Jaká je atmosféra ve Whistleru, mimo sportovní areály?

Je úžasné, jak středisko žije olympiádou, v ulicích je hrozně moc lidí, všechny bary a restaurace jsou plné. Je tu hodně doprovodného programu, na ulicích jsou kapely, umělci, všude se něco děje. Potkáte tu i spoustu televizních štábů, kteří točí reportáže a ankety s náhodnými návštěvníky, fanoušky a kolemjdoucími. Atmosféra je jedním slovem výtečná, škoda jen, že na zábavu nemám, vzhledem k programu, až tak moc času. Vychutnávám si ale náladu na sportovištích - dole v cíli je atmosféra perfektní. Do areálu se vejde asi 7,5 tisíce lidí, fanoušci jsou výborní. Švýcaři mají skvělý fanklub a zcela u vytržení jsou i Američané – není se co divit – jejich závodníci mají skvělé výsledky.

A koupil jste si už nějaký olympijský suvenýr?

Chtěl jsem, ale obchody s těmito věcmi jsou přecpané k prasknutí. Zájem o suvenýry je takový, že čekáte půl hodinu frontu, abyste se vůbec dostali dovnitř do obchodu, takže si nejspíš nic nepřivezu. Asi nejpopulárnější jsou mikiny, trička a bundy s nápisem Canada, ty jsou vidět naprosto všude. O dost méně je vidět maskot, zatím jsem na něj nenarazil ani v areálu.

Hodně se také mluví o hrozícím krachu střediska Whistler.

Vůbec se nedivím, že Whistleru hrozí krach – myslím si, že středisko vůbec nezareagovalo na současnou situaci, nezohlednilo finanční krizi. Všechno je tu opravdu extrémně drahé – a to nejenom v době olympiády. Setkali jsme se tu s instruktorem lyžování, Čechem z Jablonce nad Nisou, který tu žije už pět let. Potvrdil nám, že ceny jsou vysoké v průběhu celého roku. Má zde pronajatou garsonku, za kterou platí nájem 1 200 dolarů, což je za tak malý byt ve srovnání se zbytkem Kanady opravdu hodně. A drahé nejsou jenom byty - například za pivo zaplatíte běžně sedm dolarů.

Byli jste se podívat také na jiných než alpských soutěžích?

Chtěli bychom se dostat třeba na nějaký hokej, ale komentujeme denně, takže zatím není čas. Ale musím se pochlubit, že jsem jeden z mála, možná jediný z České republiky, kdo má soukromý komentář od profesionálního, renomovaného komentátora krasobruslení a hokeje – Petra Vichnara. Jsou to totiž jeho další komentátorské speciality, ale tady je nedělá, což mu nejspíš trochu chybí, takže tady máme puštěné přenosy s vypnutým zvukem a Petr komentuje všechny důležité momenty exkluzivně pro mě. Už vím, jak vypadají téměř všechny krasobruslařské skoky, ale bohužel stále nepoznám ani jeden. :-)


Partnerem zpravodajství je Kjus - www.kjus.cz