Jak závodníci vnímají posouvání závodů?

Po odjetém sjezdu mužů je atmosféra o hodně lepší, ale tím, že se kombinace odsunula na pátek, se program velmi zhušťuje. Vychází vlastně na každý den jeden závod, což bude samozřejmě náročné nejenom pro organizátory, ale i pro závodníky. Ti budou mít, i při střídání mužské a ženské kategorie, na odpočinek mezi závody pouhý jeden den. Někteří závodníci si kvůli změnám museli také měnit rezervaci letenek. Například Petr Záhrobský se měl již v neděli vracet domů, protože super G byla na programu mnohem dříve. Nakonec se ale pojede právě v neděli.

Jak zpětně hodnotíte jediný dosud realizovaný olympijský závod, sjezd mužů?

Opět došlo k překvapení. Favorité – Cuche a Walchhofer – „ostrouhali“, ale tak už to v olympijských sériích bývá. Tlak veřejnosti a médií na ty, od nichž se vítězství očekává, je obrovský a není snadné se s ním vyrovnat. Právě proto favorité dost často končí na olympiádě v poli poražených. Navíc pro Cuche i Walchhofera by úspěchem bylo jenom zlato. Ani stříbro už pro ně není zajímavé, jenom zlato má tu správnou hodnotu. Vítěz, Švýcar Didier Defago, rozhodně nepatřil k favoritům, proto nepodléhal žádnému tlaku ani očekávání, mohl jet uvolněně. Sjezdařsky přitom na vítězství určitě měl, protože vloni vyhrál oba nejtěžší sjezdy Evropy – Wengen a Kitzbühel.

Překvapením bylo do jisté míry i třetí místo Bode Millera…

Bode na medaili má. Není taktik a tak často chybuje, ale když chybu neudělá a všechno se mu sejde, patří vždycky k nejlepším. Potvrdil to ostatně i letos i ve Wengenu, kde kdyby nespadl, tak by jednoznačně vyhrál.

Ostře sledovaní byli samozřejmě i kanadští závodníci, kterým se ale příliš nedařilo…

Kanaďané dali do přípravy neskutečný čas, peníze a energii a výsledky sjezdu pro ně byly obrovským zklamáním. Přitom měli oproti ostatním závodníkům obrovskou výhodu v tréninku – olympijská sjezdovka byla před začátkem her připravená jenom pro ně, uzavřená všem ostatním. Navíc Manuel Osborne-Paradis a Robbi Dixon jsou přímo z Whistleru, tudíž se chtěli samozřejmě před domácím publikem ukázat. Závod ale nezvládli zajet s chladnou hlavou. Byli přemotivovaní, zatímco jejich kolegové Hudec a Guay jeli v mnohem větším klidu. Guay byl nakonec z Kanaďanů nejlepší a u Jana Hudce je překvapením už to, že se po zranění na start postavil.

A jak hodnotíte výkony našich reprezentantů?

Filip Trejbal a Kryštof Krýzl jeli vlastně tréninkovou jízdu na kombinaci. Konečně měli možnost sjet si celou trať odshora dolů vcelku, což jim v tréninku umožněno nebylo. Pro Ondřeje Banka bylo samozřejmě 30. místo zklamáním, nebyl spokojený s materiálem, na rovinatých úsecích mu nejely lyže. Ale technicky jel výborně, měl z jízdy velmi dobrý pocit, což mohu potvrdit.

Jaké výsledky očekáváte od dnešního sjezdu žen?

Trať je velmi zajímavá, s mnoha divácky atraktivními pasážemi. Například naklopená zatáčka Frog Bank, kterou bude velmi těžké správně projet. Bude to bezesporu napínavý duel mezi Vonnovou a Rieschovou. Vonnová trénovala navzdory utišujícím prostředkům na bolavou holeň, uvidíme, jak se jí závod povede.


Partnerem zpravodajství je Kjus - www.kjus.cz