čtyř disciplín pěkně vyřádili a nezapomenuli postříkat šampaňským přihlížejívší obecenstvo. Zvláštní cenu „ shit happens“ si nakonec zaslouženě odnesl Christian Bieri, poté co na dojezdu skoku pobavil publikum, když zabrzdil do místních obranných matrací a přepadl přes ně fotagrafům přímo do objektivů. Co dodat - SHIT HAPPENS!!Odjížděla jsem přecpaným vlakem směr Lucern, příjemně unavená a plna euforie, která se touto akcí nakažlivě šířila. Myslím si, že jak diváci, rideři, organizátoři, tak všichni, kteří se nějakým způsobem na FREESTYLE.CH podíleli, byli spokojení, nadšení a natěšení na to, až se za rok opět setkají na Landiwiese v Zurichu při dalším „volume“ této skvělé show!

Fotogalerie od Simči je tady

Více info najdete na freestyle.ch

Z Curychu zdraví lucernská zpravodajka Simča Hrstková


Nový obrázek
vyhlášení nejlepších lyžařů: zleva Jon Olsson (2.), TJ Schiller (1.) a Simon Dumont (3.)
Nový obrázek
nejlepší snowboardeři: zleva Reto Kestenholz (2.), Stephan Maurer (1), Anreas Wiig (3.)
Nový obrázek
rider Stephan Maurer, foto Simča Hrstková